Leapmotor C10 2024-prezent este un SUV electric mid-size segment D produs de compania chineză Leapmotor, lansat în Europa și alte piețe începând cu 2024-2025. Face parte din parteneriatul cu Stellantis, grupul care deține Peugeot, Citroen, Fiat etc. Ceea ce îi oferă o rețea de service mai bună în Europa decât multe alte mărci chinezești pure.
Modelul este poziționat ca un rival direct pentru Tesla Model Y, dar la un preț mult mai accesibil, aproape de nivelul BYD Atto 3 sau MG. Este un SUV electric cu tracțiune spate (RWD), baterie LFP de ~70 kWh, autonomie WLTP oficială ~420-430 km (real ~350-380 km în condiții mixte), putere ~218 CP (160 kW), cuplu ~320 Nm și accelerație 0-100 km/h în ~7.5 secunde. Există și varianta hibrid plug-in/extins (EREV/HEV) în unele piețe, cu autonomie totală mare (~1000 km combinat), dar în Europa 2024-2026 varianta predominantă este full-electric (BEV).
Designul exterior este modern și elegant, interiorul spațios (foarte bun loc la picioare spate), cu ecran central mare de 14.6 inch, sistem audio bun și dotări premium la preț mic (panoramic roof, scaune încălzite/ventilate etc.). Este o mașină confortabilă, liniștită, cu valoare excelentă pentru bani, dar cu compromisuri: încărcare DC lentă (max ~84 kW), autonomie medie, asistențe șofer intrusive și uneori imature, software cu bug-uri ocazionale și manevrabilitate blandă (nu sportivă).
Ce Motor să Aleg
Criteriu |
C10 BEV (Electric Pur) |
C10 REEV (Range Extender) |
Motor |
Electric 160 kW / 215 CP |
Electric 158 kW + generator 1.5L benzină |
Cuplu |
320 Nm |
320 Nm |
Tracțiune |
Spate |
Spate |
0–100 km/h |
7,5 secunde |
8,5 secunde |
Baterie |
69,9 kWh (LFP) |
28,4 kWh Li-Ion |
Autonomie electrică (WLTP) |
~263 mile / ~423 km |
~145 km electric |
Autonomie totală |
~423 km |
~970–1.150 km (cu rezervor plin) |
Încărcare DC max |
84 kW (30–80% în ~30 min) |
65 kW (30–80% în ~18 min) |
Încărcare AC |
6,6 kW |
6,6 kW |
Consum benzină (REEV activ) |
— |
~5,5 L/100 km (WLTP real) |
Emisii CO2 |
0 g/km |
10–21 g/km |
Interval revizie |
20.000 km / 12 luni |
10.000 km / 12 luni |
Garanție baterie |
8 ani / 160.000 km |
8 ani / 160.000 km |
Ideal pentru |
Șoferi urbani + suburban cu acces la încărcare |
Șoferi cu drumuri lungi, fără infrastructură sigură |
Dezavantaj principal |
Autonomie medie, încărcare DC lentă |
Revizie mai frecventă, motor termic adăugat |
Top 10 Probleme și rezolvarea lor
# |
Problemă |
Descriere |
Rezolvare |
1 |
ADAS hipersensibil |
Alarme excesive (lane keep, speed, attention monitor) la fiecare manevră banală |
Dezactivare manuală din meniuri; așteptare update OTA |
2 |
Fără Apple CarPlay / Android Auto |
Nativ indisponibil la lansare |
Dongle aftermarket sau update OTA promis de Leapmotor |
3 |
Navigație rudimentară |
Harta internă inferioară față de Google Maps nativ |
Descărcare Spotify + folosire GPS extern temporar |
4 |
Încărcare DC lentă (84 kW BEV / 65 kW REEV) |
Sub media segmentului; rival Scenic/EV3 oferă 100+ kW |
Planificare sesiuni de încărcare mai lungi; folosire AC acasă |
5 |
Interfață complicată în mers |
Meniuri complexe, iconițe mici, greu de navigat |
Configurare setărilor favorite înainte de plecare |
6 |
Sistemul de chei NFC |
Card NFC nu e recunoscut din prima; risc de pierdere |
Activare aplicație telefon ca cheie principală |
7 |
Comfort ride la viteze mari |
Șasiul trepidează pe drumuri denivelate și autostrăzi cu gropi |
Reglare presiune anvelope; alegere mod conducere mai moale |
8 |
Ventilație zgomotoasă |
Sistemul HVAC produce zgomot la intensitate mare, mai ales la demineralizare |
Folosire la trepte medii; update software |
9 |
Portbagaj fără senzori față |
Senzori de parcare doar spate; lipsesc față |
Folosire camera 360° standard; atenție sporită |
10 |
Software instabil (versiuni timpurii) |
Bug-uri UI, resetări ecran pe unele unități timpurii |
Update OTA regulat; raportare dealer Stellantis |
Revizii și Costuri Întreținere
Revizie |
Interval BEV |
Interval REEV |
Operațiuni principale |
Cost estimativ (€) |
Revizie 1 |
20.000 km / 12 luni |
10.000 km / 12 luni |
Verificare frâne, anvelope, lichide, actualizare software |
80–120 € |
Revizie 2 |
40.000 km |
20.000 km |
+ Verificare baterie, sistem răcire, frâne regenerative |
100–150 € |
Revizie 3 |
60.000 km |
30.000 km |
+ Schimb ulei motor (REEV), filtru aer, lichid frână |
120–180 € (REEV) / 80–100 € (BEV) |
Revizie 4 |
80.000 km |
40.000 km |
Verificare curea distribuție / lanț (REEV), sistem electric |
150–200 € (REEV) |
Revizie 5 |
100.000 km |
50.000 km |
Schimb anvelope (uzura), verificare completă |
200–300 € (incl. anvelope) |
Lichid frână |
La 2 ani |
La 2 ani |
Schimb lichid DOT (frânele se uzează mai puțin la regen.) |
40–60 € |
Curățare/calib. ADAS |
La nevoie |
La nevoie |
Recalibrare camere și radare după impact sau parbriz |
150–300 € |
Baterie HV |
Monitorizare anuală |
Monitorizare anuală |
Test SOH (state of health), garanție 8 ani |
Gratuit în garanție |
Piese ce pot ceda dupa 150.000 sau 200.000 de KM
Piesă / Componentă |
Probabilitate cedare după 150-200k km |
Cost estimat înlocuire (2026) |
Observații |
Baterie LFP |
Scăzută (LFP rezistă bine) |
8-12k € (rar) |
Degradare ~10-20% după 200k km posibil |
Motor electric / invertor |
Foarte scăzută |
2-4k € |
Practic „pe viață” |
Suspensie (amortizoare/bucșe) |
Medie |
400-800 € |
Drumuri proaste accelerează uzura |
Frâne (discuri + plăcuțe) |
Medie-înaltă (regenerează puțin) |
500-900 € |
Mai puțin uzate decât termic |
Anvelope (uzură spate RWD) |
Înaltă |
600-1000 €/set |
RWD + cuplu instant → uzură spate rapidă |
Sistem HVAC / pompă căldură |
Medie |
800-1500 € |
Frigul european solicită mult |
Electronice 12V / modul BMS |
Scăzută-medie |
300-700 € |
— |
Scoruri de fiabilitate & Opinii proprietari
Categorie |
Scor (din 10) |
Comentarii proprietari |
Spațiu interior |
9/10 |
„Cel mai spațios din clasă la prețul ăsta” |
Echipare standard |
9/10 |
„Totul inclus, nu există versiuni sărace” |
Calitate materiale |
7,5/10 |
„Mai bine decât așteptările pentru prețul mic” |
Autonomie reală BEV |
7/10 |
„~380–400 km vara, ~280 km iarna” |
Încărcare rapidă |
5,5/10 |
„84 kW e prea puțin în 2024–2025″ |
Infotainment / Software |
5/10 |
„Fără CarPlay e un deal-breaker pentru mulți” |
ADAS / Siguranță activă |
5/10 |
„Prea agresiv, alarme la tot pasul” |
Confort șasiu |
6,5/10 |
„OK în oraș, fidget pe autostradă” |
Fiabilitate generală |
7/10 |
„Prea nou pentru date certe; garanția Stellantis liniștește” |
Raport calitate-preț |
8,5/10 |
„Imbatabil la prețul cerut în segment” |
Scoruri fiabilitate VS Competitori
Model |
Fiabilitate estimată (2026) |
Scor general (din 10) |
Note principale vs C10 |
Leapmotor C10 |
Medie (nou model) |
7/10 |
— |
Tesla Model Y |
Bun-mediu (software bun) |
8/10 |
Fiabilitate mai bună, încărcare rapidă, dar scump |
BYD Atto 3 |
Bun (LFP foarte rezistent) |
8-8.5/10 |
Mai fiabil pe termen lung, încărcare mai rapidă |
MG ZS EV / MG4 |
Medie-bun |
7.5/10 |
Similar chinezesc, rețea service mai bună |
Renault Scenic EV |
Bun |
8/10 |
Autonomie mai bună, dar mai scump |
Concluzie cu recomandări de motorizare
Profil șofer |
Motorizare recomandată |
Motivație |
Urban / suburban, încărcă acasă zilnic |
C10 BEV |
Autonomie suficientă, 0 emisii, cost întreținere minim, revizie la 20.000 km |
Drumuri lungi frecvente (>400 km/zi) |
C10 REEV |
Autonomie totală ~970 km, fără anxietate de range, benzinărie disponibilă oriunde |
Infrastructură de încărcare slabă (ex: zone rurale România) |
C10 REEV |
Independența față de rețeaua de charging, mai ales pe distanțe mari |
Buget total de cost operațional minim |
C10 BEV |
Revizie la 20.000 km, fără ulei/filtru/curea, uzura frânelor redusă (regenerare) |
Cumpărători prudenți, brand necunoscut |
Ambele cu rezerve |
Brandul e nou în Europa; alegeți dealer Stellantis cu service cert; așteptați 1–2 ani feedback real |
Doresc CarPlay nativ / tech complet |
Niciuna momentan |
Fără CarPlay/Android Auto nativ; dongle aftermarket sau rivali (Model Y, Enyaq) |
Rezumat Păreri Proprietari LeapMotor C10 2024-Prezent
CE LAUDĂ PROPRIETARII
Spațiu interior este cel mai des menționat plus. Proprietarii din Australia remarcă constant că spațiul interior și confortul la bord sunt un succes în familie. Mașina este mare fără să fie imposibil de manevrat în exterior. Spațiul în spate este excepțional, cu niveluri de legroom comparabile cu un limuzin, și cu un podea plată care permite confortul a trei pasageri.
Raport calitate-preț imbatabil. Leapmotor subpretuitește toți concurenții direcți. La £36.500, pornește semnificativ sub Ford Explorer (£39.000+), incluzând mult mai multă echipare: jante 20″, acoperiș panoramic, scaune față electrice, încălzite și ventilate, sistem audio 12 boxe și hayon electric.
Echipare completă din serie. Printre plusuri confirmate de testeri: preț competitiv, curbă de încărcare impresionantă în testele reale, software și tehnologie bine concepute, interior spațios și prietenos cu familia, materiale de calitate în interior.
Autonomie reală decentă (BEV). În testele reale din Australia, mașina a obținut aproximativ 472 km pe o încărcare completă din bateria de 69,9 kWh LFP, cifre notabile având în vedere consumul redus al motorului.
Siguranță pasivă excelentă. C10 obține punctaj maxim pentru siguranță în crash-teste Euro NCAP și pentru emisii zero, iar costurile de exploatare și garanția la mașină nouă sunt de asemenea bine evaluate.
CE CRITICĂ PROPRIETARII ȘI TESTERII
ADAS este problema numărul 1, unanimă. Dacă lași toate sistemele ADAS în setarea implicită „activat”, Leapmotor C10 este practic imposibil de condus. Sistemul de avertizare la depășirea benzii rămâne activ, bâzâind și luptând, transformând conducerea într-un coșmar anxiogen. Practic fiecare recenzie a C10 a identificat sistemele de avertizare pentru evitarea accidentelor ca fiind teribile. „Bipăitul și bonzăitul constant este atât de grav încât ar fi un deal-breaker” pentru mulți clienți.
Fără Apple CarPlay / Android Auto. Absența Apple CarPlay și Android Auto poate fi un factor decisiv de respingere pentru mulți cumpărători. La aceasta se adaugă direcție și pedală de frână lipsite de feedback, senzație de lentoare la accelerare și performanță slabă a farurilor LED.
Încărcare DC prea lentă. Viteza maximă de încărcare rapidă de 84 kW este dezamăgitoare; 100 kW ar trebui să fie minimul pentru un SUV mare. Tesla Model Y încarcă la aproape de trei ori această viteză, iar Skoda Enyaq la de două ori.
Autonomie reală variabilă. Carwow raportează că în testele lor reale au obținut aproximativ 200 de mile (320 km), față de cele 263 mile WLTP declarate, o diferență semnificativă care indică o eficiență energetică redusă.
Navigație rudimentară și lipsă fizică de butoane. Aproape toate funcțiile esențiale sunt rutate prin ecranul tactil de 14,6 inch, inclusiv climatizarea, reglarea temperaturii sau a ventilatorului necesită multiple atingeri și gesturi, transformând sarcini rapide în distrageri ale atenției.
Prezentare Video

Bun venit pe Parerimasini.ro, un proiect născut din pasiunea mea pentru mașini și dorința de a oferi informații utile celor care își doresc să facă alegeri informate atunci când își cumpără un automobil. Autor pasionat de domeniul auto, activ din 2021, cu experiență în analizarea și evaluarea mașinilor din perspectiva utilizatorului real. Ofer opinii bazate pe experiență practică, costuri reale de întreținere și comportamentul mașinilor în utilizarea de zi cu zi.
Acest site este locul în care îmi împărtășesc opiniile, analizele și sfaturile legate de autoturisme, pentru a-i ajuta pe cei care își doresc o mașină care să li se potrivească perfect.
Scopul meu este să creez o comunitate de șoferi bine informați, care să înțeleagă nu doar avantajele, dar și provocările pe care le pot aduce diferite modele de mașini. Cred în transparență și în importanța detaliilor, fie că vorbim despre fiabilitate, motoare recomandate, consum, probleme specifice etc.
Indiferent dacă ești în căutarea unei mașini de familie, unui SUV sau a unei soluții economice pentru oraș, sunt aici să te ajut prin aceste articole.
Sper că te-a ajutat acest articol cu informațiile dorite iar dacă ai avut un model de mașină îți poți posta părerea despre ea. Îți poți scrie părerea printr-un simplu comentariu. Așa vei ajuta și alți utilizatori să afle informații prețioase despre acel model.
