MG ZS EV 2019-Prezent – Păreri, Probleme și Motoare Fiabile

Ultima actualizare la data de 9 mai 2026

Info și istoric:

MG ZS EV este un autoturism de tip Suv Crossover Subcompact produs de către compania chineză SAIC Motor sub brandul MG începând cu anul 2017. MG ZS este momentan cel mai bine comercializat model al companiei pe plan internațional. Pe continentul european este disponibil modelul electric, fiind lansat pentru prima data în Marea Britanie în 2021. Motorul de pa modelul MG ZS poate atinge 0-50 mk pe oră în 3.6 secunde, are o putere maximă de 130 kW și un cuplu maxim de 280 Nm.

Modelul electric se remarcă prin confort, fiind un Suv de familie optim și practic. Prețul este unul competitiv, autonomia de 440 kilometrii iar încărcarea de la 0 la 80% durează doar 40 de minute. MG ZS Electric este un suv de oraș plăcut dar și bine dotat. Configurațiile disponibile spre configurare sunt MG ZS EV Comfort și MG ZS EV Luxury. Modelul poate tracta obiecte de până la 500 de kilograme. Garanția modelului ZS EV este de șapte ani sau 150.000 de kilometrii.


Avantaje și Dezavantaje MG ZS EV 2019-Prezent

Avantaje 
Dezavantaje 
Experiențe Proprietari 
Ce Trebuie Verificat 
Preț excepțional: cel mai accesibil SUV electric familial din Europa, cu £10k sub rivali precum VW ID.4.
Fiabilitate slabă: clasat pe locul 24 din 27 în sondajul What Car? 2026, scor 81.8%.
Proprietarii apreciază raportul preț/calitate și echiparea generoasă standard, chiar și la versiuni inferioare.
Bateria 12V: Verificați starea și capacitatea; probleme de descărcare raportate la modelele MK1 din cauza unui bug software care menținea mașina “trează”.
Garanție excelentă: 7 ani/80.000 mile (mașină) + 8 ani/160.000 km (baterie), transferabilă la al doilea proprietar.
Autonomie reală redusă: versiunea Standard Range oferă doar ~120 mile reale iarna, sub specificațiile WLTP.
Majoritatea utilizatorilor MK2 (2021+) raportează o experiență fără probleme majore, cu excepția unor erori software minore.
Sistemul de încărcare: Testați atât AC cât și DC; verificați clapeta portului de încărcare (fragilă) și viteza reală de încărcare.
Siguranță 5 stele Euro NCAP: 90% adulți, 85% copii, 64% pietoni, sisteme AEB și asistență bandă standard.
Materiale interioare ieftine: plastic dur pe panouri, finisaje sub rivali europeni, zgomote interioare la rulare.
Unii proprietari raportează degradarea bateriei cu 3-5% în primii 2 ani, mai rapid decât la rivali.
Infotainment: Testați ecranul tactil pentru blocări, reconectare Bluetooth, funcționare navigație și actualizări software.
Spațiu interior generos: habitaclu confortabil pentru 4 adulți, portbagaj de 359-470 litri (competitiv în clasă).
Încărcare DC lentă: viteze maxime reale ~50-60 kW (sub specificațiile de 76 kW), mai ales la temperaturi scăzute.
Proprietarii laudă poziția înaltă de condus, vizibilitatea bună și manevrabilitatea excelentă în oraș.
Recall-uri: Verificați VIN-ul pentru campanii de service (software 12V, sistem T-Box, actualizări infotainment).
Dotări generoase: Apple CarPlay/Android Auto wireless, cameră 360°, încărcare wireless chiar și la niveluri inferioare.
Izolație fonică modestă: zgomot de rulare și vânt audibil la viteze peste 80 km/h, confort redus pe autostradă.
Experiențe mixte cu dealerii: unii raportează service rapid, alții așteptări de 3+ săptămâni pentru diagnosticare.
Sistem HVAC: Testați încălzirea/răcirea la temperaturi extreme; verificare funcționare pompă de căldură (dacă echipată).
Costuri reduse de rulare: consum ~16-19 kWh/100km, service anual competitiv, asigurare în grupă 20-25.
Performanțe modeste: accelerație 0-100 km/h în ~8.5 secunde, motorul se turează zgomotos la sarcini mari.
Utilizatorii MK1 raportează probleme cu timer-ul de încărcare (absent), necesitând soluții externe pentru tarif nocturn.
Suspensie și direcție: Verificați zgomote la denivelări, joc în direcție, uzură neuniformă anvelope (suspensie simplă față).
Design crossover practic: gardă la sol mărită, stil SUV compact, ușor de parcat (lungime ~4.31m).
Vizibilitate spate limitată: stâlpi groși și geam mic spate, necesită camera 360° pentru manevre precise.
Clienții apreciază rețeaua MG în expansiune, dar calitatea service-ului variază semnificativ între dealeri.
Caroserie și vopsea: Verificați calitatea îmbinărilor, zgârieturi, defecte de vopsire și urme de coroziune pe șasiu.
Opțiune Long Range: versiunea 72.6 kWh oferă autonomie WLTP de 436 km, ideală pentru navete lungi.
Lipsă pompă de căldură pe modelele timpurii: eficiență redusă iarna, autonomie scăzută la temperaturi sub 5°C.
Satisfacție bună pentru utilizarea urbană și navetă; mai puțini îl recomandă pentru călătorii lungi frecvente.
Istoric service: Solicitați dovada service-urilor la zi și a actualizărilor software pentru menținerea garanției.

surse:

  1. What Car? – Used MG ZS EV reliability & common problems
  2. MotCheckUp – MG ZS EV common faults & MOT data
  3. CarCostCheck – MG ZS SE EV problems & repair costs
  4. EVParts4x4 – MG reliability rating 2026 assessment
  5. Electrifying – MG ZS EV used review: price, specs, range & reliability
  6. CarCostCheck – MG ZS Exclusive EV common problems
  7. Facebook Groups – MG ZS EV LR owner experiences & issues
  8. MGEVs Forum – Reliability issues discussion (WhatCar survey)
  9. AutopartsPro – What is the common problem in MG ZS EV?
  10. Fixter – Common problems with MG ZS EV

Ce Motor să Aleg

Versiune / An
Baterie & Autonomie (WLTP)
Putere & Cuplu
Încărcare
Pentru cine este recomandată?
ZS EV (2019-2021)
44.5 kWh
~263 km WLTP
150 CP, 353 Nm
AC: 7 kW
DC: 50 kW (max)
Utilizatorii urbani, pentru navetă medie (~50-70 km/zi). Preț mai accesibil second-hand.
ZS EV (2022 – Prezent) – Versiunea Standard
51.1 kWh
~320 km WLTP
156 CP, 280 Nm
AC: 7 kW
DC: 76 kW (max)
Cumpărătorul care dorește cel mai bun echilibru preț/autonomie. Ideal pentru familii.
ZS EV (2022 – Prezent) – Versiunea Long Range
72.6 kWh
~440 km WLTP
156 CP, 280 Nm
AC: 11 kW (3-fazat)
DC: 92 kW (max)
Pentru cei cu navetă lungă (>100 km/zi) sau care fac dese deplasări interurbane.

Top 10 Probleme și rezolvarea lor

Problema
Descriere
Soluție/Rezolvare
1. Alarmă falsă de coliziune
Sistemul de siguranță (AEB) se activează fals, frânând brusc mașina.
Actualizarea software-ului la dealer. Aceasta este cea mai comună reclamatie pe modelele 2019-2021.
2. Probleme cu infotainment-ul
Ecranul se blochează, se restartEAZă sau conexiunea Apple CarPlay/Android Auto cade.
Resetare manuală (acumulator + buton), sau actualizare software. La unele, a fost necesară înlocuirea unității.
3. Zgomot la roți față
Scârțâit sau trosnit la viraje sau peste denivelări.
În cele mai multe cazuri, se rezolvă prin strângerea sau înlocuirea șuruburilor de la brațul triunghiular.
4. Pierdere rapidă a autonomiei în frig
Toate EV-urile au această problemă, dar unii utilizatori raportează o scădere mai pronunțată (~30-40%).
Încălzirea habitaclului și a scaunelor în timp ce mașina este încărcată, folosirea modului ECO.
5. Probleme cu încărcătorul portabil (Modele vechi)
Încărcătorul “Type 2” inclus poate cădea defect.
Dealerul îl înlocuiește sub garanție. O alternativă este achiziționarea unei unități aftermarket de încredere.
6. Eroare la pompa de căldură
Sistemul de climatizare nu funcționează corect, afectând autonomia și confortul.
Verificare la service. De obicei necesită înlocuirea pompei de căldură sau a senzorilor aferenți.
7. Zgomot din cutia de viteze (reductie)
Un zumzet sau vuiet neobișnuit la accelerare/decelerare.
Verificarea nivelului de ulei în cutia de viteze (reductor). Uneori, schimbarea acestuia rezolvă problema.
8. Defecțiuni ale pompei de frână
Semnal de eroare pe tablou și/sau pompa funcționează continuu.
Înlocuirea unității defecte sub garanție.
9. Uzura prematură a anvelopelor
Datorită greutății și cuplului electric, anvelopele se pot uza mai repede.
Rotirea regulată a anvelopelor (la fiecare 10-15k km) și monitorizarea presiunii. Alegerea unor anvelope cu indice de sarcină adecvat.
10. Probleme cu senzorii de parcare
Semnale false sau nefuncționare.
Curățarea senzorilor, verificarea cablajului, recalibrare sau înlocuire la dealer.

Revizii și Costuri Întreținere

Interval (KM / Luni)
Ce se verifică/schimbă
Cost estimativ (RON)
15.000 km / 12 luni
• Verificare generală sistem electric, baterie, răcire
• Verificare frâne, amortizoare, suspensii
• Schimb filtrul de habitaclu
• Actualizare software (dacă este necesar)
400 – 800 RON
30.000 km / 24 luni
• Toate punctele de la revizia de 15k km
• Schimb lichid de frână (la 2 ani)
• Schimb ulei în cutia de viteze (reductor) – primul schimb important
800 – 1.500 RON
60.000 km / 48 luni
• Revizie completă: punctele anterioare
• Verificare ampatament și geometrie roți
• Posibil schimb lichid de răcire sistem baterie
1.200 – 2.000 RON
Anvelopele
Set 4 anvelope (echipare originală)
2.000 – 3.500 RON
Frâne
Plăcuțe față/spate (se uzează FOARTE încet datorită frânării regenerative)
500 – 1.200 RON

Piese ce pot ceda dupa 150.000 sau 200.000 de KM

Componentă
Motiv/Semn de uzură
Pompa de căldură/Compresor de AC
Cicluri intense de funcționare pentru încălzire/răcire.
Amortizoarele și bieletele
Uzura normală datorită greutății mari a bateriei.
Rulmenții roților
Expunere la drumuri diverse, greutate mare.
Arborele de direcție/intermediar
Poate dezvolta joc sau zgomot.
Pompa de frână auxiliară (ABS)
Uzura electronică și mecanică.
Butucii roților
Mai ales pe drumuri cu denivelări.
Șocuri și bucșe ale suspensiei
Componente de cauciuc care îmbătrânesc.
Încărcătorul intern (OBC)
Componentă electronică complexă; risc de defectare.
Rezistența de încălzire a habitaclului
Utilizare intensă în perioada rece.
Bateria auxiliară de 12V
De obicei se înlocuiește mai devreme (la 3-5 ani).

Scoruri de fiabilitate & opinii proprietari

Sursa / Aspect
Scor / Opinie
Detalii
Fiabilitate generală (surse publice)
3.5 / 5
Mașini relativ fiabile, dar cu probleme electronice și software comune pe primele modele. Majoritatea sunt rezolvabile prin actualizări.
Satisfacție proprietari (forumuri)
4.0 / 5
Puncte Tari: Costuri de operare foarte mici, comfort bun, dotări bogate, garanție lungă.
Puncte Slabe: Calitatea materialelor interioare, serviciile post-vânzare inegale, autonomia reală sub cea oficială iarna.
Experiența electrică
4.2 / 5
Simplu de condus, încărcare acasă convenabilă. Reîncărcarea rapidă DC poate fi mai lentă decât la concurenți premium.
Raport Calitate/Preț
4.5 / 5
Considerat unul dintre cele mai bune raporturi pe piața EV la lansare.

Scoruri fiabilitate VS Competitori

Model
Scor Fiabilitate Estimat
Puncte Tari vs. MG ZS EV
Puncte Slabe vs. MG ZS EV
MG ZS EV
3.5 / 5
– Preț mai accesibil
– Garanție mai lungă (7 ani)
– Dotări standard bune
– Calitate interioară inferioară
– Performanță software inconsistentă
Peugeot e-2008
3.8 / 5
– Design interior superior
– Manipulare mai bună
– Mai scump
– Autonomie similară sau mai mică
Opel Mokka-e
3.8 / 5
(Aceeași platformă ca Peugeot) Calitate de asamblare mai bună.
– Mult mai scump
– Spațiu interior mai mic
Hyundai Kona Electric
4.2 / 5
– Fiabilitate dovedită mai mare
– Autonomie superioară
– Încărcare rapidă mai rapidă
– Semnificativ mai scump (nou)
– Spațiu portbagaj mai mic
Dacia Spring
3.5 / 5
– Costuri de achiziție și întreținere extrem de mici
– Simplu
– Autonomie și performanță mult inferioară
– Segmente diferite (mașină oraș)

Concluzie cu recomandări de motorizare

Aspect
Concluzie și Recomandare
Pentru cine este MG ZS EV?
Ideal pentru: Familia care caută primul EV, pentru navetă urbană/suburbană, bugetul limitat, cei care doresc dotări și garanție lungă fără costuri mari de întreținere.
Ce versiune să aleg?
Modelul 2022+ cu bateria de 51.1 kWh este cea mai rațională alegere. Evitați modelele foarte timpurii (2019) dacă nu au istoric complet de actualizări software.
Verificări cheie la cumpărare second-hand
1. Istoricul software-ului (dacă au fost făcute actualizări pentru AEB, infotainment).
2. Starea bateriei – cere un diagnostic pentru capacitatea reală.
3. Testează TOATE funcțiile electronice și încărcarea AC/DC.
4. Verifică dacă toate rechemările (recalls) au fost efectuate.
Recomandare finală
MG ZS EV este un câștigător în categoria raport preț/ce oferă în lumea electrică. Nu este cea mai rafinată, rapidă sau cu autonomia cea mai mare, dar pentru majoritatea nevoilor reale ale unui român, este mai mult decât suficientă. Fiabilitatea este acceptabilă, iar avantajul costurilor de funcționare este imens. Dacă bugetul este prioritatea nr. 1, este o alegere excelentă. Dacă bugetul permite și doriți ceva mai rafinat, uită-te la Kona Electric sau e-2008.

Probleme semnalate MG ZS EV 2019-Prezent

  • Probleme cu navigația prin satelit. Uneori este nevoie de dezactivarea funcției „Dead Reckoning”.
  • Radioul DAB poate avea întârzieri în utilizare. Sau modul radio deconectat.
  • Probleme de încărcare. Unele modele au întâmpinat probleme cu viteza de încărcare DC și AC, ceea ce poate indica defecte la bateria sau echipamentele de încărcare
  • Sistemul de infotainment se poate bloca/funcționa lent. Este nevoie restart/repornire.
  • Probleme cu suportul de direcție.
  • Trapa poate scărțâi.
  • Bateria se poate descărca cu 3-4% imediat după încărcarea rapidă.
  • Probleme cu sistemul de aer condiționat.
  • Probleme cu suspensia. În special cu amortizoarele spate.
  • Probleme cu încărcărcătorul. Poate fi defect.
  • Diferite probleme electrice. S-a raportat căgGeamurile și oglinzile exterioare posibil să nu mai funcționeze.
  • Utilizatori au raportat apariția ruginei.
  • Probleme cu utilizarea aplicației ismart app.
  • Utilizatorii au raportat zgomote din partea stângă a mașini.
  • Bateria de 12V se poate descărca prematur.
  • Probleme cu utilizarea sistemului de încălzire.
  • Calitatea materialelor interioare. Utilizatorii menționează că plasticul din interior este de calitate inferioară și se zgârie ușor.
  • Izolație fonică. Unii proprietari se plâng de zgomotul excesiv la rulare, în special la viteze mai mari.
  • Fiabilitate pe termen lung. Deși nu există rapoarte semnificative despre probleme majore de fiabilitate, modelul fiind relativ nou pe piață, este încă prea devreme pentru a evalua durabilitatea pe termen lung.
  • Valoarea de revânzare. Valoarea de revânzare a modelelor MG ar putea fi mai mică în comparație cu alte mărci mai consacrate.
  • Probleme cu sistemul de infotainment. Există rapoarte despre probleme cu ecranul tactil, conectivitatea Bluetooth și alte funcții ale sistemului de infotainment.
  • Disponibilitatea pieselor de schimb. Anumiți utilizatori se plâng de dificultatea de a găsi piese de schimb pentru MG ZS în România.

Păreri proprietari MG ZS EV 2019-Prezent

În general, proprietarii de MG ZS EV sunt mulțumiți de mașină, apreciind în special prețul accesibil, designul modern, spațiul interior generos și performanțele motorului electric. Dezavantajele menționate cel mai frecvent sunt autonomia bateriei și calitatea materialelor interioare.

MG ZS EV 2021
Sunt foarte impresionat de ea până acum. Am 1,81 m înălțime și nu am probleme să mă simt confortabil. Interior spațios care poate transporta cu ușurință patru persoane. Ușor și relaxant de condus. Cantitate bună de cuplu. Interiorul arată elegant, iar calitatea sa este mai bună decât te-ai putea aștepta la preț. Cred că portbagajul este puțin mai mare decât al unor rivali. Scaunele din imitație de piele arată și se simt bine. Pentru prețul pe care l-am plătit, este probabil imbatabilă pe piața actuală.

MG ZS EV Long Range 2023
Am cumpărat un Trophy Connect Long Range cu 2400 km (1500 mile), cu 7000 de lire sterline sub prețul de listă. L-am cumpărat după ce am avut un ZS pe benzină ca mașină de închiriat și, exceptând motorul îngrozitor, am fost foarte impresionat de el.

În general, îmi place foarte mult mașina. Sistemul de propulsie electric este superb (greu de crezut că are doar 154 CP), deși tracțiunea față nu este ideală. Este o mașină ușoară și destul de agilă pentru un SUV. Interiorul este foarte mult SUV tradițional (ceea ce îmi place), mai degrabă decât unele interioare funky, fără butoane, pe care le vezi în zilele noastre. Autonomia este de 290-320 km (180-200 mile) iarna, dar se apropie de 400 km (250 mile) vara.

Cea mai proastă parte a mașinii este sistemul de infotainment care, pur și simplu, are o minte a lui. Uneori, radioul pornește când pornești mașina, alteori nu, uneori trece la modul de noapte pe întuneric, alteori nu, uneori telefonul se conectează, alteori nu. Ați prins ideea. În legătură cu asta, sistemele de asistență pentru șofer sunt la fel de ciudate. Avertizarea de frânare de urgență se aprinde adesea chiar dacă te târăști spre o mașină. Cruise control-ul adaptiv este bun în linie dreaptă, dar la orice abatere ușoară de la linia dreaptă, mașina crede că îți face o favoare încetinind.

Cu toate acestea, aș recomanda această mașină, este un SUV de familie excelent care nu costă mulți bani și, atâta timp cât încarci acasă, te va economisi mii de lire sterline pe combustibil.

MG ZS EV Long Range 2022
Am cumpărat un MG EV Long Range în octombrie 2022, o mașină excelentă pentru călătoriile locale. Mersul la oraș sau pe drumuri mai lente, cu 60-80 km/h (40-50 mph), este acceptabil.

Pe autostradă, la 95-110 km/h (60-70 mph), călătoriile mai lungi pe vreme rece, cu încălzirea pornită, sunt dezamăgitoare, autonomia fiind de aproximativ 270 km (170 mile). Cu prețul suplimentar al kWh perceput la stațiile de încărcare, costurile sunt la fel sau chiar mai mari decât la o mașină pe combustibil. Încărcarea acasă este cea mai bună opțiune. M-am întors la un diesel.

sursă păreri: parkers.co.uk/mg/zs-ev/suv-2019/owner-reviews/


Producător
Saic Motor
Dată începere producție:
2017
Țări asamblare:
China
Clasă:
Suv Crossover Subcompact
Modele:
MG ZS

PRO:

  • Design modern.
  • Preț redus față de competitori.
  • Confortabil.
  • Raport calitate-preț optim.

Contra:

  • Autonomie limitată față de concurenți.
  • Timp de încărcare mai lent la stații publice.
  • Calitatea materialelor interioare poate fi îmbunătățită.

Siguranță:

La testele de siguranță Euroncap din 2019, MG ZS EV a obținut cinci stele din cinci. Protecția pasagerilor adulți fiind de 90% iar cea a pasagerilor copii de 85%. Modelul testat fiind MG ZS EV, LHD.

Autonomie:

Baterie de 51 kWh, model mai vechi

  • Putere: 143 CP (105 kW)
  • Cuplu: 353 Nm
  • Autonomie WLTP: 263 km
  • Consum mediu: 16-18 kWh/100 km

Baterie de 72 kWh, model actualizat

  • Putere: 154 CP (113 kW)
  • Cuplu: 280 Nm
  • Autonomie WLTP: 428 km
  • Consum mediu: 17-19 kWh/100 km

Alternative MG ZS EV 2019-Prezent:

Dacă prioritatea ta este…
Alege…
De ce?
Prețul minim de achiziție (EV)
Dacia Spring
Este singurul EV semnificativ mai ieftin decât MG ZS EV. Compromisuri mari în autonomie și putere.
Raport Calitate/Preț și Garanție
MG ZS EV
Rămâne campionul în această categorie. Nimic nu o bate la dotări, spațiu și garanție pentru banii dați.
Fiabilitatea și resale value
Hyundai Kona Electric sau Kia e-Niro
Brandurile coreene au o reputație solidă în fiabilitatea EV-urilor și păstrează mai bine valoarea.
Calitatea interiorului și brand european
Opel Mokka-e sau Peugeot e-2008
Oferă senzația unei mașini premium în interior și o experiență de condus mai sportivă.
Confortul la drum lung
Citroën ë-C4
Suspensia sa este net superioară pentru drumurile românești.
Cea mai bună experiență EV și rețea de încărcare
Tesla Model 3
Este într-o altă ligă în ceea ce privește tehnologia, rețeaua de încărcare și performanța. Dar la alt preț.
Spațiul și utilitatea maximă (non-EV)
Dacia Jogger (Hybrid)
Pentru familii foarte mari sau care călătoresc mult cu bagaje, la un cost rezonabil.
  • Hyundai Kona Electric. Oferă o autonomie electrică similară și un nivel ridicat de echipare.
  • Kia e-Niro. Un alt SUV electric compact cu autonomie și performanțe comparabile.
  • Peugeot e-2008. Un SUV electric cu design atractiv și tehnologii moderne.
  • Opel Mokka-e. Oferă un design modern și o experiență de condus plăcută.
  • Dacia Spring. O opțiune mai accesibilă ca preț, însă cu o autonomie și performanțe mai modeste.

Concluzie

MG ZS EV este o opțiune solidă pentru cei care doresc un SUV electric la un preț accesibil. Cu toate acestea, dacă bugetul permite, alternative precum Hyundai Kona Electric sau Kia e-Niro oferă o autonomie mai mare și o calitate superioară. Înainte de a achiziționa, este recomandat să testezi mai multe modele și să verifici recenziile actuale ale proprietarilor pe forumuri auto sau site-uri specializate.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *