Ultima actualizare la data de 10 mai 2026
Audi Q5 II cod FY este a doua generație a SUV-ului de dimensiuni medii produs de Audi, lansată în 2016. Acest model continuă tradiția mărcii germane, oferind un design elegant, tehnologii avansate și performanțe remarcabile. Q5 FY oferă o gamă variată de motorizări, atât pe benzină, cât și diesel și hibride, tracțiune față sau integrală quattro și cutii de viteze automate.
Construit pe platforma MLB Evo, utilizată și de alte modele premium ale grupului Volkswagen, Audi Q5 FY oferă o combinație foarte bună între confort, stabilitate și eficiență. Suspensia este orientată în principal spre confort, iar sistemul de tracțiune integrală quattro contribuie la o ținută de drum sigură și predictibilă în aproape orice condiții.
Designul exterior păstrează stilul elegant și discret specific Audi, dar aduce linii mai agresive și proporții mai moderne. Interiorul reprezintă unul dintre cele mai mari avantaje ale modelului, cu materiale premium, finisaje excelente și o ergonomie foarte bine pusă la punct. Sistemul Virtual Cockpit, ecranul multimedia modern și iluminarea ambientală oferă o experiență apropiată de cea a SUV-urilor premium din clase superioare.
La capitolul motorizări, Audi Q5 FY a fost disponibil cu motoare diesel și pe benzină moderne, majoritatea echipate cu transmisii automate S tronic sau Tiptronic și sisteme mild-hybrid pe versiunile facelift. Cele mai populare variante sunt dieselurile 2.0 TDI și 3.0 TDI, apreciate pentru consumul redus și performanțele bune, dar și versiunile pe benzină TFSI pentru rafinamentul superior.
Despre Audi Q5 II FY 2016-2024
Avantaje |
Dezavantaje |
Experiențe proprietari |
Ce trebuie verificat |
Platformă MLB Evo modernă, mai ușoară și eficientă decât generația anterioară. |
Costuri ridicate de întreținere: piese premium, manoperă specializată necesară. |
Motoarele 2.0 TFSI și 3.0 TFSI sunt apreciate pentru rafinament și performanță consistentă. |
Istoric service complet cu facturi și înregistrări la specialist Audi/VAG. |
Sistem quattro ultra AWD inteligent, eficient și capabil pe orice suprafață. |
Consum ridicat de ulei la motoarele 2.0 TFSI (în special modelele 2017-2018). |
Cu întreținere corectă, mașina poate depăși 150.000 km fără defecțiuni majore. |
Verificare VIN pentru recall-uri active: liner aripi, cilindru frână master, airbag pasager. |
Interior premium cu materiale de calitate, ergonomie excelentă și Virtual Cockpit opțional. |
Probleme electrice recurente: MMI blocat, senzori PDC fals pozitivi, camera marșarier defectă. |
Consum real mixt: 8-10 l/100km pentru 2.0 TFSI, 7-9 l/100km pentru 2.0/3.0 TDI. |
Diagnosticare cu scanner VCDS/ISTA pentru coduri de eroare ascunse în modulele electronice. |
Transmisie automată ZF 8-speed sau S tronic DSG rafinate și fiabile cu întreținere corectă. |
Carbon buildup pe supapele de admisie la motoarele cu injecție directă (~100.000 km). |
Schimb ulei recomandat la 10.000-12.000 km, nu la intervalul Audi de 25.000-30.000 km. |
Test cutie S tronic: schimburi line, fără smucituri, reverse funcțional, istoric schimb fluid. |
Opțiuni premium: MMI Navigation Plus, audio Bang & Olufsen, trapă panoramică, asistență condus. |
Pompa de apă și carcasa termostatului (plastic) pot ceda brusc, risc de supraîncălzire. |
Versiunile facelift (2021+) au infotainment MIB 3 mai rapid și izolare fonică îmbunătățită. |
Verificare scurgeri antigel/ulei la pompa de apă, carcasa filtrului și racordurile plastice fragile. |
Dinamică superioară pentru un SUV, mai ales cu suspensie adaptivă și direcție progresivă. |
Suspensia: bucșele brațelor inferioare și amortizoarele se uzează prematur pe drumuri accidentate. |
Modelele diesel sunt mai puțin fiabile decât cele pe benzină conform sondajelor de fiabilitate. |
Verificare consum ulei la 2.0 TFSI: nivel ulei, fum albastru la accelerație, bujii uleioase. |
Capacitate bună de tractare (până la 2,4 tone) și spațiu interior practic cu portbagaj generos. |
Probleme cu trapa panoramică: drenaje înfundate sau conectori slăbiți, risc de infiltrare apă. |
Costuri piese originale ridicate, dar piese aftermarket de calitate reduc semnificativ cheltuielile. |
Test trapă panoramică: funcționare, etanșeitate, drenaje libere, urme de apă în habitaclu. |
Calitate construcție solidă, rezistență bună la coroziune datorită panourilor galvanizate. |
Modelele ex-lease pot avea întreținere neglijată; recall-uri multiple pentru frâne și airbag-uri. |
Electronica (MMI, Virtual Cockpit, senzori) poate da erori după 4-6 ani, necesită update software. |
Verificare vizuală a scurgerilor de antigel/ulei sub motor, radiator și furtunuri plastice. |
surse:
europremiumparts.com/blogs/audi-buying-guides/buying-an-audi-q5-2nd-gen-check-out-our-reliability-buying-guide
automotive24.center/article/common-issues-and-what-to-know-before-buying-a-used-audi-q5-ii-2017-2023
www.whatcar.com/audi/q5/4×4/used-review/n889/reliability
www.autoexpress.co.uk/audi/q5/366383/used-audi-q5-mk2-2017-2024-buyers-guide-desirable-expensive-suv
www.rac.co.uk/drive/car-reviews/audi/q5/q5-2016-2020
www.carchecker.pro/reports/audi_q5_fy_40_tdi.html
www.thecarexpert.co.uk/audi-q5-2017
www.breakerlink.com/blog/buying-selling/how-reliable-is-the-audi-q5-and-what-are-this-models-common-problems-and-issues
www.volksmasterltd.co.uk/16-most-common-problems-with-the-audi-q5
www.autodoc.co.uk/info/problems-with-the-audi-q5
Top 10 Probleme Audi Q5 II FY 2016-2024
Problemă |
Când apare de obicei |
Simptome |
Cauză frecventă |
Rezolvare |
Probleme S tronic / DSG |
80.000–180.000 km |
Smucituri, ezitări, schimbări dure |
Mecatronică sau ambreiaje uzate |
Schimb ulei + reparație mecatronică |
Consum de ulei (2.0 TFSI unele versiuni) |
80.000–160.000 km |
Completări dese de ulei |
PCV / segmenți / turbo |
Verificare PCV și eventual reparație motor |
Distribuție și întinzător lanț (2.0 TFSI) |
100.000–180.000 km |
Zgomot la rece, martor motor |
Lanț și întinzător uzate |
Schimb kit distribuție |
Probleme EGR + DPF (diesel) |
100.000–220.000 km |
Regenerări dese, fum, consum mare |
Utilizare urbană și depuneri carbon |
Curățare sau înlocuire |
Probleme pompa apă / termostat |
60.000–140.000 km |
Pierdere antigel, supraîncălzire |
Carcase plastic și pompă apă |
Înlocuire componente |
Probleme quattro Ultra |
80.000–180.000 km |
Vibrații, zgomote la accelerație |
Uzură ambreiaj sistem AWD |
Reparație sau schimb componente |
Probleme MMI și electronică |
După 5–8 ani |
Ecran blocat, erori senzori |
Software / module electronice |
Update software sau schimb modul |
Suspensie față uzată |
90.000–180.000 km |
Bătăi și direcție imprecisă |
Brațe și bucșe uzate |
Înlocuire componente |
Probleme sistem mild-hybrid (12V/48V) |
50.000–120.000 km |
Erori start-stop, avertizări electrice |
Alternator-starter / baterie |
Înlocuire componente |
Probleme climatizare |
60.000–140.000 km |
AC slab, lipsă căldură |
Clapete HVAC sau compresor |
Reparație climatizare |
Motoare bune și fiabile Audi Q5 II FY 2016-2024
- 2.0 TDI de 190 CP. Acest motor diesel oferă un echilibru bun între performanță și eficiență, fiind potrivit pentru cei care parcurg distanțe lungi și doresc un consum redus de combustibil. La motorizările diesel, pot apărea probleme cu sistemul de recirculare a gazelor de eșapament (EGR), cu filtrul de particule diesel (DPF) sau cu injectoarele.
- 2.0 TFSI de 252 CP. Pentru cei care preferă un motor pe benzină, această variantă oferă performanțe dinamice și o experiență de condus plăcută. Se menționează posibile probleme cu consumul de ulei la anumite exemplare, precum și probleme cu distribuția sau cu pompa de apă.
Avantaje și Dezavantaje Audi Q5 II FY 2016-2024
Avantaje |
Dezavantaje |
Interior premium, materiale de foarte bună calitate și antifonare excelentă |
Costuri mari de întreținere și piese scumpe după ieșirea din garanție |
Confort foarte bun la drum lung și stabilitate ridicată pe autostradă |
Probleme raportate la cutia S-Tronic (mecatronică, schimbări bruște, întârzieri) |
Sistem quattro eficient pe ploaie, zăpadă și drumuri dificile |
Motoarele 2.0 TFSI pot avea consum de ulei și probleme la pompa de apă |
Motoarele 2.0 TDI oferă consum redus pentru un SUV premium |
Probleme tipice diesel: DPF, EGR, AdBlue și injectoare la utilizare urbană |
Ținută de drum foarte bună pentru clasa sa |
Suspensia și frânele au costuri mari de service |
Gamă variată de motorizări: diesel, benzină, mild-hybrid și plug-in hybrid |
Sistemele electrice și multimedia MMI pot avea erori sau bug-uri |
Cutie automată rapidă și plăcută la condus când este întreținută corect |
Modelele 2017-2020 au avut raportări privind sistemul start-stop și alternatorul mild-hybrid |
Spațiu interior bun pentru familie și portbagaj practic |
Unele exemplare au zgomote la suspensie, frâne sau interior după rulaj mai mare |
Motoarele 2.0 TDI EA288 sunt considerate mai fiabile decât generațiile mai vechi VAG diesel |
Întreținerea necorespunzătoare poate duce la reparații foarte costisitoare (turbină, distribuție, mecatronică, pompă apă) |
Valoare bună de revânzare și imagine premium puternică |
Nu este un SUV premium ieftin de exploatat după 150.000 km |
Surse:
- Automotive24 – Common Issues Audi Q5 II 2017-2023
- Au7o.io – Audi Q5 Known Problems
- MotorHub – Audi Q5 Reliability Guide
- Parerimasini.ro
Probleme Audi Q5 II FY 2016-2024
Cutia de viteze S-Tronic: Unele modele echipate cu această cutie au raportat întârzieri la accelerare sau schimbări de viteze mai puțin line. Rezolvare: Este recomandată actualizarea software-ului cutiei și efectuarea reviziilor periodice, inclusiv schimbul de ulei la intervalele specificate.
Sistemul de climatizare: Au fost semnalate cazuri în care sistemul de climatizare nu furnizează căldură constant. RezolvareProblema poate fi cauzată de clapetele de distribuție a aerului; înlocuirea acestora poate rezolva defecțiunea.
Pompa de injecție: La anumite motorizări diesel, pompa de injecție poate prezenta uzură prematură. Rezolvare:Monitorizarea regulată a performanței motorului și înlocuirea pompei la primele semne de defecțiune pot preveni probleme mai grave.
Probleme cu sistemul Keyless Go. Unii utilizatori au raportat dificultăți în a deschide sau închide mașina folosind senzorii de pe mânerele portierelor.
Probleme cu sistemul de infotainment MMI. Uneori, pot apărea probleme cu conectivitatea Bluetooth, cu navigația sau cu alte funcții ale sistemului MMI.
Consum mare de ulei la unele motorizări. Unele motorizări pe benzină pot prezenta un consum mai mare de ulei.
Probleme cu sistemul start-stop. La modelele produse din anul 2017 până în anu 2020. S-a raportat întârziere la accelerație sau slăbirea frânelor și servodirecției.
Probleme cu cilindrul de frână. La modelele din 2018.
Probleme cu pedala de frână. La modelel fabricate între 1-30 ianuarie 2020.
Probleme cu pistoanele de frână. La modelele construite între 20.03.2018 și 24.05.2018.
Probleme cu reglajul scaunului pentru șofer. La anumite modele produse în 2020.
Probleme cu pornirea și alternatorul la modelele mild hybrid. S-a raportat că umiditatea pătrunde în motorul de pornire și alternator. Probleme la modelele din 2017-2020.

Ce Motor să Aleg
Motor (variantă) |
Avantaje (pe scurt) |
Dezavantaje |
Probleme frecvente / ce urmărești |
Recomandat pentru |
2.0 TDI (EA288) 136-204 CP |
consum rezonabil la drum lung, cuplu bun, fiabilitate mai bună decât diesel-urile vechi |
costuri service diesel (DPF, EGR), taxe și impozit mai mari în unele țări |
acumulare DPF/regenere nereușită (dacă folosește preponderent oraș), EGR murdar, risc de injectoare/pompa înaltă la rulaje mari. Unele versiuni au cambeltă la interval mare (vezi tabel). |
ideal pentru persoane care fac multe km, autostrăzi și drumuri lungi |
2.0 TFSI (pe benzină) 190-252 CP |
sprint mai bun, mai silențios, costuri de întreținere mai mici decât diesel în oraș |
consum mai mare în regim sportiv; unele versiuni istorice au consum ulei; piese scumpe |
unii proprietari raportează consum de ulei la motoarele turbo moderne; verifică istoricul schimburilor de ulei și nivelul de ulei. |
recomandat pentru condus preponderent în oraș sau mixt, dacă preferi benzina |
3.0 TDI / 6-cilindri (MHEV sau TDI mai puternic) |
mult cuplu, performanțe și comfort, utile la remorcare |
consum și cost piese/operare mai mare; piese scumpe |
turbo, senzorizare, particulare sistem alimentare/HP. |
pentru utilizatori care vor putere/încărcare/tragere sau mai mult confort |
SQ5 3.0 TFSI (benzină performantă) |
performanțe sportive, foarte bine echipat |
consum mare, costuri întreținere ridicate |
componente performanță (turbo, frâne) scumpe la întreținere |
pasionați de performanță și care acceptă costuri mari |
Versiuni hibrid plug-in / mild-hybrid (ex. 50/55 TFSI e) |
consum scăzut în oraș când se folosește electric; tehnologie modernă |
baterie/elektronică scumpă la înlocuire în caz de degradare; complexitate |
verifică starea bateriei PHEV, istoric încărcări, module electronice |
ideal pentru navetă urbană cu încărcare regulată |
Când facem Reviziile
Operațiune / revizie |
Când se face (km / perioadă) |
Ce include (exemple) |
Cost orientativ în lei (piese + manoperă) |
Schimb ulei + filtru ulei + filtru aer |
la 15.000 km sau 1 an (sau conform intervalelor LongLife) |
ulei (5-7 L, depinde motor), filtru ulei, filtru aer |
450 – 1.200 lei (pachete autoturism) – pachete ulei pentru Q5 găsite între 280-600 lei + manoperă; total variază. |
Revizie majoră (check complet) |
la 30.000 km alternat cu 15k (depinde program) |
lichid frână, verificare frâne, filtre, bujii (benz.), verificare suspensie |
800 – 2.000 lei (depinde de service și ce se înlocuiește). |
Distribuție (timing belt kit + apă + role) – diesel 2.0 TDI |
intervale specifice: multe variante Q5 FY diesel au curea distribuție la ~210.000 km (pentru anumite motorizări) – verifică exact motorizarea. |
kit curea/distribuție, role, pompă apă (recomandat) |
piese kit 450 – 1.000 euro, 2.275 – 5.050 lei (la 1 EUR = 5.05 lei); manopera 1.000 – 2.500 lei, total 3.275 – 7.550 lei. |
Rulmenți/ambreiaj |
la uzură (variabil) |
disc + placa + rulment |
2.000 – 6.000 lei (în funcție de motor și cutie). |
Schimb lichid frână |
la 2 ani (recomandare Audi) |
lichid DOT4 etc. |
200 – 500 lei |
Service cutie automată (S tronic/Tiptronic/DSG) |
la 60.000-80.000 km sau conform manual (unele cutii necesită schimb filtru ulei la 60-120k) |
schimb ulei cutie + filtru (dacă e cazul) |
600 – 2.500 lei (depinde tip cutie). |
Curățare / regenerare DPF |
la nevoie (depinde de utilizare; la multe mașini DPF se obstruează dacă se rulează preponderent în oraș) |
curățare profesională (~service) sau înlocuire |
curățare 300 – 1.000 lei; înlocuire toată unitatea: 3.000 – 12.000 lei (depinde aftermarket/OEM). |
Piese ce pot ceda dupa 150.000 sau 200.000 de KM
Piesă |
Probabilitate deteriorare |
Cost piesă (lei) |
Manoperă (lei) |
Bucșe control arm / bielete / bucșe punte |
frecvent la macadam/condiții proaste |
150 – 800 lei (set/pe bucată; aftermarket) |
300 – 1.000 lei |
Amortizoare / arcuri |
mai uzate, pierd confort |
400 – 1.800 lei / unitate (după marcă) |
300 – 1.200 lei (set) |
Senzori DPF / EGR (curățare EGR) |
EGR se înfundă la rulaje urbane |
200 – 1.200 lei (EGR curățare/valvă înlocuire) |
200 – 800 lei |
Turbo (reparare/înlocuire) |
dacă a fost exploatat sportiv sau neîngrijit |
1.500 – 6.000 lei (recondiționat / aftermarket) |
300 – 1.200 lei |
Baterie (clasică) |
depinde vârstă |
400 – 1.200 lei |
montaj 50-150 lei |
Analiză Alternative Audi Q5 II FY 2016-2024
Model |
Brand |
Segment |
Poziționare vs Q5 FY |
Puncte forte |
Puncte slabe |
BMW X3 G01 |
BMW |
SUV premium compact |
Rival direct |
Dinamică foarte bună, direcție precisă, motorizări excelente |
Suspensie mai fermă, interior mai puțin „warm” |
Mercedes-Benz GLC X253 |
Mercedes-Benz |
SUV premium compact |
Rival direct |
Confort ridicat, interior premium, tehnologii moderne |
Costuri mari de întreținere, unele probleme electronice |
Volvo XC60 II |
Volvo |
SUV premium compact |
Rival direct |
Siguranță excelentă, confort, design minimalist |
Infotainment controversat, mai puțin sportiv |
Porsche Macan (95B facelift) |
Porsche |
SUV premium sport |
Rival sportiv |
Dinamică excelentă, feeling sportiv autentic |
Spațiu mai mic, costuri foarte mari |
Lexus NX |
Lexus |
SUV premium hybrid |
Rival indirect |
Fiabilitate excelentă, costuri mici, hibrid eficient |
Mai puțin sportiv, infotainment vechi pe primele versiuni |
Alfa Romeo Stelvio |
Alfa Romeo |
SUV premium sport |
Rival indirect |
Direcție foarte precisă, condus sportiv |
Fiabilitate și rețea service mai slabe |
Jaguar F-Pace |
Jaguar |
SUV premium sport/lux |
Rival indirect |
Design elegant, motoare puternice |
Fiabilitate variabilă |
Range Rover Velar |
Land Rover |
SUV premium lifestyle |
Rival lifestyle |
Interior premium, design foarte modern |
Costuri mari și fiabilitate discutabilă |
Volkswagen Tiguan II |
Volkswagen |
SUV compact generalist |
Alternativă non-premium |
Foarte practic, spațios, costuri mai mici |
Nu oferă experiență premium reală |
Păreri ale proprietarilor despre Audi Q5 II FY 2016-2024
Unii proprietari apreciază consumul redus al motorului 2.0 TDI, raportând valori de aproximativ 6,5-7,2 l/100 km în regim mixt. Alți proprietari menționează cutia S-Tronic oferă schimbări rapide, poate prezenta uneori întârzieri la accelerare. În general, utilizatorii consideră Q5 II FY o mașină bine construită, cu un interior de calitate și o experiență de condus plăcută.
MG-ce3dx
E misto masina ,am condus dar ptr greutatea ei , se simte lentă la accelerare cand fac iesiri pe autostrada ..un 3.0 benzina sau diesel este mult mai potrivit dar ptr oras ,nu-ti trebuie mai mult .
De fapt, căutam un vagon sport AWD când am decis să testez un Q5. Mi-a plăcut foarte mult cum se conduce și pachetul tehnologic inclus în nivelul de echipare. Este o mașină care se conduce lin, cu o direcție precisă (pentru un SUV) și se simte puternică atunci când am nevoie. Am testat și un Volvo XC60, un Mercedes GLC și un BMW X3 și am preferat mult mai mult condusul și interiorul Audi-ului față de celelalte. După 1600 de km, totul este în regulă și obțin cu ușurință 7.8 litri la 100 km în călătoriile pe autostradă. Sistemul de menținere a benzii și cruise control-ul adaptiv sunt noi pentru mine, dar cu siguranță vor fi caracteristici ‘must-have’ de acum înainte
40 TDI Quattro Black Ed 5dr S Tronic 2024
Atât de silențioasă, atât de rafinată. Motorul 40TDI se potrivește perfect cu mașina, are cuplu, este suficient de rapid, dar extrem de silențios, aproape ascuns, până când apăsați accelerația, apoi răspunde prompt. Totul este construit solid, sistemul de condus semi-autonom pe autostradă este inteligent și lin, surprinzător de bine se descurcă în traficul aglomerat, de tipul stop-go-stop. Suspensia pneumatică este excelentă, împreună cu geamurile frontale care blochează zgomotul, mașina se simte atât de lină, atât de izolată. Trapa panoramică din sticlă este imensă și inundă habitaclul cu lumină. Consola centrală arată frumos, dar ar fi putut fi proiectată mai bine.
40 TDI Quattro S Line S Tronic [C+S] 5d 2021
Am luat-o să înlocuiesc un Volvo XC60 și, deși au același preț, calitatea construcției este mult mai bună. Este destul de economică, având un consum mediu de 5.11 litri în oraș și crescând la 6.11 litri în călătoriile mai lungi, o îmbunătățire masivă față de Volvo.
Singura mică nemulțumire pe care o am este că o mașină la acest preț nu a venit cu funcție de memorie pe scaunele din față. Este un lucru mic, dar mă așteptam la asta, ceea ce mă va învăța să citesc cu atenție specificațiile!
Per total, o mașină excelentă și o voi lua în considerare din nou pentru viitor.
S Line Competition 55 TFSI e 367PS Quattro S Tronic auto 5d 2020
Aceasta este o mașină extrem de confortabilă și rafinată, puțin dezamăgită de mici neplăceri….. Se decide singură când să facă frânarea regenerativă – foarte deranjant. Ar trebui să aibă o setare pentru regenerare. Pornește întotdeauna în modul electric – trebuie să găsesc butonul dificil de accesat pentru a trece în modul hibrid de fiecare dată. Display-ul este destul de confuz – prea multe grafice complicate pe mai multe ecrane. Cel puțin toate comenzile se fac cu butoane (ecranele tactile ar trebui interzise din motive de siguranță, în opinia mea), dar unele butoane sunt amplasate jos/greu de găsit. Un buton rotativ pentru ventilator ar fi mult mai ușor, de exemplu. Nu există unde să depozitați cablul în portbagaj, care este oricum destul de mic – știu că trebuie să pună bateriile undeva! Autonomia electrică anunțată nu a fost atinsă în ultimele șase luni, până când nu s-a încălzit ieri! Autonomia reală de aproximativ 22 de mile nu mă duce în orașul cel mai apropiat și înapoi, așa că 40-50 ar fi mai bine. Paletele de schimbare și opțiunile semi-manuale în schimbarea vitezelor sunt destul de inutile și, cât timp suntem la subiect, de ce mutați maneta înapoi pentru a merge înainte și invers – foarte contraintuitiv. Majoritatea acestor neplăceri erau vizibile din recenziile pe care le-am citit, pur și simplu le strică strălucirea a ceea ce ar fi altfel o mașină foarte frumoasă.
SQ5 TDI 347PS Quattro Tiptronic auto 5d 2020
Mașina este superbă, calitatea interioară și materialele sunt de primă clasă. Lină și relaxantă în călătoriile lungi. Sistemul audio Bang & Olufsen este excelent, virtual cockpit este cel mai bun sistem pe care l’am experimentat. Sunetul artificial al motorului poate deveni obositor, dar nu este intruziv în modul Comfort. Pentru un SUV mare cu 350 de cai putere, un consum de peste 35 de mile pe galon dacă respectați limita de viteză este rezonabil și în jur de douăzeci și cinci dacă utilizați performanțele mașinii. Singurul dezavantaj este că cutia de viteze este lentă la plecare și, dacă nu sunteți atenți, puterea este totul sau nimic.
sursă: youtube.com și parkers.co.uk
Consum Audi Q5 II FY 2016-2024
- 2.0 TDI 150 CP – Consum 4.9 l
- 2.0 TDI 163 CP – Consum 5.2 l
- 2.0 TDI 190 CP – Consum 5.2 l
- 2.0 TFSI 252 CP – Consum 6.2 l
- 3.0 TDI 286 CP – Consum 6.2 l
- 35 TDI 163 CP – Consum 7.8 l
- 40 TDI 190 CP – Consum 7.2 l
- 45 TDI 231 CP – Consum 9.3 l
- 50 TDI 286 CP – Consum 8.6 l
- 40 TDI 204 CP Mild Hybrid – Consum 6.9 l
- 40 TFSI 204 CP Mild Hybrid – Consum 8.7 l
- 45 TFSI 265 CP Mild Hybrid – Consum 9.2 l
- 50 TDI 286 CP Mild Hybrid – Consum 8.8 l
- 50 TFSI e Plug-in Hybrid – Consum 1.8 l
- 55 TFSI 367 CP Plug-in Hybrid – Consum 1.8 l
Motoare populare în Europa și România ale Audi Q5 și problemele lor.
2.0 TDI – Probleme Audi Q5
- Arborele de antrenare al pompei de ulei a avut unele defecte. Pompa de ulei nu mai funcționează și primul care se va sparge este turbocompresorul.
- Nivel ridicat de ulei. Filtrul de particule este o problemă. Când filtrul de particule se înfundă cu funingine, combustibilul din motor nu arde complet și se scurge în baia de ulei. Asta crește nivelul de ulei.
- Defecțiuni ale injectorului
- Probleme și probleme legate de acumularea de carbon la 2.0TDi
- Probleme și probleme cu DPF
- Probleme cu controlerul ventilatorului
- Probleme la volantă și ralanti
- Probleme ale angrenajului pompei de ulei la BKP 2.0TDi
- Probleme cu arborele de echilibrare și întinzătorul lanțului
- Fisura chiulasei la unitățile EA188 inițiale.
sursă: torquecars.com/volkswagen/2-0tdi-common-problems-and-issues.php și motorreviewer.com/engine.php?engine_id=42
3.0 TDI – Probleme Audi Q5
- Defecțiuni injectoare
- Bujii incandescente
- Filtru de particule diesel (DPF) și senzori
- Miez de încălzire înfundat sau cu scurgeri
- Defecțiune la pompa de combustibil de înaltă presiune
sursă: vwtuning.co/vw-audi-30-tdi-engine-problems/
Prezentare Video – Audi Q5 II FY 2016-2024

Bun venit pe Parerimasini.ro, un proiect născut din pasiunea mea pentru mașini și dorința de a oferi informații utile celor care își doresc să facă alegeri informate atunci când își cumpără un automobil. Autor pasionat de domeniul auto, activ din 2021, cu experiență în analizarea și evaluarea mașinilor din perspectiva utilizatorului real. Ofer opinii bazate pe experiență practică, costuri reale de întreținere și comportamentul mașinilor în utilizarea de zi cu zi.
Acest site este locul în care îmi împărtășesc opiniile, analizele și sfaturile legate de autoturisme, pentru a-i ajuta pe cei care își doresc o mașină care să li se potrivească perfect.
Scopul meu este să creez o comunitate de șoferi bine informați, care să înțeleagă nu doar avantajele, dar și provocările pe care le pot aduce diferite modele de mașini. Cred în transparență și în importanța detaliilor, fie că vorbim despre fiabilitate, motoare recomandate, consum, probleme specifice etc.
Indiferent dacă ești în căutarea unei mașini de familie, unui SUV sau a unei soluții economice pentru oraș, sunt aici să te ajut prin aceste articole.
Sper că te-a ajutat acest articol cu informațiile dorite iar dacă ai avut un model de mașină îți poți posta părerea despre ea. Îți poți scrie părerea printr-un simplu comentariu. Așa vei ajuta și alți utilizatori să afle informații prețioase despre acel model.

