Toyota RAV4 V T33 2018-Prezent – Păreri, Probleme și Motoare Fiabile

Ultima actualizare la data de 23 noiembrie 2025

Toyota RAV4 V T33, lansată în 2018, reprezintă a cincea generație a acestui SUV compact. Este apreciată pentru designul modern, spațiul interior generos și tehnologiile avansate de siguranță. Sistemele hibride oferă o eficiență crescută a consumului de combustibil, în special în mediul urban.


Motoare bune și fiabile Toyota RAV 4 V T33 2018-Prezent

Motorul Hybrid 2.5L (Dynamic Force)

  • Tip motor: Hibrid, benzină + electric
  • Putere combinată: 218 CP 2WD / 222 CP AWD
  • Consum oficial: 4.5-5.5 L/100 km, combinat, WLTP
  • Performanțe: Accelerație 0-100 km/h în 8.1 secunde AWD
  • Transmisie: eCVT

Avantaje:

  • Consum excelent în oraș datorită tehnologiei hibride.
  • Sistem AWD disponibil, ideal pentru drumuri dificile sau condiții meteo nefavorabile.
  • Fiabilitatea sistemului hibrid Toyota este bine cunoscută.
  • Confort ridicat și funcționare silențioasă.

Probleme frecvente:

Cablajul sistemului hibrid: Unele modele au avut probleme cu cablajul, care poate duce la defecțiuni electrice sau chiar incendii. Soluție: Înlocuirea cablajului defect la un service autorizat Toyota.

Transmisia eCVT: Poate suferi uzură prematură dacă este utilizată intens pe drumuri montane. Soluție: Întreținere periodică și verificarea uleiului de transmisie.

Motorul pe benzină 2.0L Dynamic Force (M20A-FKS)

  • Tip motor: Benzină, aspirat natural
  • Putere: 175 CP
  • Consum oficial: 6.5-7.5 L/100 km, combinat, WLTP
  • Transmisie: Manuală 6 trepte sau automată Direct Shift CVT

Avantaje:

  • Motor fiabil și simplu, fără componente complexe precum turbo sau sistem hibrid.
  • Costuri de întreținere mai mici decât versiunile hibride.
  • Bun pentru utilizare mixtă (oraș și autostradă).

Probleme frecvente:

Consum de ulei: Posibilă uzură a inelelor de piston pe termen lung, mai ales dacă motorul este turat excesiv. Soluție: Monitorizarea regulată a nivelului de ulei și schimburi la timp.

Performanțe limitate: Poate părea submotorizat pentru un SUV mare, mai ales la viteze mari sau cu încărcare completă.

Plug-In Hybrid 2.5L PHEV

  • Tip motor: Hibrid plug-in, benzină + electric
  • Putere combinată: 306 CP
  • Autonomie electrică: 75 km WLTP
  • Consum oficial: 1.0-1.5 L/100 km, în modul combinat, cu bateria încărcată.

Avantaje:

  • Performanțe excelente: accelerație 0-100 km/h în 6 secunde.
  • Poate fi folosit zilnic doar în modul electric pentru naveta scurtă.
  • Consum extrem de scăzut dacă bateria este încărcată regulat.

Probleme frecvente:

Cicluri de încărcare: Necesită acces frecvent la o sursă de încărcare pentru a maximiza eficiența. Soluție: Instalarea unui punct de încărcare acasă sau utilizarea stațiilor publice.

Costuri inițiale ridicate: Versiunea PHEV este mai scumpă decât celelalte variante.


Probleme Toyota RAV 4 V T33 2018-Prezent

Deși Toyota este cunoscută pentru fiabilitatea sa, au fost raportate anumite probleme la RAV4 V T33:

Sistemul hibrid. Au existat cazuri în care cablajul sistemului hibrid a prezentat defecțiuni, ducând la oprirea neașteptată a vehiculului sau, în cazuri extreme, la incendii. Înlocuirea acestui cablaj poate fi costisitoare, ajungând până la 6.000 euro.

Transmisia eCVT. Unele modele, precum Yaris Hybrid și Yaris Cross Hybrid, au avut probleme cu transmisia eCVT, necesitând înlocuirea acesteia. Deși aceste probleme au fost raportate la alte modele, este recomandată o monitorizare atentă și la RAV4.

Consum de ulei. Au fost semnalate cazuri de consum excesiv de ulei, cauzate de uzura inelelor de piston. Este esențială monitorizarea nivelului de ulei și efectuarea întreținerii periodice pentru a preveni deteriorarea motorului.

Probleme cu sistemul de infotainment. Anumiți proprietari au raportat probleme cu sistemul de infotainment, cum ar fi blocaje sau funcționare lentă.

Probleme cu bateria hibridă, la modelele hibride. Deși rare, pot apărea probleme cu bateria hibridă, care pot necesita înlocuire.

Probleme de încărcare la Plug-in hybrid. Unele modele au raportat probleme cu sistemul de încărcare a bateriei.

Alte probleme raportate:

  • Probleme cu servodirecția.
  • Defecțiunea pompei de combustibil.
  • Defecțiunea brațului de control al suspensiei.
  • Eroare de declanșare (corectă) a airbagului.
  • Probleme la motor și/sau la răcirea motorului.
  • Dopuri de scurgere înfundate.
  • Defecțiune electronică în mașină.
  • Cutia de viteză automată schimbă cu întârzieri.
  • Scurgeri de lichid de răcire. În special modelele din 2019-2020.
  • S-au raportat probleme legate de insonorizare.

Tabel – Ce Motor să Aleg

Motor (exemplu)
Avantaje principale
Dezavantaje frecvente
Recomandat pentru
2.5 Hybrid (A25A-FXS)
consum mixt redus (în special în oraș), cuplu bun, tracțiune FWD sau AWD-i, fiabilitate generală Toyota
sistem hibrid mai complex (diagnoză/rep.), posibil costuri de reparație baterie hibrid sau componente electrice
proprietari urbani/șoferi mixt oraș/autostradă care vor economie la consum
2.0 benzină (non-hybrid)
întreținere mai simplă, costuri inițiale mai mici
consum mai mare, performanțe/eficiență inferioare față de hybrid
utilizatori care preferă simplitate mecanică și costuri inițiale mai mici
(alte variante diesel / PHEV)
diesel oferă cuplu bun pe autostradă; PHEV oferă autonomie electrică locală
diesel are costuri întreținere / emisii; PHEV oferă costuri baterie / încărcare
foarte dependent de nevoile specifice ale utilizatorului

Tabel – Când facem Reviziile

Operațiune
La câți km / perioadă
Ce include / notă
Cost orientativ (piese+manoperă)
Schimb ulei + filtru ulei
la fiecare 10.000 km sau 12 luni (recomandat)
ulei 5-5.5 L (spec. OEM sau echivalent), filtru ulei, verificări
aproximativ 300-700 lei (kit schimb ulei + manoperă).
Inspecție modestă / verificare 5.000 km / 6 luni
la fiecare 5.000-6.000 km sau 6 luni
verificări lichide, frâne, anvelope, lumină, etanșeități
aproximativ 100-250 lei (doar manoperă/diagnostic)
Revizie medie (inclusiv filtru aer, cabină)
la 20.000-30.000 km
filtru aer motor, cabină, lichid frână verificat, placute (dacă este nevoie)
aproximativ 400-900 lei
Schimb lichid frână
la 2 ani sau conform service
lichid DOT recomandat
aproximativ 150-350 lei
Schimb ulei cutie (unde e cazul)
variabil; cutia e-CVT la hibrid are interval lung (~6-8 ani conform catalogelor), dar verificări recomandate
schimb ulei transmisie numai la intervale mari sau la recomandarea diag.
aproximativ 400-1200 lei (dacă e necesar)
Distribuție / lanț (kit)
interval recomandat kit lanț / distribuție: ~150.000 km (verificare/prevenție)
RAV4-ul hybrid folosește lanț la A25A; există kits & pompe apă
piese: aproximativ 600-2.500 lei; manoperă: 600-2.000 lei, total aproximativ 1.200-4.500 lei (în funcție de piese OEM vs aftermarket și complexitate). (
Baterie 12V (start)
la nevoie: 4-7 ani tipic
baterie 12V, montaj
aproximativ 350-900 lei (baterie) + 50-150 lei manoperă.
Baterie hibrid (înaltă tensiune)
durată mare, dar la >8-12+ ani / depinde de utilizare, poate necesita recondiționare/înlocuire
recondiționare / reîmpachetare sau înlocuire completă
recondiționare aproximativ 1.500-3.000 lei; înlocuire completă aproximativ 6.000-15.000 lei (variază mult în funcție de soluție: second-hand, recondiționat, nou).

Tabel – Piese ce pot ceda dupa 150.000 sau 200.000 de KM

Piesă / sistem
Interval tipic când e predispusă la schimb
Problemă tipică
Cost estimativ total (piese + manoperă)
Kit lanț/distribuție + role + pompă apă
aproximativ 150.000 km (verificare recomandată)
uzură rolă/tensionare, pompa apă
aproximativ 1.200-4.500 lei (după configurație / piese OEM).
Ambreiaj (dacă versiune manuală)
depinde de stil condus — la 150-250k poate fi necesar
patină + disc + rulment
aproximativ 1.200-3.000 lei
Suspensie – amortizoare, bucșe, bielete
după 120-200k km
uzură confort, scârțâit, direcție imprecisă
ameliorare/reparații: 800-3.000 lei (pe punte)
Plăcuțe și discuri frână
plăcuțe la 30-80k; discuri la 80-150k (depinde de stil)
uzură frânare, vibrații
plăcuțe: 200-700 lei/punte; discuri: 400-1.500 lei/punte
Injector / bobine / senzori (în special la motoare pe benzină)
pot ceda după 150-250k
funcționare neregulată, consum/putere scăzută
înlocuire injector: 400-1.200 lei/buc; bobină: 150-600 lei/buc
Turbina (dacă există motorizare cu turbo diesel)
variabil; la motoarele diesel mai vechi apare uzură după rulaje mari
pierdere putere, fum
înlocuire/reamenajare: 1.200-4.000 lei
EGR (valvă recirculare gaz)
după 150k+ km se poate înfunda/defec
pierdere performanță, fum
curățare: 150-400 lei; înlocuire: 400-1.500 lei
Catalizator / filtru particule (DPF)
DPF: depinde mult de condițiile de condus (urbane vs autostradă)
colmatare, regenerări eșuate
recondiționare/curățare: 300-1.200 lei; înlocuire: 1.500-6.000+ lei
Baterie înaltă tensiune (hibrid)
la mașini vechi sau după funcționare intensă (durata: foarte variabilă)
scădere capacitate, pierdere autonomie/funcționare hibridă
recondiționare: aproximativ 1.500-3.000 lei; înlocuire completă: 6.000-15.000 lei (interval mare) .
12V Acumulator
3-7 ani
eșec pornire / erori electrice
aproximativ 300-800 lei (baterie) + montaj.

Păreri proprietari Toyota RAV 4 V T33 2018-Prezent

Proprietarii apreciază în general fiabilitatea și consumul redus de combustibil al RAV4, precum și confortul oferit. Totuși, unii au menționat probleme legate de cutiile de viteze automate, aprinderea martorului “check-engine” și scurgeri la pompa de apă. Versiunile pe benzină sunt considerate mai fiabile decât cele diesel.

the_phope, părere despre Toyota RAV 4 V T33 2018-Prezent
Hello! Am un RAV4 Adventure cu care am avut drumuri atât în oraș, cât și în afară. Primul plin a fost făcut când a fost scos din reprezentanță și a fost la 17km, iar pe următorul l-am făcut când avea 800km. Range-ul din bord indica încă 50km.. Pe următorul l-am făcut tot de curând (Iași – Covasna – Sibiu – Bacău, și alimentarea s-a făcut la ieșirea din BC) și a fost la 820km, cu încă vreo 45km în bord și, la fel, 10L rămași. Deci la un condus normal poți scoate fără probleme 800 – 850km cu un plin, cu un consum real de 5,4 – 5,6, adică valorile indicate și de mașină.
Antifonarea se putea ceva mai bine, în rest, pentru nevoile mele, extra mulțumit de jucărie.

AlinuL_._._.AlinuL, părere despre Toyota RAV 4 V T33 2018-Prezent
De trei săptămâni dețin o rav4 facelift nou nouță. Înainte de RAV am avut un Tucson cumpărat în 2018 tot nou nouț. Ce vreau să zic e că nu există termen de comparație între cele două. RAV-ul e la kilometri peste Tucson. Consumul în oraș e undeva între 4,2 și 5,2. Am mers cu 195 km/h pe autobahn si mi-a scos 9,5L-100km. E puternică, e stabilă, iar pentru un motor de 2.5 benzina, eu zic ca 4,2-5,2L-100 km în oraș, eu zic că e de neînvins. Ah! În Germania 🇩🇪 am garanție 15 ani sau 250.000km dacă fac reviziile exclusiv la Toyota oriunde în EU.

paulnita5224, părere despre Toyota RAV 4 V T33 2018-Prezent
Detin de 10 luni un RAV4 hibrid.Am ales RAV4 in defavoarea lui Ford Kuga si Hyundai Tucson dupa test drive, putina cercetare pe piata si dupa multe teste cu alte masini inchiriate. Sunt foarte multumit de alegerea facuta, este printre putinele masini la care pretul a crescut cu 5000Euro in mai putin de un an. In primul rand fata de Tucson vine cu un motor de 2.5L care raspunde prompt pedalei de aceleratie chiar daca esti in modul eco (la Tucson si in mod normal dureaza 2 secunde pana incepe sa se simta o acceleratie). Consumul pentru un SUV de aceasta dimensiune este extraordinar si nu sunt o persoana care sa mearga batraneste cu masina. In perioada de iarna am avut o medie de 7.3 L/100KM mai mult datorita faptului ca la plecare porneste direct motorul termic si la drumuri scurte acest lucru nu avantajeaza. De cand a venit caldura consumul mediu este sub 6L/100KM. As fi ales modelul PHEV dar cand am plasat comanda nu era inca disponibil pe piata din Romania. Ca si acceleratie este important de spus ca de obicei japonezele stau mai bine in realitate decat concurenta pe reprize si asta ajuta mult in depasiri, viteza afisata pe bord este foarte aproape de cea reala fata de ce afiseaza cele de productie europeana unde diferenta este de minim 10Km la viteza de 100Km/H. Viteza maxima este plafonata la 190KM/H nu la 180 cu toate ca asa scrie in manual si se ajunge foarte rapid la aceasta valoare, practic ai o acceleratie constanta fara smuciri sau zone de plafonare. Ca si confort si aspect fiecare cu parerea proprie, mie personal mi se pare frumoasa la exterior, foarte practica. Ca si un minusuri ar fi sistemul de sonorizare care se aude OK dar are delay la comenzi, la apeluri, la rulare android auto etc dar te poti obisnui cu acesta, faptul ca bateria este destul de mica (daca ar fi reusit sa mearga si 5km pe modul electric cred ca consumul scadea si mai mult plus un confort mai mare la drumurile care tranziteaza localitatile, poluare mai putina in localitate) si faptul ca pe viraje iti poate da o senzatie de nesiguranta (daca o compari cu o masina de aceeasi inaltime senzatia este similara dar raportat la usurita cu care accelereaza este cumva ciudat pentru ca pare sport dar in curbe iti dai seama ca este inalta). Pentru cei in cautarea unei masini noi va recomand sa mergeti macar la un test drive.

2.2 VVT-i Hybrid 2021, părere despre Toyota RAV 4 V T33 2018-Prezent
Toyota/Lexus au probleme grave de securitate, inclusiv modelul RAV4. Mi-a fost furată mașina de două ori, chiar și cu un blocator de volan. Hoții deschid mașina prin atac Can bus și mașina dispare în mai puțin de 60 de secunde. Primele de asigurare au crescut vertiginos și chiar și Toyota Insurance nu mai asigură propriile mașini fără un imobilizator montat. Mai rău este că Toyota știa despre această problemă din 2017-2019, deci a vândut în mod conștient mașini de calitate nesatisfăcătoare timp de mai mult de 3 ani, știind că sunt atât de ușor de furat. Toyota își spală pe mâini de această problemă și îi îndrumă pe clienți să vorbească cu asiguratorii lor. Pentru ei, o mașină furată este o altă mașină cumpărată – și transferă costurile către clienți și asigurători.

2.5 VVT-i 2021, părere despre Toyota RAV 4 V T33 2018-Prezent
RAV4-ul meu a înlocuit un Corolla Touring Sport pe care l-am deținut timp de aproape patru ani și l-am considerat cea mai bună mașină pe care am deținut-o vreodată, așa că mă întrebam dacă RAV4 va fi la înălțimea așteptărilor – și în mare parte a fost. Este silențioasă, confortabilă și economică în orice moment, deși consumul de combustibil scade pe autostrăzi 5.1-5.4% comparativ cu condusul normal 4.7% A fost impecabilă în cei 10.000 de mile pe care i-am parcurs. Ce s-ar putea îmbunătăți? Farurile automate pot fi reticente la scădere uneori – am fost orbit de mai multe ori pe autostradă. (Farurile sunt excelente) Funcția de asistență la menținerea benzii poate fi confuză – de obicei o las dezactivată. Folosesc Apple CarPlay tot timpul, așa că problemele de infotainment despre care se plâng alții nu mă afectează deloc. Per total, o mașină foarte satisfăcătoare de deținut.

2.5 VVT-i 2021, părere despre Toyota RAV 4 V T33 2018-Prezent
După doi ani, RAV4 este absolut cea mai bună mașină pe care am deținut-o vreodată. Face față cu ușurință absolut la orice îi arunci în cale. Se simte excepțional de bine construită și este extrem de confortabilă. Modelul Excel are o mulțime de gadgeturi cu care să te joci. Ecranul de infotainment nu este la fel de elegant ca altele, dar funcționează bine cu Android Auto. Deși nu este foarte distractiv de condus, are suficientă putere și este foarte economică, în special pentru o mașină atât de mare. Este, de departe, cea mai mare mașină pe care am avut-o și are cel mai bun consum de combustibil. Singura modificare pe care aș face-o ar fi să obțin modelul AWD, deoarece alunecă ușor roțile pe suprafețe umede. Îmi place foarte mult cât de discretă și bine arătată este. Când căutam mașini, părea că multe modele similare erau destul de ostentative. RAV4 este mult mai discretă. Îmi place atât de mult, încât plănuiesc să o păstrez la sfârșitul contractului PCP – ceva ce nu am mai făcut niciodată.

sursă păreri: youtube.com și parkers.co.uk/toyota/rav4/suv-2019/owner-reviews/


Calități ale Toyota RAV4 V T33

Fiabilitate. Ca de obicei la Toyota, RAV4 V T33 este cunoscut pentru fiabilitatea sa ridicată și costuri de întreținere relativ scăzute pe termen lung.

Spațiu interior. Oferă un spațiu interior generos atât pentru pasageri, cât și pentru bagaje, fiind o opțiune excelentă pentru familii sau pentru cei care au nevoie de spațiu suplimentar.

Tehnologie. Este echipat cu o gamă variată de tehnologii moderne, precum sisteme de siguranță avansate, sisteme de infotainment intuitive și opțiuni de conectivitate.

Performanță. Motorizările disponibile oferă o combinație bună între performanță și eficiență, iar sistemul de tracțiune integrală (opțional) asigură o aderență excelentă în condiții de drum variate.


Consum Toyota RAV 4 V T33 2018-Prezent

  • 2.0 149 CP – Consum 6.8 l
  • 2.0 175 CP – Consum 6.1 l
  • 2.5 218 CP Hybrid – Consum 4.6 l
  • 2.5 200 CP – Consum 7.2 l
  • 2.5 D-4S 306 CP Plug-in Hybrid – Consum 1.0 l
  • Prime 2.5 D-4S 302 CP Plug in Hybrid – Consum 6.2 l
  • 2.5 218 CP Full Hybrid – Consum 5.8 l
  • 2.5 222 CP Full Hybrid – Consum 5.8 l
  • 2.5 203 CP – Consum 8.4 l
  • 2.5 306 CP Plug-in Hybrid – Consum 1.0 l
  • TRD Off-Road 2.5 203 CP – Consum 8.4 l

Galerie Foto – Toyota RAV 4 V T33 2018-Prezent

Prezentare Video – Toyota RAV 4 V T33 2018-Prezent

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *