Mazda 2 III 2014-Prezent – Păreri, Probleme și Motoare Fiabile

Ultima actualizare la data de 20 aprilie 2026

Info și istoric:

Mazda este o marcă japoneză de automobile, fondată în 1920. În prezent, Mazda produce o gamă largă de automobile, inclusiv vehicule compacte, sedanuri, SUV-uri și mașini sport. În plus, marca Mazda este cunoscută pentru utilizarea tehnologiei Skyactiv, care îmbunătățește performanța și economia de combustibil a automobilelor lor. Modele Mazda sunt recunoscute pentru calitatea construcției, durabilitatea și fiabilitatea lor. Predecesorul modelului Mazda 2 este Mazda 12.

Mazda 2 este un autoturism de tip subcompact sau mini produs de către compania japoneză Mazda începând cu anul 2002. Mazda 2 se află în prezent la a treia generație dar a primit între generații și diferite facelift-uri. Prima generație cu numele de cod DY s-a produs între 2002 și 2007, a doua generație cu numele de cod DE/DH s-a produs între 207 și 2014 iar a treia generație cu numele de cod DJ/DL este produsă din 2014 până în preznet. A doua generație a primit în anul 2008 titlul de Mașina Anului. A treia generație a modelului se comercializează în SUA sub denumirea de Scion iA sau Toyota Yaris. A patra generație de Mazda 2 XP210 are la bază platforma modelului Toyota Yaris Hybrid. A intrat în producție în anul 2021 iar ca vânzări în Europa în aul 2022.

Mazda 2 este un autoturism optim pentru traficul urban dar și cel rural, se remarcă prin motorizări mici dar cu consum redus și fiabile. În anul 2021s-au comercializat 18.339 de unități pe continentul european, 21.309 unități în Japonia și 21.813 unități în Tailanda. Ca dotări la noile modele putem remarca: faruri led, wireless apple carplay, android auto, senzor lumină, cameră video marșarier, asistent inteligent de frânare în oraș, scaune față încălzite, sistem alertă depășire bandă, sistem monitorizare unghi mort, volan încălzit, senzori de ploaie etc.


Ce Motor să Aleg

Motor
Putere / Transmisie
Consum mixt (real)
Avantaje principale
Dezavantaje principale
Recomandat pentru
1.5 Skyactiv-G
75 CP / manual 5
6-7,5 l/100 km
Fiabil, ieftin de întreținut, silențios
Putere modestă la depășiri
Oraș + buget mic
1.5 Skyactiv-G
90 CP / manual 5 sau auto 6
6-7 l/100 km
Cel mai echilibrat, bun compromis
Puțin mai scump decât 75 CP
Majoritatea șoferilor (recomandat #1)
1.5 Skyactiv-G
115 CP / manual 6
6,5-7,5 l/100 km
Cel mai dinamic, plăcere la condus
Consum puțin mai mare
Șoferi care vor performanță
1.5 e-Skyactiv G (mild-hybrid, 2020+)
90-115 CP / manual 6
5,5-6,5 l/100 km
Cel mai eficient, mai puțin consum iarna
Puțin mai scump la achiziție second-hand
Utilizare mixtă / economie
1.5 Skyactiv-D
105 CP / manual 6
4,5-5,5 l/100 km
Economic pe distanțe lungi
DPF + EGR sensibile la oraș, întreținere mai scumpă
Doar autostradă frecventă (>50% km)

Ce Probleme au Motoarele de pe acest model

Motor
Probleme frecvente (după 80-150.000 km)
Severitate
Cost reparație orientativ (RON)
1.5 Skyactiv-G
Carbon pe supape (injecție directă), senzor MAF murdar, bobine aprindere
Medie
800-2.500
1.5 Skyactiv-G
Consum ulei crescut (rare, valve stem seals)
Mică
3.000-5.000
1.5 Skyactiv-D
DPF înfundat, EGR carbonizat, injectoare (unele serii)
Medie-mare
1.500-8.000+
1.5 Skyactiv-D
Creștere nivel ulei (diesel diluat)
Medie
4.000-7.000

Top 10 Probleme și rezolvarea lor

Nr.
Problemă
Simptome
Cauză principală
Rezolvare / Prevenție
Cost aprox. (RON)
1
DPF înfundat (doar diesel)
Pierdere putere, regen. frecvente, lumină DPF
Drumuri scurte
Curățare / înlocuire + condus autostradă
1.500-6.000
2
Carbon pe supape (benzină)
Ralanti neregulat, pierdere putere
Injecție directă + ulei PCV
Decarbonizare (walnut blast) la 100-150k km
1.200-2.500
3
Senzor MAF defect
Consum crescut, ralanti prost
Murdărie
Curățare / înlocuire
300-800
4
Bobine aprindere / bujii
Rateuri, pornire dificilă
Uzură normală
Înlocuire set (recomandat la 80-120k km)
800-1.800
5
Sistem AC defect
Nu răcește / zgomot
Compresor / garnituri
Service AC + reîncărcare
500-2.000
6
Ambreiaj uzat (manual)
Patinare, zgomot la schimbare
Condus oraș
Înlocuire kit ambreiaj
2.500-4.000
7
Suspensie (bucșe, amortizoare)
Zgomote, ținută slabă
Uzură normală
Înlocuire bucșe / kit amortizoare
1.500-4.000
8
EGR carbonizat (diesel)
Pierdere putere, fum negru
Recirculare gaze
Curățare / reprogramare
800-2.500
9
i-Stop / baterie slabă
i-Stop nu funcționează
Baterie AGM uzată
Baterie nouă + diagnostic
800-1.500
10
Frâne (discuri se deformează)
Vibrații la frânare
Calitate OEM
Discuri + plăcuțe premium
1.000-2.200

Revizii și Costuri Întreținere

Interval
Lucrări principale
Cost estimativ (RON, service independent)
Observații
La fiecare 10-12 luni / 15.000 km
Ulei + filtru ulei + filtru habitaclu
350-550
Folosește ulei 0W-20/5W-30 Mazda original
La 20.000 km
+ filtru aer + bujii (dacă e cazul)
600-900
Verifică monitorul de service
La 40.000 km
+ filtru combustibil (diesel)
800-1.200
La 80-120.000 km
Bujii complete, curea distribuție (dacă lanț)
1.500-3.000
Lanț distribuție = durată lungă
La 150.000+ km
Decarbonizare + revizie completă
2.500-5.000
Recomandat la orice motor

Piese ce pot ceda dupa 150.000 sau 200.000 de KM

Kilometraj
Piese care cedează frecvent
Cost reparație (RON)
Recomandare
150.000 km
Bucșe suspensie, amortizoare, ambreiaj, bobine
2.000-5.000
Verifică la revizie
200.000 km
Lanț distribuție (rare, dar posibil), turbină (diesel), DPF/EGR, supape (carbon)
4.000-12.000+
Motor benzină rezistă mai bine

Scoruri de fiabilitate & Opinii proprietari

Sursă
Scor Mazda 2 DJ
Observații proprietari (rezumat)
RepairPal
4.5 / 5 (locul 3/21 subcompacte)
Costuri reparații foarte mici, extrem de fiabil
What Car? (brand)
91,1% (locul 18/31)
Puține probleme majore, AC cel mai des menționat
Owner reviews (KBB, forums)
4.4-4.7 / 5
„Foarte fiabilă”, „distractivă de condus”, „puține cheltuieli neașteptate”
Forumuri RO (ClubMazda)
Foarte bune
Probleme minore, diesel evitat de mulți

Scoruri fiabilitate VS Competitori

Model
RepairPal / WhatCar?
Cost anual reparații
Comentariu
Mazda 2
4.5 / 91,1%
~450-500 USD
Cel mai bun echilibru plăcere-fiabilitate
Toyota Yaris
4.7 / 95%+
~400 USD
Mai fiabil, dar mai puțin plăcut la condus
Ford Fiesta
4.2 / ~88%
~550 USD
Platformă similară, dar calitate inferioară Mazda
VW Polo
4.0 / ~85%
~600 USD
Mai scump la întreținere
Honda Jazz
4.6 / 93%
~450 USD
Foarte fiabil, dar mai scump second-hand

Concluzie cu recomandări de motorizare

Mazda 2 III este una dintre cele mai fiabile și plăcute mașini din clasa mică. Motoarele Skyactiv-G pe benzină sunt excelente – puține probleme grave, costuri reduse de întreținere și plăcere la condus superioară concurenței. Dieselul 1.5 Skyactiv-D poate fi economic, dar doar dacă faci peste 60% din km pe autostradă. Altfel riști cheltuieli mari cu DPF/EGR.

Cel mai bun motor este 1.5 Skyactiv-G 90 CP manual sau mild-hybrid dacă găsești 2020+.


Probleme semnalate Mazda 2 II 2007-2015

  • Zgomote din zona direcției la viteze mici.
  • Zgomote la pdedala de ambreiaj.
  • Uzura suspensiei.
  • Zgomote din zona serverdirecției.
  • Defecțiunea ABS. Lumina ABS și controlul tracțiunii se pot aprinde brusc.
  • Probleme cu pornirea.

Alte probleme semnalate Mazda 2 III 2014-Prezent

  • Probleme cu funcționarea sistemului de aer condiționat.
  • Scurgeri combustubil. Rechemare Mazda 2 2015.
  • Probleme cu funcționarea pompei de ulei.
  • Anumiți proprietari au afirmat că durează mult aducerea pieselor în reprezentanță.
  • Probleme cu funcționarea DPF-ului la motorizările diesel.
  • Rotorul din pompa de combustibil de joasă presiune se poate deforma, cauzând defecțiunea pompei de combustibil. Rechemare Mazda 2. 2017, 2018, 2020.
  • Anumiți utilizatori au raportat calitate scăzută a vopselei.
  • Conducta de combustibil de înaltă presiune poate fi deteriorată prin contactul cu alte componente. Acest lucru ar putea cauza o scurgere de combustibil. Rechemare Mazda 2018.
Producător
Mazda
Dată începere producție:
2002
Țări asamblare:
Japonia, Spania, China, Tailanda, Columbia, Iran, Vietnam, Mexic.
Clasă:
Super mini
Modele:
DY 2002, DE/DH 2007, DJ/DL 2014.

PRO:

  • Design modern.
  • Motorizări eficiente și performante.
  • Dotări diverse.
  • Preț competititv.
  • Manevrabilitate optimă.

Contra:

  • Spațiu redus la interior pentru anumite persoane.

Siguranță:

La testele de siguranță Euroncap din anul 2015, Mazda 2 a obținut patru stele din cinci. Protecția pasagerilor adulți fiind de 86%.

Date tehnice și modele:

Mazda 2 IV (XP21)
2022 – Hatchback
Putere : 116 CP | Dimensiuni: 3940 x 1745 x 1500 mm
Mazda 2 III (DJ, facelift 2019)
2019 – 2022 Hatchback
Putere : de la 75 la 115 CP | Dimensiuni: 4070 x 1695 x 1524 mm
Mazda 2 III Sedan (DL, facelift 2019)
2019 – 2022 Sedan
Putere : de la 93 la 112 CP | Dimensiuni: 4340 x 1695 x 1470 mm
Mazda 2 III (DJ)
2014 – 2019 Hatchback
Putere : de la 75 la 115 CP | Dimensiuni: 4060 x 1695 x 1495 mm
Mazda 2 III Sedan (DL)
2014 – 2019 Sedan
Putere : de la 107 la 110 CP | Dimensiuni: 4320 x 1695 x 1470 mm
Mazda 2 II Takumi
2012 – 2013 Hatchback
Putere : 75 CP | Dimensiuni: 3900 x 1695 x 1475 mm
Mazda 2 II (DE, facelift 2010)
2010 – 2014 Hatchback
Putere : de la 75 la 102 CP | Dimensiuni: 3920 x 1695 x 1475 mm

Mazda 2 II (DE)
2007 – 2010 Hatchback
Putere : de la 68 la 103 CP | Dimensiuni: 3900 x 1695 x 1545 mm
Mazda 2 I (DY)
2003 – 2007 Hatchback
Putere : de la 68 la 101 CP | Dimensiuni: 3925 x 1680 x 1545 mm

sursă date: auto-data.net

Video:

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *