Ultima actualizare la data de 25 noiembrie 2025
Toyota RAV4 III, produsă între 2006 și 2012, este un SUV compact apreciat pentru fiabilitatea și versatilitatea sa. Acest model oferă o gamă variată de motorizări, inclusiv opțiuni pe benzină și diesel.
Motoare bune și fiabile Toyota RAV4 III 2006-2012
Benzină. Motorul de 2.0 litri VVT-i, care dezvoltă aproximativ 150 CP, este cunoscut pentru performanțele sale echilibrate și consumul moderat de combustibil. Motorul de 2.4 litri fiind de asemenea fiabil.
Diesel. Motorul de 2.2 litri D-4D, disponibil în variante de 136 și 150 CP, oferă un cuplu generos și eficiență bună a consumului.
Probleme Toyota RAV4 III 2006-2012
Consumul de ulei la motoarele pe benzină. Unele motoare de 2.0 litri pot prezenta un consum ridicat de ulei, cauzat de uzura inelelor de piston. Este recomandată monitorizarea periodică a nivelului de ulei și utilizarea unui ulei de calitate superioară.
Filtru de particule. Problemele cu filtrul de particule au fost raportate de unii proprietari, manifestându-se prin pierderi de putere și consum crescut.
Injectoare. Injectoarele au putut cauza probleme de pornire la rece și funcționare neregulată a motorului. La motorizările diesel de obicei.
Probleme la sistemul de frânare. Au fost raportate cazuri de pedale de frână moi sau spongioase, adesea datorate aerului în sistem sau scurgerilor de lichid de frână. Este esențială întreținerea regulată și, dacă este necesar, aerisirea sistemului de frânare.
Defecțiuni ale cutiei de viteze automate. Unele modele au întâmpinat probleme cu schimbarea treptelor de viteză, manifestate prin treceri bruște sau alunecări. O revizie periodică a transmisiei și schimbarea la timp a lichidului de transmisie pot preveni aceste probleme.
Defecțiuni ale senzorului de oxigen. Senzorii de oxigen pot funcționa defectuos, afectând performanța motorului și economia de combustibil. Înlocuirea senzorilor defectuoși este soluția recomandată.
Probleme cu sistemul electric. Unele modele au raportat probleme cu sistemul electric, cum ar fi defecțiuni ale senzorilor sau ale modulului de control.
Apariția ruginei. Ca orice mașină, RAV4 III poate fi afectată de rugină, în special în zonele expuse la umezeală.
Alte probleme semnalate Toyota Rav4 XA30 2006-2012
- Probleme cu bara stabilizatoare frontală. Cu timpul ea se pot mișca de la uzură.
- Probleme cu bobinele de aprindere. Pot apărea probleme la pornire.
- Probleme cu senzori O2.
- Scurgeri de ulei la motor. Apar de obicei la motorul VVTi.
- Probleme cu supraîncălzirea motorului. În special cel de 2.4 l L4.
- Probleme cu pompa de apă. Apar scurgeri.
- S-au raportat probleme cu cutia de viteze. Treapta 1 și 2 fiind dificil de folosit.
- Infiltrații de apă. Pe la garniturile ușilor.
- Zgomot la rotirea volanului. Poate fi din cauza uzurii arborelui de direcție.
- Consum de ulei. În general la motorul de 2.4 l din perioada 2006-2008.
- Deschiderea/închiderea grea la modelele cu roată pe ușa portbagajului. De asemenea se poate închide greu ușa portbagajului cu roată după un timă.
Tabel – Ce Motor să Aleg
Motor (variantă) |
Avantaje principale |
Dezavantaje / probleme frecvente |
Recomandat pentru |
2.0 benzină (1AZ-FE / VVT-i) |
consum moderat-orientativ, întreținere simplă, piese ieftine, fiabil |
consum ușor mai mare în trafic urban; unele exemplare au probleme izolate cu bobine/bujii; consum de ulei raportat în forumuri pentru anumiți ani. |
utilizator mixt oraș/autostradă; cumpărător care vrea costuri de întreținere moderate. |
2.4 benzină (2AZ-FE) |
mai multă putere, comportament echilibrat, robust |
înlocuire piese (cauciucuri, suspensie) similară; la exemplare cu mulți km, costuri mai mari la revizii. |
cei care vor performanță moderată și confort pe autostradă. |
2.5 benzină (2AR-FE, facelift) |
performanță mai bună, modernizare (la modelele 2009+) |
consum relativ mai mare; consumabile ușor mai scumpe; versiuni mai noi → prețuri de achiziție mai mari. |
utilizator care vrea mai mult confort/power, proprietar care va face revizii la timp. |
2.2 D-4D diesel (2.2 turbodiesel) |
cuplu mare, consum diesel bun pe traseu, foarte potrivit pentru kilometraj mare și rulaj extra-urban |
turbo, EGR și filtru de particule pot cauza probleme; la unele variante apar probleme (turbo, EGR, injectoare) după km mari; anumite unități D-4D au costuri de reparație mai mari. |
soferi cu rulaj lung / călătorii frecvente pe autostradă; tracțiune 4×4 utilă în off-road ușor. |
3.5 V6 (dacă există) |
accelerație și comportament sportiv |
consum foarte mare, costuri mentenanță/rulare ridicate; mai puțin răspândit în România |
doar dacă vrei performanță și accepți consum/mentenanță ridicate. |
Tabel – Când facem Reviziile
Revizie / Operațiune |
Interval recomandat (km / perioadă) |
Ce include (exemple) |
Cost orientativ în lei (piese + manoperă) |
Revizie mică / intermediară |
la 10.000-15.000 km sau 6-12 luni |
schimb ulei motor + filtru ulei; verificare niveluri (lichid frână, antigel), verificare frâne, filtre aer, presiune roți. |
aproximativ 350-700 lei (variază: Toyota promo afișează ~430 lei pentru RAV4 în anumite oferte). |
Revizie medie (serviciu 30k / 60k etc.) |
la 30.000 km (sau multipli) |
toate cele de la revizie mică + filtru combustibil (diesel), filtrul habitaclu, verificări electrice, bujii la modele petrol dacă e cazul. |
aproximativ 800-1.800 lei (ex.: pe forum un utilizator a raportat ~1.180 lei la 30.000 km, depinde piese folosite). |
Revizie mare (inclusiv distribuție/lanț) |
la 120.000-150.000 km (vezi nota despre lanț/curea) |
inspectare/discuție lanț de distribuție (sau înlocuire dacă recomandat), curele auxiliare, pompa apă, role, verificare ambreiaj (la manual), transmisie, cutie automată – service. |
Costuri foarte variabile: între 1.500 – 6.000 lei sau mai mult (în funcție de ce se înlocuiește). |
Înlocuire ulei cutie automată (dacă e cazul) |
la 60.000-100.000 km (sau conform manual) |
ulei transmisie + filtru cutie (dacă prevăzut) |
aproximativ 400-1.200 lei (depinde tip ulei + manoperă). |
Schimb curea/lanț distribuție / kit lanț |
multe surse indică inspectare / înlocuire la ~150.000 km pentru kit-uri/lanțuri la motoarele RAV4; unele kituri recomandă similar. |
kit lanț (role, întinzător, coroane) + eventual pompa apă + garnituri |
piese 500-2.000 lei + manoperă aproximativ 500-2.000 lei total aproximativ 1.000-4.000 lei (variază mult). |
Tabel – Piese ce pot ceda dupa 150.000 sau 200.000 de KM
Piesă |
Cost piesă (aprox.) |
Manoperă orientativă |
Observații |
Kit lanț de distribuție / set lanț + role/întinzător |
aproximativ 500 – 1.300 lei (kit aftermarket/INA/DOLZ etc.). |
manoperă aproximativ 500 – 1.500 lei (depinde complexitate/atelier) |
multe surse recomandă inspectare la ~150.000 km; unele recomandă înlocuire preventivă. |
Pompa apă |
aproximativ 180 – 400 lei (ex.: autodeco/autoeco listări). |
manoperă aproximativ 150 – 400 lei |
de obicei se schimbă împreună cu kitul de distribuție la recomandare. |
Role/întinzătoare (dacă nu sunt incluse) |
aproximativ 100 – 400 lei |
manoperă inclusă în operațiune mai mare |
recomandați să schimbi la kit-ul de distribuție. |
Set ambreiaj (dacă e manual) |
aproximativ 500 – 1.500 lei pentru piese |
manoperă aproximativ 400 – 1.200 lei |
în funcție de uzură; unele ambreiaje sunt mai scumpe la V6/2.5. |
Injectoare / pompe (diesel, dacă necesar) |
aproximativ 600 – 2.500 lei / injector (variază foarte mult) |
manoperă aprox. 200-800 lei/injector |
diesel: componentă scumpă la reparații majore. |
Bujii / bobine / filtre |
bujii 50-200 lei, bobine 100-300 lei/buc |
manoperă mică 50-150 lei |
întreținere de rutină la motoare pe benzină. |
Păreri proprietari Toyota RAV4 III 2006-2012
Majoritatea proprietarilor de Toyota RAV4 III apreciază fiabilitatea generală, confortul și spațiul interior generos. Cu toate acestea, unii au menționat probleme legate de consumul de ulei la motoarele pe benzină și defecțiuni ale transmisiei. Întreținerea preventivă și verificările periodice sunt esențiale pentru a menține vehiculul în stare optimă.
2.2 D-4D 2010
Am această mașină de peste 2 ani și este, fără îndoială, cea mai bună mașină pe care am deținut-o vreodată. A acumulat 174.000 km și de când o am, am trebuit să înlocuiesc doar anvelopele și plăcuțele de frână. Am avut o mică scurgere de la conducta de motorină acum câteva săptămâni, dar a fost reparată ușor cu sub 150 de lire sterline. Această mașină face tot ceea ce îmi doresc. Locuiesc la țară, așa că tracțiunea integrală (AWD) este excelentă în timpul iernii. Nu m-a lăsat niciodată baltă. Obțin în medie 42 de mile pe galon (consum mediu de 5,6 l/100 km). Nu conduc ca un nebun, dar țin pasul cu traficul pe drumurile naționale. Există doar 3 lucruri pe care le-aș schimba la mașină: Nu există un martor de avertizare când lichidul de spălare al parbrizului este scăzut, afli când ai rămas fără.
Portbagajul este mic pentru dimensiunea mașinii.
Versiunea mea nu are roată de rezervă.
Servisez mașina în mod regulat, iar acest lucru este destul de ieftin. Pot să fac singur cea mai mare parte a întreținerii, așa că cel mai mult am plătit 89 de lire sterline. O bijuterie de mașină pe care intenționez să o conduc până când nu va mai putea merge.
2.2 D-4D 2008
Calitate de construcție excelentă. Foarte fiabil și fără probleme. Dacă cumpărați unul, verificați cu atenție istoricul service-ului, deoarece cutia de transfer, cutia de viteze și diferențialul spate necesită schimb de ulei la fiecare 20.000 km, și cel mai important, tipul corect de ulei. În caz contrar, acest lucru poate duce la probleme de etanșare a uleiului. În cazul meu, cu actualul Rav4 2.2 D4D, am avut o mică scurgere de ulei din cutia de viteze către cutia de transfer… acum reparată. Motor puternic, foarte fiabil. Solid și excelent pentru remorcare, cu un șasiu puternic. La modelele mai vechi, verificați cu atenție dacă există rugină în jurul axei spate și a părții inferioare din spate. Ușor de tratat dacă nu este prea grav. În general, o mașină excelentă și un SUV minunat.
2.2 D-4D 2007
Îmi pare rău că nu am cumpărat-o mai devreme, în loc să „mă descurc” cu mașina veche. Cu aproape 160.000 km la bord, puține alte mașini mi-au dat încrederea pe care mi-o dă aceasta, că nu numai că mă va duce unde vreau să merg, indiferent de vreme, dar și că mă va aduce în siguranță acasă. Sistemul inteligent de tracțiune integrală este o briză, ceea ce înseamnă că în majoritatea circumstanțelor sunteți în modul tracțiune față, dar când drumul devine alunecos, axa spate intră în joc și este ca și cum ai conduce pe șine. Da, poate fi puțin zgomotoasă, deoarece este diesel, iar cutia de viteze este oarecum zgomotoasă, dar o călătorie foarte confortabilă, iar acele scaune încălzite fac cu adevărat o călătorie de lux. Spațiul portbagajului este excelent, iar pentru o mașină de clasă medie, spațiul pentru picioare din spate este uimitor – chiar și fără reclinarea spătarului. Senzorii de parcare marchează puțin, dar pot fi ușor dezactivați din portbagaj.Cât de fiabilă găsiți mașina? În ultimii 2 ani, doar o defecțiune a alternatorului, dar am fost din nou pe drum în 36 de ore.
Face mașina tot ceea ce vă așteptați de la ea? O mare îmbunătățire față de fostul meu Rav4, este confortabilă, receptivă și extrem de fiabilă.
2.0 V-Matic 2008
Un SUV compact foarte bine arătos, dar spațios. 100% fiabil până acum, cu multe dotări, cu un interior super flexibil, se manevrează ca un hatchback. Interior frumos, dar nu la fel de strâns sau bine asamblat ca la un Honda CRV. Motorul este silențios, iar cutia de viteze este una dintre cele mai fine pe care le-am experimentat. Un mare avantaj pentru acest tip de SUV este că vehiculul are blocaj diferențial, doar zăpada foarte adâncă înfrângând progresul. Consumul de combustibil ar putea fi mai bun, dar nu este rău pentru un off-roader de 2 litri.
2.2 D-CAT 2010
Mașină superbă atât pentru călătorii scurte, cât și lungi, consumă puțin mai mult în oraș (aproape 30 l/100 km), dar orice drum decent o duce la 35-36 l/100 km. În 3 călătorii dus-întors în Spania (5.600 km) a avut un consum mediu de 39-41 mpg (aproximativ 5,7-6,8 l/100 km), ceea ce pentru un SUV este destul de bun. Motorul este fără efort, oferind o bună putere de depășire atunci când este nevoie, iar transmisia automată cu 7 trepte este excelentă (Toyota, de ce să te deranjezi cu padele, când o poți folosi oricum ca pe o transmisie tiptronică??). Singurele neajunsuri sunt ștergătoarele automate care își fac propriul lucru și farurile automate care durează prea mult până se aprind (tuneluri în Spania!). Sigură, ușor de condus și pe cruise control un adevărat mâncător de kilometri – excelent! Oh, și pentru șoferii maturi, găsesc unele scaune foarte inconfortabile în călătoriile lungi, dar am găsit scaunele RAV4 excelente. Pentru cinicii „nu este un adevărat 4×4”, am folosit-o extensiv pe drumuri de munte în Spania (unele foarte abrupte, pietriș/șist liber în condiții uscate și de inundații) și RAV4 a avut performanțe foarte bune. Spre deosebire de multe SUV-uri „wannabe”, încă are blocaj diferențial și controlul coborârii – ambele folosite și ambele eficiente. Anterior am deținut un Honda CRV mk2 (pe benzină), care era bun, dar bea ca Oliver Reed (convertit la GPL) – RAV4 îl depășește în ceea ce privește confortul și ușurința în condus. În concluzie, dacă doriți un fel de mașină „cuțit elvețian”, aruncați o privire bună la un RAV4!
sursă păreri: parkers.co.uk/toyota/rav4/estate-2006/owner-reviews/
Consum Toyota RAV4 III 2006-2012
- 2.0 VVT-i 152 CP – Consum 8.6 l
- 2.2 D-AD 136 CP – Consum 6.6 l
- 2.2 D-CAT 177 CP – Consum 7 l
- 2.0 VVT-i 158 CP – Consum 7.4 l
- 2.2 D-4D 150 CP – Consum 6 l
Galerie Foto – Toyota RAV4 III 2006-2012
Prezentare Video – Toyota RAV4 III 2006-2012

Bun venit pe Parerimasini.ro, un proiect născut din pasiunea mea pentru mașini și dorința de a oferi informații utile celor care își doresc să facă alegeri informate atunci când își cumpără un automobil. Autor pasionat de domeniul auto, activ din 2021, cu experiență în analizarea și evaluarea mașinilor din perspectiva utilizatorului real. Ofer opinii bazate pe experiență practică, costuri reale de întreținere și comportamentul mașinilor în utilizarea de zi cu zi.
Acest site este locul în care îmi împărtășesc opiniile, analizele și sfaturile legate de autoturisme, pentru a-i ajuta pe cei care își doresc o mașină care să li se potrivească perfect.
Scopul meu este să creez o comunitate de șoferi bine informați, care să înțeleagă nu doar avantajele, dar și provocările pe care le pot aduce diferite modele de mașini. Cred în transparență și în importanța detaliilor, fie că vorbim despre fiabilitate, motoare recomandate, consum, probleme specifice etc.
Indiferent dacă ești în căutarea unei mașini de familie, unui SUV sau a unei soluții economice pentru oraș, sunt aici să te ajut prin aceste articole.
Sper că te-a ajutat acest articol cu informațiile dorite iar dacă ai avut un model de mașină îți poți posta părerea despre ea. Îți poți scrie părerea printr-un simplu comentariu. Așa vei ajuta și alți utilizatori să afle informații prețioase despre acel model.
