BMW X6 F16 2014-2018 – Păreri, Probleme și Motoare Fiabile

Ultima actualizare la data de 10 mai 2026

BMW X6 F16 este a doua generație a modelului X6, produsă între 2014 și 2019. Acest SUV coupe combină eleganța cu performanța, oferind o gamă variată de motorizări și tehnologii avansate. Combinația dintre performanțele unui sedan și spațiul unui SUV a făcut-o o alegere populară pentru cei care își doresc un vehicul cu un aspect distinctiv și o experiență de condus dinamică. Comparativ cu predecesorul său, BMW X6 F16 are un design mai matur și mai aerodinamic, un interior mai bine finisat și un nivel de confort îmbunătățit. Platforma este derivată din BMW X5 F15, ceea ce îi oferă o bază tehnică solidă, cu un comportament rutier echilibrat între sportivitate și confort.

La volan, BMW X6 F16 rămâne un SUV orientat spre dinamism și imagine, cu o suspensie fermă, direcție precisă și o stabilitate foarte bună la viteze mari. Sistemul xDrive contribuie la tracțiune și siguranță, însă modelul este în continuare mai mult despre prezență și stil decât despre practicabilitate maximă. Interiorul este similar cu cel al X5 F15, dar adaptat pentru un profil mai sportiv. Materialele sunt de calitate superioară, iar sistemul iDrive oferă o experiență modernă pentru perioada sa. Deși spațiul pentru pasagerii din spate și portbagajul sunt mai limitate decât la un X5, nivelul de confort rămâne ridicat pentru segmentul SUV coupe.

Avantaje și Dezavantaje BMW X6 F16 2014-2018

Avantaje
Dezavantaje
Experiențe proprietari
Ce trebuie verificat
Design coupe-SUV unic, evoluție stilistică față de E71, încă atractiv vizual.
Costuri ridicate de întreținere: piese, service și asigurare premium.
Motoarele diesel N57/B57 3.0d sunt apreciate pentru cuplu, rafinament și fiabilitate superioară generațiilor anterioare.
Istoric service complet la reprezentanță sau specialist BMW autorizat.
Transmisie automată ZF 8-speed extrem de rafinată și fiabilă, cu schimburi imperceptibile.
Probleme electrice recurente: iDrive blocat, senzori PDC fals pozitivi, module defecte.
Proprietarii raportează că, cu întreținere corectă, mașina depășește 150.000 km fără defecțiuni majore.
Verificare VIN pentru recall-uri active: cooler EGR, Isofix, module software.
Interior premium cu materiale de calitate, izolare fonică excelentă și ergonomie iDrive 6.
Suspensia pneumatică (opțională) predispusă la scurgeri și defecțiuni după 80.000-100.000 km.
Consum real mixt: 7-9 l/100km pentru 3.0d, considerat foarte bun pentru un SUV de 2,2 tone.
Test drive cu viraje strânse: vibrații sau smucituri indică probleme la cutia de transfer xDrive.
Sistem iDrive 6 cu Navigation Professional, Driving Assistant și conectivitate avansată.
Cutia de transfer xDrive sensibilă la anvelope neidentice sau fluid neconform specificațiilor.
Transmisia automată necesită schimb de fluid la ~100.000 km, nu la intervalul „lifetime” BMW.
Nivelul mașinii după staționare: dacă „cade”, pernele de aer sau amortizoarele sunt defecte.
Opțiuni premium: trapă panoramică, audio Harman Kardon/B&O, head-up display, camere 360°.
Motoarele N55/N63 pot dezvolta scurgeri la carcasa filtrului de ulei și probleme cu lanțul de distribuție.
Anvelopele trebuie identice pe toate roțile (max. 2mm diferență uzură) pentru a proteja xDrive.
Diagnosticare cu scanner BMW ISTA pentru coduri de eroare ascunse în modulele electronice.
Versiunea M50d (triple-turbo diesel) oferă performanțe remarcabile și eficiență surprinzătoare.
Probleme cu sistemul de răcire: pompa de apă electrică și termostatul cedează brusc (~160.000 km).
Schimb ulei recomandat la 10.000-12.000 km, nu la intervalul BMW de 25.000-30.000 km pentru longevitate.
Scurgeri de ulei/antigel la carcasa filtrului de ulei și capacul chiulasei (motoare N55/N63).
Dinamică superioară pentru un SUV greu, mai ales cu suspensie adaptivă M și direcție integrală.
Bucșele brațelor inferioare se uzează prematur din cauza greutății mașinii (2,2+ tone).
Costuri piese originale ridicate, dar piese aftermarket de calitate reduc semnificativ cheltuielile.
Starea DPF-ului și sistemului EGR: verificare coadă eșapament și istoric regenerări.
Capacitate mare de tractare (până la 3,5 tone) și confort excelent pe distanțe lungi.
Modelele ex-lease pot avea întreținere neglijată și uzură accelerată; recall-uri pentru cooler EGR și Isofix.
Electronica (iDrive, senzori, camere) poate da erori după 4-6 ani, necesită update software.
Verificare vizuală a scurgerilor de antigel/ulei sub motor, radiator și furtunuri plastice.

surse:

www.whatcar.com/bmw/x6/estate/used-review/n903/reliability
www.bimmershops.com/f16-x6-series-common-problems
www.usedcaryear.com/articles/should-you-buy-2015-2018-bmw-x6
partsouq.com/en/bmw-x6-reliability-and-common-problems-656.html
www.autoexpress.co.uk/bmw/x6/105723/used-bmw-x6-review
f15.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1443801
www.transmissiondigest.com/bmw-xdrive-transfer-case-troubleshooting
smartbuy.alibaba.com/buyingguides/bmw-x6-f16
quickenginesolution.co.uk/blogs/n57-engine
www.bmwblog.com/2025/03/28/bmw-b57-diesel-engine-reliability-efficiency-tuning

Top 10 Probleme BMW X6 F16 2014-2018

Problemă
Când apare de obicei
Simptome
Cauză frecventă
Rezolvare
Cutie automată ZF 8HP (șocuri)
100.000–180.000 km
Schimbări dure, întârziate
Ulei vechi (long-life)
Schimb ulei + adaptare cutie
Cutie de transfer xDrive (VTG)
100.000–180.000 km
Vibrații la viraje, smucituri
Ulei degradat / uzură internă
Schimb ulei VTG sau reparație
Probleme turbo (mai ales diesel / N55)
80.000–160.000 km
Pierdere putere, zgomot, fum
Uzură turbo / wastegate
Recondiționare sau înlocuire
Sistem răcire (pompa apă / termostat)
80.000–150.000 km
Supraîncălzire, erori temperatură
pompă apă electrică / termostat
Înlocuire componente
Scurgeri ulei motor
80.000–160.000 km
Miros ulei ars, pete sub mașină
Garnituri capac culbutori / baie ulei
Înlocuire garnituri
EGR + DPF (diesel)
80.000–200.000 km
pierdere putere, regenerări dese
depuneri carbon
curățare / înlocuire
Probleme suspensie (inclusiv pneumatică spate opțional)
80.000–150.000 km
mașina se lasă, confort scade
perne aer / amortizoare uzate
înlocuire componente
Probleme electrice / iDrive
60.000–150.000 km
erori, camere, senzori, infotainment
module electronice / software
update software / diagnoză
Hayon electric (portbagaj)
40.000–120.000 km
nu se deschide/închide corect
actuatoare / cilindri / senzori
înlocuire actuatoare
Injectoare / alimentare (mai ales benzină N63/N55)
100.000–180.000 km
ralanti instabil, pornire grea
injectoare / pompă presiune înaltă
înlocuire componente

Motoare bune și fiabile BMW X6 F16 2014-2018

  • xDrive30d: Motor diesel de 3.0 litri, 6 cilindri în linie, care dezvoltă 190 kW și un cuplu de 560 Nm.
  • xDrive40d: Motor diesel de 3.0 litri, 6 cilindri în linie, cu o putere de 233 kW și un cuplu de 630 Nm.
  • xDrive50i: Motor pe benzină V8 de 4.4 litri, twin-turbo, care produce 331 kW și un cuplu de 650 Nm.
  • X6 M: Versiunea de performanță, echipată cu un motor V8 de 4.4 litri, twin-turbo, generând 423 kW și un cuplu de 750 Nm.
  • N57: Un motor diesel de 3.0 litri, apreciat pentru cuplu și eficiență. Cu toate acestea, au fost raportate cazuri de probleme cu injectoarele și filtrul de particule.
  • B57: O versiune îmbunătățită a motorului N57, cu o fiabilitate crescută.

Probleme BMW X6 F16 2014-2018

  1. Sistemul de direcție asistată electronic EPS. Anumiți proprietari au raportat lipsa de feedback și precizie la volan, considerând că direcția este prea ușoară comparativ cu modelele anterioare. Soluție: Verificarea software-ului EPS și, dacă este posibil, actualizarea acestuia la o versiune mai recentă poate îmbunătăți senzația la volan.
  2. Radiator defect. Au fost cazuri în care radiatorul a necesitat înlocuire la kilometraje relativ mici. Soluție: Monitorizarea constantă a temperaturii motorului și verificări periodice pot preveni supraîncălzirea. În cazul identificării unei probleme, înlocuirea radiatorului este necesară.
  3. Uzura anvelopelor. Datorită greutății și performanțelor vehiculului, anvelopele se pot uza mai rapid, în special cele de dimensiuni mari 21 inch. Rezolvare: Rotirea regulată a anvelopelor și menținerea presiunii corecte pot prelungi durata de viață a acestora.
  4. Probleme la sistemul de injecție. Uzura în timp, combustibil de calitate inferioară. Soluție: Curățarea injectoarelor, înlocuirea injectoarelor defecte, utilizarea unui combustibil de înaltă calitate.
  5. Probleme la filtrul de particule. Condus predominant urban, utilizarea unor aditivi nepotriviți. Soluții: Regenerarea forțată a filtrului, înlocuirea filtrului, modificarea software-ului.
  6. Probleme la turbo. Ulei contaminat, uzură în timp. Soluție: Înlocuirea turbocompresorului, verificarea sistemului de lubrifiere.
  7. Probleme la suspensie. Uzura în timp, solicitări excesive. Soluție: Înlocuirea bușonilor, amortizoarelor sau a altor componente defecte.
  8. Probleme cu sistemul de montare Isofix. La modelele fabricate între 2014-2019.
  9. Supraîncălzirea motorului. Din cauza unui răcitor EGR defect. La modelele fabricate între 2014-2017.
  10. Probleme cu compresorul de aer condiționat.
  11. Probleme cu lanțul cutiei de transfer.
  12. Probleme cu axul cardanic din zona față.

Ce Motor să Aleg

Motor (denumire uzuală)
Avantaje principale
Dezavantaje principale
Probleme frecvente
Recomandat pentru
xDrive35i (N55, 3.0 benzină, 306 CP)
performanță bună, consum rezonabil pentru un V6 turbo, întreținere mai simplă decât V8
poate consuma ulei dacă nu e bine întreținut, costuri mai mari decât motoarele diesel la consum
uzură turbo, consum ulei, bobine/ bujii la kilometraje mari
utilizator care vrea dinamică și rulaj predominant mixt/extraurban
xDrive50i (N63, 4.4 V8 benzină)
putere foarte mare, rafinament, tracțiune și accelerație excelente
costuri de întreținere şi reparații mari; motoare N63 au istoric de probleme
consum mare de ulei, turbo-uri defecte, pierderi ulei/garnituri, injectoare, posibile probleme cu lanț de distribuție/ghidaje la versiunile vechi
pasionați de performanță, buget pentru întreținere mare
xDrive30d / xDrive35d / xDrive40d (N57 / M57 diesel, 3.0)
cuplu mare, consum mai redus la drum lung, fiabilitate bună în versiuni întreținute
DPF/EGR la rulaje urbane, costuri piese diesel particulare (injectoare)
EGR înfundat, DPF (filtru particule) problemă la folosire preponderent urbană; turbo/actuatoare
utilizator cu mulți km anual, extraurban/autostradă
M50d (N57 tri-turbo diesel, ~381 CP)
performanță diesel foarte bună, foarte mult cuplu
sisteme turbo multiple mai scumpe de reparat, costuri service crescute
turbo sau actuatoare, sistem de evacuare, consum ulei la unele exemplare
utilizator care vrea performanță diesel + economie la consum pe distante mari
xDrive40e (hibrid plug-in – disponibil în unele piețe)
economie mixtă, posibil rulaj electric scurt
complexitate mai mare, baterie/servicii hibride
eventual probleme electrice/baterie la kilometraje mari
utilizator urban cu posibilitate încărcare acasă

Când facem Reviziile

Operațiune (exemple)
Interval recomandat
Ce include (pe scurt)
Cost orientativ în România (lei)
Schimb ulei motor + filtru ulei
la 10.000-15.000 km sau 12 luni
ulei sintetic BMW (6-7 L pentru 3.0), filtru ulei, verificări generale
1.100-2.200 lei (pachet filtre + ulei, service independent), pachete listate pentru X6 F16.
Inspecție minoră (check, lichide, frâne, filtre de habitaclu)
la 30.000 km (și periodic)
verificare sistem frânare, lichide, filtre habitaclu
400-900 lei (service independent)
Schimb filtru aer
~30.000 km
filtru aer + verificări
150-450 lei (piesă+montaj)
Schimb bujii (modele pe benzină)
~60.000 km
bujii originale + verificări
500-1.200 lei
Schimb filtru combustibil (diesel)
~30.000-60.000 km (depinde)
filtru motorină
200-600 lei
Schimb lichid frână
la 2 ani
lichid DOT4, ventilație frâne
150-400 lei
Revizie cutie automată (schimb ulei cutie + filtru, dacă se aplică)
60.000-120.000 km (consulta manual)
ulei cutie, filtru TCM (dacă e cazul)
1.000-2.500 lei (piesă + manoperă), kituri piese disponibile.
Distribuție / curea /pompa apă (dacă modelul are curea)
Depinde de motor; la modelele care au kit distribuție: ~120.000-160.000 km sau după inspecție
kit curea/distribuție + pompă apă + role
1.200-4.000 lei (piesă+manoperă, în funcție de piese OEM vs aftermarket).
Revizie majoră / Inspection 2 (control extins)
~60.000-90.000 km
multe verificări, înlocuiri filtre, bujii, eventual consumabile
1.500-4.500 lei (depinde de ce consumabile trebuie schimbate și dacă sunt probleme)

Piese ce pot ceda dupa 150.000 sau 200.000 de KM

Piesă / componentă
Interval tipic când poate apărea problema
Cost piesă (lei)
Observații manoperă (lei)
Turbo(s) (N63 V8, N57 diesel etc.)
pot ceda din 120.000 km, frecvent după 150.000-200.000 km la utilizare dură
1.200-7.000 lei (turbină recondiționată / nouă / second-hand; pentru V8 prețuri mai mari), piese pe piața românească.
manoperă 500-2.500 lei (depinde demontare/acces; la V8 pot urca mult)
Pompa de apă (inclusiv electrice auxiliare)
100.000-200.000 km (depinde model)
227-1.400 lei (variază între producători aftermarket și OE).
manoperă 200-1.200 lei (dificultate: acces/înlocuire inclusă în kit distribuție)
Injectoare diesel / pompe înalte
după 150.000-200.000+ km se pot defecta
1.000-6.000 lei per injector (variază mult)
manoperă 300-1.000 lei per injector; la motoare V8 benzină/injectoare benzină costuri asemănătoare
EGR / supapele recirculare gaz eșapament
100.000+ km (înfundare, blocare)
600-2.000 lei
manoperă 200-800 lei
DPF (filtru particule) – curățare / înlocuire
150.000+ km (dacă multe runde urbane)
curățare 300-800 lei; înlocuire nou 3.000-8.000 lei
manoperă 150-600 lei
Termostat / senzori temperatură
100.000+ km
150-800 lei
manopere mici: 100-400 lei
Bobine / bujii (benzină)
60.000-120.000 km
bobină 150-600 lei / bujie 60-200 lei
manoperă 100-300 lei
Alternator / demaror
150.000-250.000 km pot ceda
alternator 600-2.500 lei; demaror 400-1.800 lei
manoperă 150-600 lei
Garnituri / etanșări (capacul supapei, ulei)
100.000+ km la motoare cu scurgeri
garnitură capac chiulasă 200-800 lei; garnituri variate
manoperă 200-1.200 lei
Ambreiaj (dacă manual/transmisie manuală)
150.000-250.000 km
kit ambreiaj 1.000-3.000 lei
manoperă 500-1.800 lei
Componente suspensie (bucși, amortizoare, bielete)
100.000-200.000 km
amortizor 300-1.500 lei bucata; bucși 50-400 lei
manoperă 200-1.200 lei per axă
Cutie automată – kit schimb ulei/filtru / reparații mari
la 120.000-200.000 km, depinde întreținerea
Schimb ulei cutie 800-2.000 lei; reparații majore 5.000-20.000 lei
manoperă variabilă, foarte scumpă la reparații majore

Analiză Alternative BMW X6 F16 2014-2018

Model
Brand
Segment
Poziționare vs X6 E71
Puncte forte
Puncte slabe
Mercedes-Benz ML / M-Class (W164 / W166)
Mercedes-Benz
SUV premium mare
Rival direct
Confort foarte ridicat, suspensie orientată spre confort, interior luxos
Mai puțin sportiv, design mai conservator
Audi Q7 (4L)
Audi
SUV premium mare
Rival direct
Spațiu excelent, stabilitate, calitate bună a interiorului
Foarte greu, dinamică mai slabă, consum mare
Porsche Cayenne (957 / 958)
Porsche
SUV premium sport
Rival premium sport
Dinamică superioară, direcție precisă, performanțe foarte bune
Costuri mari, suspensie mai rigidă
Range Rover Sport (L320)
Land Rover
SUV premium lux/off-road
Rival direct
Imagine premium, off-road excelent, confort bun
Fiabilitate slabă, costuri mari de întreținere
Volkswagen Touareg (7L / 7P)
VW
SUV premium non-lux
Alternativă apropiată
Foarte solid, confort bun, tehnologie decentă
Mai puțin premium, imagine mai slabă
Infiniti FX35 / FX50 (QX70)
Infiniti
SUV coupe sport
Rival conceptual
Foarte sportiv, design agresiv, motor puternic
Interior mai slab, consum mare
Lexus RX 350 / RX 450h
Lexus
SUV premium fiabil
Rival indirect
Fiabilitate excelentă, costuri mici, hibrid eficient
Mai puțin sportiv, nu are caracter coupe
BMW X5 E70
BMW
SUV premium mare
„frate practic”
Mai spațios, mai practic, aproape la fel de dinamic
Nu are design coupe, mai puțin „statement”
Volvo XC90 (1st gen)
Volvo
SUV premium mare
Rival indirect
Siguranță foarte bună, confort, practic
Design învechit, dinamică slabă

Păreri ale șoferilor despre BMW X6 F16 2014-2018

  • Anumiți șoferi consideră că direcția asistată electronic nu oferă un feedback adecvat, comparativ cu modelele BMW mai vechi.
  • Confortul la drum lung este apreciat, deși suspensia poate fi percepută ca fiind mai rigidă.
  • Consumul de combustibil variază în funcție de motorizare și stilul de condus, cu valori mai mari în mediul urban pentru motoarele pe benzină.
  • Costurile de întreținere și impozitele pot fi semnificative, în special pentru versiunile cu motoare de capacitate mare.

mgherghisan, părere despre BMW X6 F16 2014-2018
X6, f16, 40d, 2016, 177k km, o aveam de la 50k. Intretinuta impecabil. Mi-a luat foc in mers. A ars 95%. Nu pot posta poze aici. Am schimbat racitorul egr prin ‘recall’ cu un an inainte de a lua foc. Dupa schimbare nu a mai consumat ulei si antigel. La 10k km ciupea 1 litru din fiecare. Raspuns Bavaria bucuresti: “Ne pare rau, dar nu ne ocupam cu epave incendiate!”

X6 xDrive40d M Sport F16

Stil extraordinar, a dat startul tendinței SUV-urilor sport. Extrem de confortabil și spațios. Vis de condus. Foarte puternic și răspunzător cu un motor diesel de 6 cilindri. Am un afișaj head-up care este genial. Scaune încălzite față și spate sunt un must, la fel și volanul încălzit. Ce altceva ți-ai putea dori?

X6 2015

Excelent, fără probleme, plimbare minunată, sport, hard/economy, standard/confort/soft, minunat, minunat, minunat. Dacă ai nevoie de spațiu, X5 este practic la fel, deși pentru mine se conduce mai bine. Am avut anterior un X5.

X6, 30d M Sport, 2016

Avem o rulotă mare de 2.000 kg pe care o ducem în Spania în mod regulat și am pornit în căutarea unui vehicul nou, puternic și suficient de greu pentru a o tracta. Opțiunile pentru vehicule mai grele sunt limitate în zilele noastre, deoarece toți producătorii se concentrează pe consumul de combustibil și emisii. Ne-am uitat la Macan, XC90, Touareg, Land Cruiser, RRS. X6 30d M Sport a ieșit pe primul loc. Am deținut X6 timp de 18 luni și am parcurs 22.000 de mile, o bună parte a acestui kilometraj a fost cu remorcă, inclusiv în Pirinei! Mașina este solidă ca stânca, are putere suficientă pentru a tracta această greutate și datorită poziției sale joase și suspensiei ferme, se descurcă foarte bine în vânturi laterale puternice. Consumul de combustibil la tractare și cu încărcare completă este de 22 mpg – foarte bun având în vedere o greutate totală de aproximativ 4.500 kg. Estetica este un lucru foarte personal, mie îmi place foarte mult aspectul mașinii, este destul de diferit față de alte mașini. Nivelul de echipare al mașinii este foarte bun și îmi place să folosesc bara de remorcare cu desfășurare electronică! Singura problemă pe care am avut-o a fost necesitatea înlocuirii bieletelor de suspensie față și a brațelor inferioare.

BMW X6 F16 2016

Mașină uimitoare. Am avut modelul anterior și mi-a plăcut foarte mult cum se conduce. La schimbare am luat în considerare câteva alternative. Iubitorul universal Range Rover Sport, Porsche Cayenne și chiar noul Maserati Levante. Am constatat că este foarte dificil să găsesc ceva care să fie puțin diferit. Maser ar fi bifat această casetă, dar am simțit că este puțin prea mic. Am ajuns să revin la ceea ce mi-a plăcut. X6 avea acea combinație de raritate, stil coupe, performanță și atractivitate pentru șofer cu găleata. Clar, X6 nu este un încărcător și oricine caută asta ar trebui să se uite în altă parte. În mod egal, nu este pentru o familie numeroasă, dar va găzdui o familie mică în stil executiv. Este mai aproape de un avion privat decât de un jumbo, dacă este considerat din punctul de vedere a ceea ce face cel mai bine… conduce extrem de bine. Este mai degrabă un automobil sport decât un plug de noroi. Să fim sinceri, nu voi merge niciodată la plug în această mașină și nu va fi niciodată nevoie. Dacă îndrăznești să fii diferit, încearcă această mașină!

X6 Xdrive 30d 2014

Am făcut trecerea de la seria mea BMW 5 și ce actualizare 🙂 se conduce și manevrează minunat și are suficientă putere atunci când o ceri, deși versiunea M (pe care am avut-o în seria mea 5 cu amortizorul de suspensie și modul sport) ar fi fost drăguță. Nu am avut-o atât de mult timp pentru a oferi o recenzie completă și aprofundată, dar singurul dezavantaj este călătoria dură, presupun că acestea sunt anvelopele de pe ea. Dealerul a pus 4 anvelope noi Bridgestone Dueler H/P Sport pe ea și simți fiecare denivelare de pe drum, dar condusul pe autostradă este ok. Voi schimba la Michelin Pilot Sport PS2 ZP RF, sperând că acest lucru va rezolva călătoria aspră.

sursă păreri: youtube.com, parkers.co.uk, carbuyer.co.uk.


Consum BMW X6 F16 2014-2018

  • 30d 258 CP – Consum 6 l
  • 35i 306 CP – Consum 8.6 l
  • 40d 313 CP – Consum 6.3 l
  • 50i 450 CP – Consum 9.7 l
  • M50d 381 CP – Consum 6.6 l

Prezentare Video – BMW X6 F16 2014-2018

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *