Mazda 3 generația a IV-a 2019–prezent reprezintă una dintre cele mai reușite evoluții din segmentul compact premium. Lansată în 2019, această generație (cod BP) a adus un design elegant și premium (inspirat de filozofia Kodo), materiale interioare de calitate superioară (soft-touch, piele, detalii premium), un șasiu foarte bine echilibrat și o experiență de condus sportivă, aproape de cea a unui hot-hatch entry-level.
Mazda 3 IV este disponibilă ca hatchback și sedan, cu tracțiune față (FWD) sau integrală (AWD în unele piețe, mai ales SUA). Platforma este nouă, cu rigiditate torsională crescută. Motoarele principale sunt benzina Skyactiv-G (cu mild-hybrid e-Skyactiv în ultimii ani) și diesel Skyactiv-D (mai puțin popular acum în Europa din cauza trendului anti-diesel). Opțional există și e-Skyactiv X (tehnologie SPCCI – compresie + aprindere prin scânteie).
Mașina excelează la: design, handling, rafinament, siguranță (5 stele Euro NCAP), consum echilibrat. Puncte slabe frecvente: spațiu interior spate modest (mai ales la hatchback), izolație fonică medie la viteze mari, infotainment cu ceva lag (îmbunătățit în facelift 2023+), și prețuri de piese ceva mai ridicate decât la concurență coreeană.
Ce Motor să Aleg
Motorizare |
Putere (CP) |
Consum mixt real (l/100 km) |
Avantaje principale |
Dezavantaje principale |
Recomandare pentru… |
2.0 Skyactiv-G M Hybrid (122–150 CP) |
122–150 |
6.0–7.0 |
Fiabil, consum bun, costuri întreținere mici, sunet plăcut |
Puțin lent în depășiri, mai puțin rafinat la rece |
Majoritatea cumpărătorilor (cel mai echilibrat) |
2.0 e-Skyactiv X (180–186 CP) |
180–186 |
5.8–6.8 |
Consum excelent pe autostradă, cuplu bun, mild-hybrid eficient |
Mai scump la service (bujii speciale), zgomotos la rece, probleme inițiale software |
Cei care fac mulți km autostradă și vor economie + performanță |
1.8/2.2 Skyactiv-D diesel |
116–150 |
5.0–6.0 |
Consum foarte bun pe distanțe lungi, cuplu mare |
DPF/EGR sensibile la condus urban, restricții anti-diesel în orașe |
Puțin recomandat acum (doar dacă faci >25.000 km/an) |
2.5 Turbo (250 CP, SUA/Canada mai mult) |
250 |
8.5–10.0 |
Performanțe excelente, AWD disponibil |
Consum mare, taxe mai mari în Europa |
Entuziaști performanță (rar în RO/EU) |
Top 10 Probleme și rezolvarea lor
Nr. |
Problemă comună |
Simptome frecvente |
Cauză tipică |
Cost estimat rezolvare (RON, 2026) |
Rezolvarea tipică |
1 |
Alerte false airbag / centură |
Martor aprins intermitent |
Senzori defectuoși / cablaj |
400–1500 |
Diagnostic + înlocuire senzor / reset TSB |
2 |
Probleme electronice minore (senzori, erori) |
Erori temporare infotainment / bord |
Software / umiditate |
200–800 |
Update software dealer |
3 |
Scurgere ulei la capac supape / garnituri |
Ulei pe jos |
Garnituri îmbătrânite |
800–1800 |
Înlocuire garnituri / capac (garanție inițial) |
4 |
Izolație fonică slabă la viteze mari |
Zgomot vânt / anvelope |
Anvelope profil mic + jante mari |
1500–4000 |
Schimb anvelope premium / adăugare izolație |
5 |
Martor spălător parbriz defect |
Indică nivel greșit |
Senzor defect |
300–700 |
Înlocuire senzor |
6 |
Transmisie automată Skyactiv-Drive glitch-uri (2019–2020) |
Schimbări sacadate / ezitări |
Software / supapă |
500–2000 |
Update ECU + service ulei |
7 |
Bujii speciale scumpe la e-Skyactiv X |
Uzură rapidă (la 40–60k km) |
Tehnologie SPCCI |
800–1500 set |
Înlocuire la timp (originale din Japonia mai ieftine) |
8 |
Rattle / vibrații interioare minore |
Zgomote bord / hayon |
Piese slăbite |
200–1000 |
Fixare clipsuri / adezivi |
9 |
Consum mai mare decât declarat în oraș |
8–10 l/100 km urban |
Stil condus / mild-hybrid |
— |
Condus eco + mentenanță |
10 |
Probleme DPF/EGR la diesel (rar acum) |
Pierdere putere / regenerări frecvente |
Condus scurt urban |
2000–5000 |
Curățare / înlocuire (evită diesel dacă urban) |
Revizii și Costuri Întreținere
Revizie |
Interval |
Ce se face |
Cost estimativ (€) |
Observații |
Revizie mică |
10.000 km / 1 an |
Ulei motor + filtru ulei |
80–120 € |
Ulei 0W-20 sintetic obligatoriu Skyactiv-G |
Revizie medie |
20.000 km / 2 ani |
Ulei, filtru aer, filtru habitaclu, inspecție frâne |
150–220 € |
Verificare anvelopei, lichid spălător |
Revizie mare |
40.000 km / 4 ani |
+ filtru combustibil, bujii, lichid frână |
280–420 € |
Bujii iridiu Mazda recomandate |
Curea distribuție |
Nu se aplică |
— lanț, nu curea |
0 € |
Toate motoarele Skyactiv-G/D au lanț |
Lichid răcire |
200.000 km / 5 ani |
Schimb complet |
60–100 € |
Mazda FL-22 recomandat |
Cutie viteze automată |
60.000 km (opțional) |
Ulei transmisie |
150–250 € |
Mazda nu specifică schimb, dar se recomandă |
Plăcuțe + discuri față |
50.000–70.000 km |
Înlocuire frâne |
180–350 € |
Depinde de stilul de condus |
Anvelope |
40.000–60.000 km |
Set complet 205/60R16 |
350–600 € |
Variabil pe brand ales |
Piese ce pot ceda dupa 150.000 sau 200.000 de KM
Componentă |
Km estimativi |
Simptome |
Cost înlocuire (€) |
Urgență |
Rulmenți roată față/spate |
130.000–180.000 |
Zgomot de rulare, vibrații volan |
150–300 € / parte |
Ridicată |
Amortizoare față + spate |
100.000–160.000 |
Bouncing, instabilitate în curbe |
400–700 € (set complet) |
Medie |
Bucșe stabilizator față |
80.000–120.000 |
Zgomot la frânare, viraje |
80–150 € |
Medie |
Bara stabilizatoare / articulații |
120.000–160.000 |
Clănțănit la mers pe denivelări |
100–250 € |
Medie |
Pompa de apă (Skyactiv-G 2.0) |
150.000–200.000 |
Pierdere lichid răcire, supraîncălzire |
200–400 € |
Ridicată |
Alternator |
180.000–220.000 |
Baterie descărcată, lumini pulsatorii |
250–500 € |
Medie |
Injectoare (Skyactiv-D) |
150.000–200.000 |
Mers neregulat, consum crescut |
500–1.500 € (set) |
Ridicată |
Filtru particule DPF (diesel) |
150.000–200.000 |
Martori de avarie, putere redusă |
800–2.500 € |
Ridicată |
Baterie 12V (start-stop) |
80.000–100.000 km / 5–7 ani |
Pornire grea, start-stop oprit |
150–250 € (AGM) |
Medie |
Catalizator (benzină) |
200.000+ km |
P0420, consum crescut |
400–900 € |
Medie |
Turbocompresor (Skyactiv-X / D) |
180.000–250.000 |
Fum albastru, putere redusă |
800–2.000 € |
Ridicată |
Scoruri de fiabilitate & Opinii proprietari
Sursă / Categorie |
Scor |
Vizual |
Detalii |
J.D. Power IQS (defecte / 100 vehicule) |
74 (mediu industrie: ~180) |
87/100 |
Dintre cele mai bune din segment — puține defecte raportate în primii 3 ani |
Consumer Reports (fiabilitate predicție) |
4/5 |
80/100 |
Probleme minore raportate: sistem infotainment, consum ulei |
TÜV Report (Austria/Germania) |
Clasa A |
90/100 |
Rata de defecte la inspecție tehnică — printre cele mai mici din clasă |
Opinii proprietari (AutoScout24 / Carauto) |
★★★★☆ 4.2/5 |
84/100 |
Aprecieri: design, condus, calitate construcție. Critici: spațiu spate, infotainment |
What Car? Reliability (UK) |
4.5/5 |
90/100 |
Mazda 3 câștigător de clasă în UK 2022–2023 |
Scoruri fiabilitate VS Competitori
Model |
Fiabilitate medie (scor estimat /100) |
Puncte forte fiabilitate |
Puncte slabe vs Mazda 3 |
Mazda 3 IV (2019+) |
88–92 |
Motor Skyactiv robust, șasiu bun |
Electronice minore, izolație medie |
Toyota Corolla |
95–98 |
Legendară, costuri mici |
Mai plictisitoare la condus |
Honda Civic |
93–96 |
Fiabilitate excelentă, revânzare |
Interior mai puțin premium |
Volkswagen Golf |
82–88 |
Tehnologie, confort |
Costuri service mari, DSG probleme |
Hyundai i30 / Kia Ceed |
90–94 |
Garanție lungă, preț bun |
Valoare revânzare mai slabă |
Concluzie cu recomandări de motorizare
Cea mai bună alegere generală: 2.0 Skyactiv-G mild-hybrid 150 CP – fiabil, consum bun, plăcut, costuri mici.
Dacă faci mulți km autostradă (>20.000/an) și vrei economie maximă: 2.0 e-Skyactiv X 186 CP – merită diferența de preț.
Evită: Dieselul (doar dacă ești sigur de km mulți și condus lung); modelele primare 2019 fără update-uri software.
Caută exemplare post-facelift (2023+) cu istoric clar și revizii la zi.
Rezumat Păreri Proprietari Mazda 3 IV 2019-Prezent
Aspecte pozitive cele mai frecvente
Design și calitate interioară premium. Mulți spun că arată și se simte ca un model premium („mai bun decât Golf sau Civic la interior”, „materiale excelente la atingere”, „Bose sunet wow”).
Ținută de drum și plăcere de condus. „Cea mai bună din clasa compactă la conducere”, „direcție precisă”, „plăcută la condus”.
Fiabilitate generală bună după primii ani. Mulți cu 50–100k+ km / 80k+ mile raportează „zero probleme majore”, „foarte puține reparații”, „motor Skyactiv-G robust și longeviv”. Proprietari cu 5 ani / 50–80k mile spun „încă este fiabilă”, „fără probleme la motor”.
Consum rezonabil. Mai ales mild-hybrid 2.0/150 CP și e-Skyactiv X („bun pe autostradă”).
Valoare bună la revânzare și satisfacție ridicată. Mulți recomandă peste Corolla/Civic pentru cei care vor ceva „cu suflet”.
Aspecte negative / critici recurente
Probleme minore electronice inițiale (2019–2020). Erori false airbag/centură, infotainment lag/glitch, update software necesar (multe rezolvate gratuit dealer).
Izolație fonică medie. Zgomot vânt/anvelope la viteze mari („mai slab decât Corolla”).
Spațiu spate modest. Mai ales hatchback („nu pentru familie mare”).
Consum urban mai mare decât declarat. Dacă nu conduci eco.
Service Mazda RO uneori scump sau variabil. Unii se plâng de dealeri („warning systems false”, piese scumpe), alții laudă.
e-Skyactiv X. Bujii speciale scumpe, zgomotos la rece inițial (dar mulți mulțumiți după update-uri).
Diesel. Puțini îl mai recomandă (DPF/EGR sensibile la urban).

Bun venit pe Parerimasini.ro, un proiect născut din pasiunea mea pentru mașini și dorința de a oferi informații utile celor care își doresc să facă alegeri informate atunci când își cumpără un automobil. Autor pasionat de domeniul auto, activ din 2021, cu experiență în analizarea și evaluarea mașinilor din perspectiva utilizatorului real. Ofer opinii bazate pe experiență practică, costuri reale de întreținere și comportamentul mașinilor în utilizarea de zi cu zi.
Acest site este locul în care îmi împărtășesc opiniile, analizele și sfaturile legate de autoturisme, pentru a-i ajuta pe cei care își doresc o mașină care să li se potrivească perfect.
Scopul meu este să creez o comunitate de șoferi bine informați, care să înțeleagă nu doar avantajele, dar și provocările pe care le pot aduce diferite modele de mașini. Cred în transparență și în importanța detaliilor, fie că vorbim despre fiabilitate, motoare recomandate, consum, probleme specifice etc.
Indiferent dacă ești în căutarea unei mașini de familie, unui SUV sau a unei soluții economice pentru oraș, sunt aici să te ajut prin aceste articole.
Sper că te-a ajutat acest articol cu informațiile dorite iar dacă ai avut un model de mașină îți poți posta părerea despre ea. Îți poți scrie părerea printr-un simplu comentariu. Așa vei ajuta și alți utilizatori să afle informații prețioase despre acel model.
