Dacia Duster 3 este un SUV complet nou față de primele două generații, bazat pe platforma CMF-B, aceeași pe care sunt construite Logan, Sandero și Jogger. Dezvăluirea a avut loc pe 29 noiembrie 2023 în Portugalia, cu lansare publică la Salonul Auto de la Geneva în februarie 2024, iar livrările au început între mai și iunie 2024.
Designul este inspirat de conceptul Bigster (prezentat în ianuarie 2021), cu o bară de protecție verticală de mari dimensiuni, blocuri optice cu semnătură luminoasă în formă de Y și capotă care subliniază aspectul robust. Versiunea 4×4 beneficiază de cinci moduri de condus (Auto, Snow, Mud/Sand, Off-Road și Eco) și o gardă la sol de până la 217 mm, față de 209 mm la varianta 4×2.
Noua arhitectură electronică „Sweet 400″ permite introducerea sistemelor de asistență la condus obligatorii conform normei GSR.2, inclusiv frânare automată de urgență, recunoaștere semne de circulație, avertizare de bandă și monitorizare oboseală. Față de generația anterioară, Duster III renunță complet la motoarele diesel și adoptă exclusiv propulsoare electrificate.
Ce Motor să Aleg
Motorizare |
Putere/CP |
Tip combustibil |
Transmisie |
4×4 disponibil? |
Consum mixt aprox. |
Recomandare principală |
Pentru cine? |
1.0 TCe / Eco-G 100–110 |
100–110 |
Benzină / GPL |
Manual 6 |
Nu |
6–7.5 l (GPL ~5–6) |
Bun buget, consum foarte mic pe GPL |
Mulți km/an, buget mic, GPL acasă |
1.2 TCe mild-hybrid 130–140 |
130–140 |
Benzină mild-hybrid |
Manual 6 |
Da (pe unele) |
5.5–6.5 l |
Cel mai echilibrat overall, fiabil mecanic, bun 4×4 |
Majoritatea cumpărătorilor, mix oraș/drum |
1.6 E-Tech full hybrid 140–150 |
140–150 |
Benzină hybrid |
Automat dedicat |
Da (versiuni avansate) |
4.7–5.5 l |
Cel mai economic real, confortabil în oraș, dar scump și complex |
Cei care fac foarte mult oraș, vor automat |
Top 10 Probleme și rezolvarea lor
Nr. |
Problemă comună |
Frecvență (2024-2026) |
Cauză tipică |
Rezolvare tipică |
Cost estimat (piese + manoperă) |
1 |
Erori multimedia / ecran / cameră spate |
Medie–Înaltă |
Software bug |
Update soft dealer / reset |
Gratuit–300 lei |
2 |
Miros de motorină / ulei în habitaclu |
Medie |
Filtru habitaclu înfundat prematur |
Schimb filtru + ozonare habitaclu |
150–400 lei |
3 |
Balbaială / lipsă putere motor rece (1.0/1.2) |
Medie |
Adaptare ECU / bujii |
Update ECU + verificare bujii/injectoare |
200–600 lei |
4 |
Zgomot vânt / rafinament slab la viteză mare |
Înaltă |
Izolație fonică minimă |
Benzi adiționale izolație / acceptat |
500–1500 lei (DIY mai ieftin) |
5 |
Probleme frână de mână automată / senzori |
Scăzută–Medie |
Software / senzori uși |
Update / recalibrare |
Gratuit–400 lei |
6 |
Consum mai mare decât declarat (hybrid) |
Medie |
Stil condus / iarnă |
Eco driving / încălzire baterie |
— |
7 |
Electronice minore (senzori parcare, semne) |
Medie |
Bug soft |
Update periodic |
Gratuit |
8 |
Uzură prematură filtru aer habitaclu |
Medie |
Calitate filtru / praf RO |
Schimb mai des (la 10–15k km) |
100–200 lei |
9 |
Cutie manuală rigidă / zgomote la trepte |
Scăzută–Medie |
Ulei cutie / rodaj |
Schimb ulei cutie mai devreme |
400–800 lei |
10 |
Probleme rare baterie 48V (mild-hybrid) |
Scăzută |
Descărcare / defect |
Înlocuire baterie (încă în garanție majoritar) |
2000–4000 lei (după garanție) |
Revizii și Costuri Întreținere
Revizie / km |
Ce implică principal |
Cost mediu service autorizat |
Comentariu |
10.000–15.000 km |
Ulei + filtru ulei |
700–1100 lei |
Obligatoriu mild/hybrid |
30.000 km |
+ filtru aer, habitaclu, frâne verificare |
1200–1800 lei |
Primul mare |
60.000 km |
+ bujii (benzină), curea distribuție? (depinde motor) |
2000–3500 lei |
Important |
Anual (indiferent km) |
Verificare generală |
400–800 lei |
Recomandat |
Hybrid specific |
Verificare baterie + sistem E-Tech |
+300–600 lei extra |
La 2–3 ani |
Piese ce pot ceda dupa 150.000 sau 200.000 de KM
Piesă / Sistem |
Kilometraj critic |
Cost înlocuire (RON) |
Observații |
Turbină (TCe 130 / ECO-G) |
150.000–180.000 km |
3.000–6.000 |
Motor de 3 cil. sub stres constant; esențial ulei la timp |
Amortizoare față/spate |
120.000–160.000 km |
1.200–2.000 (set) |
Mai rapid la folosire mixtă/off-road |
Articulații față (pivot, cap de bară) |
120.000–150.000 km |
800–1.500 |
Uzură accelerată la off-road |
Baterie hibrid (Hybrid 155) |
150.000–200.000 km |
5.000–10.000 |
Garantată 8 ani/160.000 km de Dacia |
Pompa de apă |
150.000–180.000 km |
1.000–1.800 |
De schimbat preventiv odată cu distribuția |
Injectoare GPL |
150.000 km |
2.000–4.000 (set) |
Specific ECO-G; calitate combustibil contează |
Lanț distribuție + ghidaje |
150.000–180.000 km |
2.000–3.500 |
Lanț = mai rezistent decât curea, dar costisitor la înlocuire |
Alternator / Starter-generator MHEV |
160.000–200.000 km |
3.000–5.000 |
Specific arhitecturii 48V mild hybrid |
Rulmenți roți |
150.000–180.000 km |
500–1.000 (bucată) |
Standard, piese ieftine la Dacia |
Termostat / Senzori temperatură |
120.000–150.000 km |
300–600 |
Defecțiune comună pe motoarele Renault-Dacia |
Scoruri de fiabilitate & Opinii proprietari
Criteriu |
Scor (din 10) |
Comentarii proprietari |
Fiabilitate generală |
7.5/10 |
Generație nouă — prea devreme pentru date solide; recalls timpurii îngrijorează |
Motor ECO-G 120 (GPL) |
7.5/10 |
Cel mai simplu, cel mai puțin problematic; autonomie excelentă |
Motor TCe 130 MHEV |
7.0/10 |
Funcționare ok; 3 cilindri vibranți la ralanti; unii proprietari raportează erori electronice |
Motor Hybrid 155 |
5.5/10 |
Cutie automată cu blocaje; mesaj “Pericol avarie cutie de viteze” la unii proprietari |
Interior / Calitate materiale |
5.5/10 |
Plastic dur, dar funcțional; acceptabil pentru prețul cerut |
Sisteme electronice |
5.0/10 |
Ecran bun; dar electronic-urile sunt sursa principală de nemulțumiri |
Siguranță pasivă |
4.5/10 |
3 stele Euro NCAP; cel mai slab scor la protecția pietonilor și la sisteme de asistență față de rivalii testați în 2024 |
Raport preț/calitate |
8.5/10 |
Principalul avantaj față de concurență |
Capabilități off-road (4×4) |
8.0/10 |
Terrain Control 5 moduri; garda la sol 217 mm — remarcabil pentru segment |
Costuri întreținere |
8.5/10 |
Printre cele mai ieftine din clasa B-SUV |
Scoruri fiabilitate VS Competitori
Model |
Fiabilitate estimată (relativ) |
Preț vs Duster |
Comentariu vs Duster |
Dacia Duster III |
Bun (8–8.5/10) |
— |
Referință buget |
Renault Captur (similar platformă) |
Mediu–Bun (7.5–8/10) |
+30–50% |
Mai rafinat, dar scump și electronic mai sensibil |
Peugeot 2008 |
Mediu (7–8/10) |
+40–70% |
Mai premium, dar electronice scumpe la reparat |
Hyundai Kona / Tucson entry |
Bun–Foarte bun (8.5–9/10) |
+60–120% |
Garanție lungă, dar mult mai scump |
Suzuki Vitara / S-Cross |
Foarte bun (9/10) |
+30–60% |
Diesel dispărut, fiabilitate excelentă |
Concluzie cu recomandări de motorizare
Profil cumpărător |
Motor recomandat |
De ce? |
Alternativă |
Buget mic, mulți km, GPL acasă |
1.0 Eco-G 100–110 |
Consum minim, costuri mici |
– |
Echilibru preț / performanță / fiabilitate |
1.2 TCe mild-hybrid 130–140 |
Cel mai versatil, 4×4 posibil, puține probleme raportate |
Hybrid dacă vrei automat |
Foarte mult oraș, consum minim, confort |
1.6 E-Tech full hybrid |
Consum real excelent, automat, silențios în oraș |
– |
Offroad ușor / drumuri proaste |
1.2 TCe 4×4 mild-hybrid |
Garda + tracțiune, mecanic simplu |
– |
Vrei să eviți orice risc |
1.2 TCe mild-hybrid |
Cea mai matură motorizare din gamă la 150–200k km estimat |
Evită 1.0 dacă vrei dinamism |
Rezumat Păreri Proprietari Dacia Duster III 2024-Prezent
Raport preț/calitate, unanim lăudat. Cel mai frecvent comentariu pozitiv. Prețul de start de ~19.950 € îl face în continuare cel mai accesibil SUV compact din segment, iar dotările din nivelul Expression (ecran 10.1″, cameră spate, jante 17″) îl plasează sub competitori ca echipare per euro.
Habitaclu și spațiu. Locurile din spate oferă spațiu generos la genunchi și cap, cu senzație aerisită datorită geamurilor mari. Portbagajul are 472 de litri la configurație minimă. Proprietarii apreciază în special spațiul pentru pasageri față de generația anterioară.
Motor Hybrid 155, condus în oraș. Modul de frânare regenerativă este bine calibrat, permițând o conducere subtilă, iar motorul electric intervine lin și discret. Majoritatea conducătorilor petrec o proporție mare din condusul urban aproape exclusiv electric.
Capabilități off-road. Proprietarii cu varianta 4×4 sunt extrem de mulțumiți. Versiunea AWD cu TCe 130 este considerată „sweet spot-ul” gamei, chiar dacă vine cu un preț semnificativ mai mare față de baza 4×2.
ECO-G (GPL), autonomie. Duster ECO-G poate parcurge până la 1.300 km între realimentări, combinând rezervorul de benzină cu cel de GPL. Proprietarii din România laudă costul redus per km.
Soliditate mecanică generală. Proprietarii cu kilometraj redus-mediu raportează că mașina „s-a comportat impecabil”. Fundul de cărucior este din metal solid, nu plastic, un detaliu neașteptat și apreciat față de mașini premium.
CE NU LE PLACE PROPRIETARILOR
Probleme electronice, principala sursă de nemulțumire Un proprietar cu Hybrid din noiembrie 2024 raportează: camera față funcționează intermitent, ecranul central se blochează, radioul nu a funcționat 2 săptămâni, iar limitatorul de viteză s-a activat singur în mers, scăzând brusc de la 30 la 20 mph cu trafic din spate, o experiență înspăimântătoare. Dealerul a reprogramat sistemul o dată, dar defectele au recidivat.
Frâna de mână electronică. Mulți proprietari se plâng că frâna de parcare electronică îngreunează pornirile în rampă și provoacă probleme chiar și pe pante ușoare. Proprietarii care veneau de la generații anterioare cu frână manuală regretă schimbarea.
Consum mai mare decât așteptat (non-hybrid). Un proprietar britanic raportează un consum de 27–32 mpg (9–8.5 l/100 km), echivalent cu un Nissan Navara pickup, solicitând reintroducerea motorului diesel.
Timp de așteptare la service / suport dealer. Un proprietar TCe 130 a acumulat 2 ani de defecte minore, cu timpi de așteptare de 3–4 săptămâni la dealer de fiecare dată. Serviciul clienți Dacia a refuzat să comenteze. Nemulțumirile față de suportul dealer sunt frecvent menționate, deși nu sunt exclusive mărcii Dacia.
Calitatea interiorului. Interiorul este populat în mare parte cu plastic dur, deși punctele de contact cheie au o calitate mai bună față de generația anterioară. Proprietarii care vin din mărci premium se simt dezamăgiți, cei care vin din mașini similare sunt mulțumiți.
Aburire parbriz / vizibilitate pe vreme rece. Mai mulți proprietari semnalează că mașina aburește extrem de rău pe vreme rece, „cea mai rea mașină pe care am avut-o la acest capitol”.
Rezervă de roată lipsă (ECO-G). Rezervorul de GPL montat sub podeaua portbagajului sacrifică spațiul pentru roata de rezervă.
Paleta de culori. Culorile disponibile sunt percepute ca „șterse, mai potrivite pentru un mediu rural decât urban”, o critică frecventă pe forumuri europene.

Bun venit pe Parerimasini.ro, un proiect născut din pasiunea mea pentru mașini și dorința de a oferi informații utile celor care își doresc să facă alegeri informate atunci când își cumpără un automobil. Autor pasionat de domeniul auto, activ din 2021, cu experiență în analizarea și evaluarea mașinilor din perspectiva utilizatorului real. Ofer opinii bazate pe experiență practică, costuri reale de întreținere și comportamentul mașinilor în utilizarea de zi cu zi.
Acest site este locul în care îmi împărtășesc opiniile, analizele și sfaturile legate de autoturisme, pentru a-i ajuta pe cei care își doresc o mașină care să li se potrivească perfect.
Scopul meu este să creez o comunitate de șoferi bine informați, care să înțeleagă nu doar avantajele, dar și provocările pe care le pot aduce diferite modele de mașini. Cred în transparență și în importanța detaliilor, fie că vorbim despre fiabilitate, motoare recomandate, consum, probleme specifice etc.
Indiferent dacă ești în căutarea unei mașini de familie, unui SUV sau a unei soluții economice pentru oraș, sunt aici să te ajut prin aceste articole.
Sper că te-a ajutat acest articol cu informațiile dorite iar dacă ai avut un model de mașină îți poți posta părerea despre ea. Îți poți scrie părerea printr-un simplu comentariu. Așa vei ajuta și alți utilizatori să afle informații prețioase despre acel model.
