Ultima actualizare la data de 20 aprilie 2026
Mazda este o marcă japoneză de automobile, fondată în 1920. În prezent, Mazda produce o gamă largă de automobile, inclusiv vehicule compacte, sedanuri, SUV-uri și mașini sport. În plus, marca Mazda este cunoscută pentru utilizarea tehnologiei Skyactiv, care îmbunătățește performanța și economia de combustibil a automobilelor lor. Modele Mazda sunt recunoscute pentru calitatea construcției, durabilitatea și fiabilitatea lor.
Mazda MX 30 este un autoturism de tip Suv Crossover ce face parte din gama subcompactelor fiind de produs de către compania Mazda începând ci anul 2020. Mazda MX-30 este construită pe aceiași platformă că și modelul CX-3 și este prima mașină produsă în serie de tip electrică a companiei. Producerea modelului a început la data de 19 Mai 2020 la uzina Mazda din Ujina. Modelul se comercialiează sub motorizare electrică, plug-in hybrid sau mild hybrid. Dimensiunile sale sunt: lungime 439 cm, lățime 179 cm și înălțime 157 cm.
Mazda MX-30 se remarcă printr-un design exterior modern, fluide și proporții compacte, completate de uşi de tip freestyle (spre spate se deschid opus față de cele frontale), un element distinctiv de stil și acces. Interiorul pune accent pe materiale prietenoase cu mediul (tapiserii vegane, inserții din plută) și ergonomie orientată spre confortul zilnic.
Mazda MX-30 este de asemenea un autoturism ce oferă o siguranță sporită, obținând cinci stele din cinci la testele Euroncap. Este de asemenea primul autovehicul ce a obținut scorul maxim la noile criterii de siguranță Euroncap.
Ce Motor să Aleg
Motorizare |
Tip |
Autonomie electrică (WLTP/real) |
Putere |
Consum mixt |
Recomandare principală |
De evitat dacă… |
MX-30 EV (2019-2025) |
100% electric |
~200 km / 140-180 km |
107 kW (145 CP) |
~17-19 kWh/100 km |
Doar oraș + navetă scurtă (<100 km/zi), buget mic second-hand |
Ai nevoie de drumuri lungi sau iarnă grea (autonomie scade dramatic) |
MX-30 R-EV (2023-prezent) |
PHEV rotary extender |
~85-110 km electric / total ~600-700 km |
125 kW (170 CP) |
~1-2 l/100 km + electric |
Cea mai bună alegere generală – elimină anxitatea de autonomie |
Vrei consum 0 benzină permanent sau EV pur |
Top 10 Probleme și rezolvarea lor
Nr. |
Problemă comună |
Frecvență |
Rezolvare tipică |
Cost estimativ (EUR) |
Comentariu |
1 |
Bateria 12V se descarcă / cedează |
Medie-Înaltă |
Înlocuire + booster sau deconectare periodică |
100-250 |
Comun la multe EV-uri, mai ales după staționare lungă |
2 |
Autonomie reală mult sub cea oficială |
Foarte înaltă |
Nicio rezolvare tehnică – stil de condus + iarnă |
– |
Design intenționat (baterie mică) |
3 |
Probleme minore electrice inițiale (software) |
Scăzută (modele 2020-2022) |
Update software la dealer |
Gratuit sub garanție |
Îmbunătățit după 2022-2023 |
4 |
Uși spate cu balamale spate (awkward access) |
Design |
Nicio rezolvare – obișnuire |
– |
Stylish dar incomod în parcări strânse |
5 |
Spațiu spate strâmt / portbagaj mic |
Design |
– |
– |
Nu e family car mare |
6 |
Vibrații / zgomote plastice interior |
Ocazională |
Fixare clipsuri / izolație la service |
50-200 |
Mai ales după câțiva ani |
7 |
Compatibilitate limitată cu unele încărcătoare rapide |
Scăzută |
Update software sau alt charger |
– |
Îmbunătățit post-2023 (până la 22-50 kW) |
8 |
Degradare baterie principală (EV vechi) |
Scăzută până acum |
Monitorizare SOH la service |
– (garanție 8 ani) |
Puține date la >150k km |
9 |
Rotary în R-EV – consum benzină ridicat la sarcină mare |
Medie |
Folosește electric cât poți |
– |
Normal pentru rotary ca generator |
10 |
Probleme rare cu modul media / infotainment |
Scăzută |
Reset / update |
0-300 |
Ocazional |
Revizii și Costuri Întreținere
Interval km |
Interval timp |
Tip revizie |
Operațiuni principale |
Cost estimat |
10.000 km |
1 an |
Mică |
Inspecție vizuală, verificare fluide, anvelope, ADAS |
80–120 EUR |
20.000 km |
2 ani |
Medie |
Filtru aer, lichid frână, verificare baterie HV, update soft |
150–220 EUR |
40.000 km |
4 ani |
Mare |
Filtru habitaclu, sistem termic baterie, frâne, suspensie |
250–350 EUR |
60.000 km |
6 ani |
Intermediară |
Ulei reductor electric (dacă aplicabil), inspecție motoare el. |
200–280 EUR |
80.000 km |
8 ani |
Majoră |
Lichid frână complet, verificare aprofundată baterie, pompă căldură |
350–500 EUR |
100.000 km |
10 ani |
Completă |
Celule baterie, condensatoare invertor, rulmenți motoare electrice |
400–600 EUR |
La nevoie |
– |
Frâne |
Plăcuțe față (durată extinsă prin frânare regenerativă), discuri |
150–300 EUR/ax |
La nevoie |
– |
Anvelope |
Uzură normală, TPMS verificat la revizie |
400–800 EUR/set |
Piese ce pot ceda dupa 150.000 sau 200.000 de KM
Piesă |
Probabilitate cedare după 150-200k km |
Cost înlocuire estimativ (EUR) |
Observații |
Baterie 12V |
Înaltă |
150-250 |
Deja comun la <100k |
Suspensie (bucșe, amortizoare) |
Medie |
400-800 |
Normal uzură |
Frâne (discuri + plăcuțe) |
Medie-Scăzută |
300-600 |
Țin foarte bine la EV |
Baterie tracțiune (EV) |
Scăzută-Medie |
8.000-15.000 (rar) |
Garanție lungă, date puține |
Motor rotary (R-EV) |
Medie (după 150k+ km intens) |
2.000-5.000? |
Istoric rotary – monitorizează ulei |
Electronice / invertor |
Scăzută |
1.000-3.000 |
Foarte rar |
Rulmenți roți / articulații |
Medie |
300-700 |
Uzură normală |
Scoruri de fiabilitate & opinii proprietari
Criteriu |
Scor (din 10) |
Evaluare |
Observații proprietari |
Fiabilitate generală |
7.5 |
Bun |
Puține probleme mecanice majore în primii 5 ani |
Calitate baterie HV |
7.0 |
Bun |
Degradare acceptabilă; garanția 8 ani liniștește cumpărătorii |
Sistem infotainment |
6.0 |
Acceptabil |
Ecran 8.8″ fără touch (comandat rotativ) – polarizant |
Confort și calitate interior |
8.0 |
Foarte bun |
Materiale eco-suede premium; spațiu limitat pe bancheta spate |
Costuri întreținere |
8.5 |
Excelent |
Cele mai mici costuri de exploatare din clasă |
Satisfacție la volan |
7.8 |
Bun |
Răspuns electric plăcut; caracterul urban este punctul forte |
Autonomie practică |
5.5 |
Mediocru |
Cel mai criticat aspect; 160–180 km real iarnă frustrează |
Infrastructură / Viteză încărcare |
6.5 |
Acceptabil |
50 kW max DC; ideal pentru utilizatori cu încărcare acasă |
Valoare de revânzare |
6.0 |
Acceptabil |
Depreciere pronunțată; piață second-hand limitată |
Scor global proprietari |
7.1 |
Bun |
Recomandat urban; nu pentru deplasări interurbane frecvente |
Scoruri fiabilitate VS Competitori
Criteriu |
Mazda MX-30 |
Renault Zoe |
VW ID.3 |
Honda e |
Câștigător |
Autonomie WLTP |
200 km |
395 km |
420 km |
220 km |
VW ID.3 |
Fiabilitate generală |
7.5/10 |
7.0/10 |
7.8/10 |
7.2/10 |
VW ID.3 |
Cost revizie anual |
~150 EUR |
~200 EUR |
~180 EUR |
~160 EUR |
Mazda MX-30 |
Calitate interior |
8.5/10 |
6.5/10 |
8.0/10 |
8.0/10 |
Mazda MX-30 |
Viteză încărcare DC |
50 kW max |
50 kW max |
135 kW max |
50 kW max |
VW ID.3 |
Spațiu pasageri |
6.5/10 |
7.5/10 |
8.5/10 |
6.0/10 |
VW ID.3 |
Design / Originalitate |
9.0/10 |
7.0/10 |
7.5/10 |
8.5/10 |
Mazda MX-30 |
Preț nou (aprox.) |
~33.000 EUR |
~32.000 EUR |
~38.000 EUR |
~35.000 EUR |
Renault Zoe |
Costuri totale 5 ani |
~7.500 EUR |
~9.000 EUR |
~8.500 EUR |
~8.000 EUR |
Mazda MX-30 |
Scor global |
7.2/10 |
7.0/10 |
8.1/10 |
7.1/10 |
VW ID.3 |
Concluzie cu recomandări de motorizare
Motorizare |
Profil șofer ideal |
Avantaje cheie |
Dezavantaje principale |
Verdict |
e-Skyactiv EV (35.5 kWh) |
Urban, max. 60 km/zi, încărcare acasă sau la birou |
Zero emisii, costuri minime, condus liniștit |
Autonomie reală limitată, DC lent, anxietate pe trasee lungi |
RECOMANDAT pentru uz pur urban |
e-Skyactiv R-EV (Wankel + 17.8 kWh) |
Utilizatori mixți: oraș + drum lung ocazional, fără infrastructură DC |
Flexibilitate totală, autonomie extinsă, motor Wankel silențios |
Disponibilitate limitată, preț mai mare, motor Wankel nou și neproven pe termen lung |
CEA MAI BUNĂ ALEGERE – versatilitate maximă |
e-Skyactiv G MHEV (2.0L 48V) |
Șoferi ezitanți față de electrificare, deplasări variate |
Fără griji de autonomie, rețea service largă, preț accesibil |
Consumul unui termic, fără avantajele EV reale, eco-taxe |
ACCEPTABIL dacă EV-ul nu e prioritate |
Evită dacă… |
Faci zilnic >100 km sau frecvent autostradă |
– |
DC 50 kW max = opriri lungi la fast-charger |
Alege VW ID.3 sau Hyundai Kona EV în schimb |
Probleme semnalate Mazda MX-30 2019-Prezent
- Probleme cu încărcarea. Erori la încărcare.
- Pierderi de putere. Accelerație limitată.
- Degradarea bateriei.
- Autonomia generală poate scădea.
- Probleme cu funcționarea oglinzilor pliabile. Nu se pliază uneori.
- Viteza de încărcare poate fi mai mică decât cea specificată. În anumite condișii.
- Probleme cu funcționarea sistemului „Motor Hill Assist”. Rechemare modele 2020.
- Luminile de frana se pot aprinde atunci cand masina ruleaza in mansalier, chiar daca nu este actionata pedala de frana. Rechemare în acest sens.
- S-au raportat probleme cu sistemul de frânare.
- Consum de ulei la versiunile cu motor rotativ.
- Descărcarea prematură a bateriei de 12V.
- Probleme cu defecțiunea i-Activesense și sistemele Cruise Control, Speed Limiter sau sistemele de evitare a coliziunilor.
- Miros de benzină în țeava de eșapament și pe partea pilotului anvelopei din spate.
- Ușa șoferului și oglinda exterioară pot să nu funcționează pe vreme rece.
- Defecțiune a sistemului EV. Puterea motorului electric poate fi limitată.
- Nu se încarcă peste 80% în anumite cazuri.
- Aplicația MyMazda nu se conectează la mașină.
Producător |
Mazda |
Dată începere producție: |
2020 |
Țări asamblare: |
Japonia |
Clasă: |
Suv Crossover Subcompact |
Modele: |
PRO:
- Design modern și elegant.
- Dotări de ultimă generație și confort optim.
- Siguranță ridicată.
- Motorizări performante și consum redus.
Contra:
- Anumite configurații au autonomie limitată.
Siguranță:
Mazda MX-30 a obținut cinci stele din cinci la testele de siguranță Euroncap din anul 2020. Siguranța pasagerilor adulți fiind de 91%.
Date tehnice și modele:
Anul inceperii productiei 2020 | SUV
Putere : de la 145 CP la 170 CP
Lungime 4395 mm (173.03 in.); Lăţime 1795 mm (70.67 in.); Înălţime 1555 mm (61.22 in.); Ampatament 2655 mm (104.53 in.);
35.5 kWh e-SKYACTIV (145 CP) BEV 2020 –
Viteza maximă : 140 km/h | 86.99 mph
0-100 km/h: 9.7 sec, 0-60 mph: 9.2 sec
Autonomia electrică: 200 km | 124.27 mi
0.8 e-SKYACTIV R-EV (170 CP) Plug-in Hybrid 2023 –
Viteza maximă : 140 km/h | 86.99 mph
0-100 km/h: 9.1 sec, 0-60 mph: 8.6 sec
Consumul de combustibil: 1.0 l/100 km | 235 US mpg | 282 UK mpg | 100 km/l
sursă date: auto-data.net
Alternative Mazda MX-30 2019-Prezent:
Model & Tip (2025-2026) |
Autonomie electrică reală (km) |
Fiabilitate relativă (scor estimat /10) |
Consum mixt real (l/100 km sau kWh) |
Principale avantaje vs MX-30 |
Principale dezavantaje vs MX-30 |
Recomandare dacă… |
Mazda MX-30 EV (discontinuat major) |
140-180 |
8/10 |
17-20 kWh |
Calitate premium Mazda, condus engaging |
Range foarte limitat azi |
Vrei stil Mazda & doar oraș scurt |
Mazda MX-30 R-EV (PHEV rotary) |
80-100 |
8/10 (date puține, dar bun start) |
1-3 l + electric |
Range bun fără anxiety, silențios, premium feel |
Rotary specific (potențial ulei lungă durată) |
Vrei PHEV premium cu Mazda vibe |
Kia Niro EV / PHEV (facelift) |
EV: 350-420 / PHEV: 50-65 |
9/10 |
EV: 16-18 kWh / PHEV: 1-2 l |
Autonomie mare, garanție excelentă 7 ani, fiabilitate top |
Condus mai puțin sportiv |
Prioritate fiabilitate + autonomie + familie |
Hyundai Kona Electric (noua gen.) |
340-450 (vers. 65 kWh) |
9/10 |
15-17 kWh |
Range excelent real, tech modern, încărcare rapidă |
Interior mai puțin premium |
Vrei EV practic fără range anxiety |
MG HS PHEV |
80-110 |
7/10 (îmbunătățit, dar sub medie) |
1.5-2.5 l |
Preț competitiv, autonomie electrică bună |
Fiabilitate încă în urmă, resale slab |
Buget limitat, nevoie autonomie decentă PHEV |
Renault Captur E-Tech PHEV |
50-70 |
8/10 |
1.5-2.5 l |
Consum real mic, practic urban, preț bun |
Autonomie electrică medie |
Vrei PHEV ieftin & compact european |
Toyota Yaris Cross Hybrid (full hybrid, non-plug) |
– (full hybrid) |
9.5/10 |
4-5 l |
Fiabilitate legendară, consum excelent fără priză |
Nu PHEV (fără mod electric pur lung) |
Vrei zero griji & consum mic fără încărcare zilnică |
Volkswagen ID.3 (sau ID.4 compact) |
350-450 |
7.5-8/10 |
16-18 kWh |
Autonomie bună, tech VW actualizat |
Software ocazional problematic (îmbunătățit) |
Vrei EV german cu range decent |
Mini Cooper SE (electric) |
180-250 |
8/10 |
17-19 kWh |
Condus super fun, design iconic |
Range limitat similar EV vechi |
Vrei ceva engaging & stylish ca MX-30 dar Mini |
Video:

Bun venit pe Parerimasini.ro, un proiect născut din pasiunea mea pentru mașini și dorința de a oferi informații utile celor care își doresc să facă alegeri informate atunci când își cumpără un automobil. Autor pasionat de domeniul auto, activ din 2021, cu experiență în analizarea și evaluarea mașinilor din perspectiva utilizatorului real. Ofer opinii bazate pe experiență practică, costuri reale de întreținere și comportamentul mașinilor în utilizarea de zi cu zi.
Acest site este locul în care îmi împărtășesc opiniile, analizele și sfaturile legate de autoturisme, pentru a-i ajuta pe cei care își doresc o mașină care să li se potrivească perfect.
Scopul meu este să creez o comunitate de șoferi bine informați, care să înțeleagă nu doar avantajele, dar și provocările pe care le pot aduce diferite modele de mașini. Cred în transparență și în importanța detaliilor, fie că vorbim despre fiabilitate, motoare recomandate, consum, probleme specifice etc.
Indiferent dacă ești în căutarea unei mașini de familie, unui SUV sau a unei soluții economice pentru oraș, sunt aici să te ajut prin aceste articole.
Sper că te-a ajutat acest articol cu informațiile dorite iar dacă ai avut un model de mașină îți poți posta părerea despre ea. Îți poți scrie părerea printr-un simplu comentariu. Așa vei ajuta și alți utilizatori să afle informații prețioase despre acel model.
