Ultima actualizare la data de 9 mai 2026
MG EHS este un autoturism de tip Suv Compact Crossover produs de către compania chinezească SAIC Motor sub brandul britanic MG începând cu anul 2018. Acest model a înlocuit vechiul model MG GS. În China este cel mai mare model de Suv al companiei peste modelele ZS și One. Pe continentul european este disponibilă variantă Plug-in Hybrid cu motor electric și unul pe benzină de 1.5 sau 2.0 litri. Autoturismul MG HS are o greutate de aproximativ 1523 kilograme și poate ajunge la 1718 kilograme în funcție de configurație.
Varianta Plug-in Hybrid are un consum mixt de 1.8 litri la 100 km și o autonomie pe modul electric de 52 de kilometrii. Sistemul de asistență MG Pilot oferă opțiuni precum: adaptive cruise control, automatic emergency braking, blind spot monitoring, inteligent high beam control, lane keep asistance, rear cross traffic alert, speed assistance system sau traffic jam assistance. Modelul se poate configura în versiunea Comfort sau cea Luxury.
Avantaje și Dezavantaje MG EHS 2020-Prezent
Avantaje |
Dezavantaje |
Experiențe Proprietari |
Ce Trebuie Verificat |
Preț competitiv: cel mai accesibil SUV plug-in hybrid din Europa, cu £5-8k sub rivali precum Kia Niro PHEV sau Ford Kuga PHEV. |
Fiabilitate slabă: MG a terminat pe ultimul loc din 30 de producători în sondajul What Car? 2026, scor 86.9% pentru HS. |
Proprietarii apreciază confortul ridicat și poziția înaltă de condus, ideală pentru oraș și călătorii. |
Bateria 12V: Verificați starea și capacitatea; probleme de descărcare raportate frecvent la mașini parcate >3 zile. |
Garanție excelentă: 7 ani/80.000 mile (mașină) + 8 ani/100.000 mile (baterie hibrid), transferabilă la al doilea proprietar. |
Transmisie DCT cu probleme: schimbări bruște de viteze la viteze mici, ezitări sau smucituri la plecarea de pe loc. |
Majoritatea utilizatorilor raportează o experiență plăcută în modul electric pur (autonomie reală ~35-45 km). |
Sistemul infotainment: Testați ecranul tactil pentru blocări, reconectare Bluetooth, funcționare navigație și actualizări software. |
Siguranță 5 stele Euro NCAP: 90% adulți, 86% copii, 73% pietoni, sisteme AEB și asistență bandă standard. |
Autonomie electrică reală redusă: ~35-45 km în condiții normale, sub specificațiile WLTP de 52 km, mai ales iarna. |
Unii proprietari raportează consum real de 5.9 L/100km în călătorii lungi fără încărcare. |
Recall-uri critice: Verificați VIN pentru recall R/2023/026 (studiu împământare PTC – risc incendiu, 5.100 vehicule). |
Spațiu interior generos: habitaclu confortabil pentru 5 adulți, portbagaj de 359 litri (competitiv în clasă PHEV). |
Materiale interioare ieftine: plastic dur pe panouri, finisaje sub rivali europeni, zgomote interioare la rulare. |
Experiențe mixte cu dealerii: unii raportează service rapid, alții așteptări de 3+ săptămâni pentru diagnosticare. |
Transmisia DCT: Testați schimbarea vitezelor la pornire și la viteze mici; ascultați zgomote de ambreiaj sau smucituri. |
Dotări generoase: Apple CarPlay/Android Auto, cameră 360°, portbagaj electric, scaune încălzite chiar și la niveluri inferioare. |
Izolație fonică modestă: zgomot de motor termic și rulare audibil la viteze peste 90 km/h, confort redus pe autostradă. |
Proprietarii laudă manevrabilitatea agilă și raza mică de bracaj, excelentă pentru parcări urbane. |
Sistemul de încărcare: Testați încărcarea AC acasă; verificați clapeta portului (fragilă) și funcționarea cablului. |
Costuri reduse de rulare: consum combinat ~1.8-2.2 L/100km + electric, service anual competitiv, asigurare în grupă 20-25. |
Infotainment inegal: ecran de 10.1″ dar interfață lentă, cu blocări ocazionale sau reconectări Bluetooth. |
Clienții apreciază rețeaua MG în expansiune, dar calitatea service-ului variază semnificativ între dealeri. |
Sistemul AEB/ADAS: Testați funcționarea frânării automate; unele modele au alerte false care activează brusc frânele. |
Design crossover practic: gardă la sol mărită, stil SUV compact, ușor de parcat (lungime ~4.57m). |
Vizibilitate spate limitată: stâlpi groși și geam mic spate, necesită camera 360° pentru manevre precise. |
Unii proprietari au întâmpinat probleme cu portbagajul electric (oprire la jumătate) sau cu recunoașterea cheii. |
Suspensie și direcție: Verificați zgomote la denivelări, joc în direcție, uzură neuniformă anvelope (suspensie simplă față). |
Opțiune Trophy echipată complet: piele Nappa, sunet Bose, head-up display, asistențe avansate la preț accesibil. |
Lipsă pompă de căldură: eficiență redusă iarna, autonomie electrică scăzută la temperaturi sub 5°C. |
Satisfacție bună pentru utilizarea urbană și navetă; mai puțini îl recomandă pentru călătorii lungi frecvente fără încărcare. |
Caroserie și vopsea: Verificați calitatea îmbinărilor, zgârieturi, defecte de vopsire și urme de coroziune pe șasiu. |
Moduri de condus multiple: EV Pure, Hybrid, Sport pentru adaptarea la stilul de utilizare și condiții de drum. |
Greutate mare (~1.7 tone): afectează consumul în modul hibrid și manevrabilitatea în viraje strânse. |
Proprietarii raportează fiabilitate mecanică decentă, dar frustrări cu software-ul și asistențele la rece. |
Istoric service: Solicitați dovada service-urilor la zi și a recall-urilor executate pentru menținerea garanției. |
surse:
- What Car? – Used MG HS reliability & common problems
- Bumper – MG HS Common Problems and Reliability Issues
- What Car? – Owner reliability feedback & dealer service issues
- Carbuyer – MG HS review – Reliability & safety
- Electrifying – MG HS / EHS used review: price, specs, range & reliability
- Automotive Faults – MG HS 1.5 EHS Hybrid common faults database
- Fixter – Common problems with MG HS
- Speak EV Forum – MG EHS hybrid discussions & owner feedback
- MGEVs Forum – MG HS / EHS 2020-2024 Plug-in Hybrid Community
- MG Motor Forum – EHS owner experiences & technical discussions
Ce Motor să Aleg
Motorizare / Variantă |
Putere / Cuplu |
Tip baterie / Autonomie electrică (WLTP) |
Tip (PHEV) |
Consum mixt (l/100km + kWh) |
Observații / Recomandare |
1.5 Turbo PHEV |
162 CP, 370 Nm |
16.6 kWh / ~75 km electric |
PHEV (Plug-in Hybrid) |
1.5-1.7 l/100km + 16-20 kWh |
Variantă cea mai vândută și recomandată. Ideal pentru oraș și drumuri scurto-medii. Bateria oferă suficientă autonomie pentru naveta zilnică. |
Top 10 Probleme și rezolvarea lor
Problema |
Descriere / Simptome |
Cauza posibilă |
Rezolvare / Prevenție |
1. Eroare sistem hibrid |
Mesaj pe bord, limitare de putere, trecere forțată în mod termic. |
Software outdated, senzor defect, problemă de comunicare între module. |
Actualizare software la reprezentanță. Diagnostic pentru codurile de eroare. |
2. Descărcare baterie auxiliară (12V) |
Mașina nu pornește, erori multiple pe bord, probleme cu telecomanda. |
Bateria auxiliară de 12V se descarcă (comună la PHEV/EV). Schimbător de curent sau parcurs prea lung doar pe electric. |
Înlocuire baterie 12V (la ~3-4 ani). Asigurați-vă că mașina intră în “sleep mode”. Porniți periodic motorul termic. |
3. Vibrații la frânare |
Pedala de frână pulsează, vibrații în volan la frânare. |
Discuri de frână deformate (ovalizate) din cauza ruginitei sau supraîncălzirii. |
Rectificare sau înlocuire discuri și plăcuțe. Evitați spălarea imediată după frânări intense. |
4. Zgomot de la cutia de viteze (e-CVT) |
Zumzet ori ținuit sub sarcină, mai ales la accelerație. |
Tranzmisia e-CVT (MG EHS folosește o transmisie cu angrenaj planetar). Zgomot normal de funcționare pentru unele urechi. |
Verificare nivelului de ulei în transmisie (rar necesar). Majoritatea zgomotelor sunt caracteristice sistemului. |
5. Probleme cu infotainment-ul |
Ecranul “îngheață”, se restartează, nu se conectează la Android Auto/Apple CarPlay. |
Software bug, conexiune Bluetooth instabilă. |
Resetare software (stingeți-aprinși mașina), actualizare firmware la reprezentanță. Verificați cablul de conectare. |
6. AC (aer condiționat) ineficient |
Răcire slabă, mai ales în mod electric. |
Presiune scăzută în sistem, filtru cabină înfundat, compresor electric cu problemă. |
Încărcare freon, înlocuire filtru cabină. Verificare compresor. |
7. Zgomote de la suspensie |
Scârțâituri ori bătăi pe denivelări. |
Bucle de protectie, bielete, bara stabilizatoare uzate. |
Verificarea și strângerea elementelor de suspensie. Înlocuirea bucselor/bieletelor. |
8. Probleme cu încărcarea bateriei HV |
Bateria de tracțiune nu se încarcă la priză, timp de încărcare foarte mare. |
Priză de casă defectă, cablu de încărcare defect, eroare în onboard charger. |
Testarea cu alt cablu/priză. Diagnostic la reprezentanță pentru onboard charger. |
9. Uzura prematură a anvelopelor |
Uzarea neuniformă a pneurilor, mai ales pe puntea spate. |
Presiune necorespunzătoare în pneuri, geometrie defectuoasă (convergența). |
Verificare și corectare geometrie la ~15.000 km. Menținerea presiunii corecte (2.5-2.7 bar). |
10. Defecțiuni pompe de apă / termostat |
Supraîncălzire motor termic, eroare de temperatură. |
Defect componentă (rară, dar posibilă la modelele foarte timpurii). |
Înlocuirea pieselor defecte. Verificarea sistemului de răcire la reviziile periodice. |
Revizii și Costuri Întreținere
| Interval KM / Timp | Lucrări principale | Cost estimativ (RON) – reprezentanță | Cost estimativ (RON) – service autorizat / independent |
| 15.000 km / 1 an | Schimb ulei motor + filtru ulei, filtru aer, verificare generală, diagnostic sistem hibrid. | 800 – 1.200 RON | 500 – 800 RON |
| 30.000 km / 2 ani | Revizia 15.000 km + schimb filtru cabină, verificare frâne, suspensie, geometrie roți. | 1.000 – 1.500 RON | 650 – 1.000 RON |
| 60.000 km / 4 ani | Revizia 30.000 km + schimb lichid de răcire motor termic, schimb lichid frâne (obligatoriu la 3 ani indiferent de km), verificare ampatament. | 1.500 – 2.200 RON | 900 – 1.500 RON |
| 90.000 km / 6 ani | Revizia 60.000 km + înlocuire curele service/accesorii (dacă e cazul), verificare amănunțită sistem hibrid. | 1.800 – 2.800 RON | 1.100 – 1.800 RON |
| La 5 ani | Schimb obligatoriu lichid răcire baterie HV (sistem high-voltage) – CRITIC pentru longevitate. | 400 – 700 RON (doar lucrarea) | 300 – 500 RON |
| La nevoie | Înlocuire baterie 12V | 500 – 800 RON (piesă+manoperă) | 400 – 600 RON |
| Observație | Costurile cu uleiul și filtrele sunt mai mici decât la un SUV diesel echivalent, deoarece motorul termic funcționează mai puțin. Părți importante (filtre, ulei) sunt disponibile aftermarket de la producători cunoscuți (Mann, Bosch, etc.). |
Piese ce pot ceda dupa 150.000 sau 200.000 de KM
Piesă / Sistem |
Probabilitate de defectare |
Semn premergător / Simptom |
Cost estimativ înlocuire (piesă+manoperă) |
Compresor AC (electric) |
Medie |
AC nu răcește, zgomote neobișnuite. |
2.500 – 4.500 RON |
Pompa de apă motor termic |
Medie-Scăzută |
Pierderi lichid răcire, supraîncălzire. |
800 – 1.500 RON |
Convertor static (pentru bateria 12V) |
Medie |
Bateria 12V se descarcă constant, erori electrice. |
1.500 – 3.000 RON |
Amortizoare |
Înaltă (uzură normală) |
Mașina oscilează, scârțâituri, comportament prost în viraje. |
1.200 – 2.500 RON (toate 4) |
Rulmenți roți |
Medie |
Zumzet constant care se amplifică cu viteza, independent de frânare. |
300 – 600 RON / bucată |
Arborele transmisiei laterale (pentru puntea spate) |
Scăzută (depinde de stilul de condus) |
Bătaie ori cloncănit la cuplarea/decuplarea puterii. |
1.000 – 2.000 RON / bucată |
Senzori diverși (oxigen, presiune, etc.) |
Medie |
Erori motor, consum crescut, performanță scăzută. |
200 – 800 RON / bucată |
Plăcuțe și discuri de frână |
Înaltă (uzură normală) |
Scârțâit, vibrații, distanță de frânare mărită. |
1.000 – 2.000 RON (axă) |
Bateria de tracțiune HV (pachetul de baterii) |
FOARTE SCĂZUTĂ pentru acest kilometraj. Garantie lungă (8 ani/150.000-200.000km). |
Scădere vizibilă a autonomiei electrice (<70% din capacitate nominală). |
Foarte mare (zeci de mii de RON). Sub garanție se înlocuiește gratuit/modul defect. |
Scoruri de fiabilitate & opinii proprietari
Sursa / Aspect |
Scor / Părere |
Detalii / Citate reprezentative |
Fiabilitate generală (primele 3 ani) |
8/10 |
Mașini tinere, probleme minore (software, baterie 12V). Foarte puține defecțiuni majore raportate. |
Experiența proprietarilor români (forumuri) |
“Bună pentru preț” |
“După 2 ani și 45.000 km, doar revizii și o baterie 12V.”; “Infotainment-ul este cel mai enervant, în rest mașina face ce trebuie.”; “Consumul real în oraș, pe electric, e fantastic.” |
Satisfacție generală |
7.5/10 |
Dotările bune pentru preț, consum redus. Service-ul și părțile de schimb pot avea termene de așteptare mai lungi decât la mărci consacrate. |
Durata de viață percepută |
Necunoscută, dar promițătoare |
Tehnologia PHEV de la MG (SAIC) este derivată din cea a lui Renault și este destul de matură. Lipsa problemelor grave la motoare/mecanice este un semn bun. |
Scoruri fiabilitate VS Competitori
Model / Segment |
Scor estimativ Fiabilitate (1-10) |
Puncte tari |
Puncte slabe vs MG EHS |
MG EHS PHEV |
7.5 |
Preț competitiv, tehnologie simplă și relativ matură, garanție lungă (7 ani), consum foarte mic în oraș. |
Brand mai puțin consolidat, service/rețea mai redusă, calitatea materialelor interioare. |
Toyota RAV4 PHEV |
9.0 |
Fiabilitate legendară hibrid, reputație de durată, valoare de revânzare excelentă. |
Preț considerabil mai mare pentru echipare similară. |
Ford Kuga PHEV |
7.0 |
Conducere placută, interior spațios, rețea de service extinsă. |
Istoric cu mai multe rechemări, consumul real poate fi mai mare decât cel oficial. |
Kia Niro PHEV |
8.0 |
Garantie lungă (7 ani), eficiență bună, fiabilitate bună a grupului Hyundai-Kia. |
Spațiu interior mai mic, preț similar sau mai mare. |
Peugeot 3008 HYBRID |
6.5 |
Design interior/exterior atrăgător, conducere comfortabilă. |
Fiabilitate electronică și a sistemului hibrid mai puțin bună, costuri de întreținere mai mari. |
Concluzie cu recomandări de motorizare
Categorie de cumpărător |
Recomandare MG EHS? |
Motorizare / Echipare recomandată |
Argumente pro și contra |
Cumpărător rațional, cu buget limitat, care vrea PHEV |
DA, cu încredere |
MG EHS Comfort sau Lux (în funcție de buget). |
Pro: Cel mai accesibil SUV PHEV nou din România. Costuri de exploatare foarte mici dacă îl încărcați acasă/muncă. Garanție lungă (7 ani). Contra: Rețea de service în dezvoltare. Percepție de calitate inferioară față de concurenți scumpi. |
Căutător de SUV hibrid, cu focus maxim pe fiabilitate pe termen lung (10+ ani) |
POATE. Cu rezerve. |
Același. Asigurați-vă că achiziționați cu garanție extinsă. |
Pro: Tehnologia nu este excesiv de complexă. Contra: Lipsa de istoric pe termen lung (mașina a apărut în 2020). Valoarea de revânzare necunoscută. Competitorii japonezi (Toyota, Honda) au un istoric dovedit. |
Persoană care face predominant navetă urbană (<50km/zi) |
DA, OPȚIUNEA IDEALĂ |
Orice echipare. |
Pro: Poate face naveta zilnică doar pe electric. Costuri de carburant aproape nule. Acces în zone restricționate. Contra: Necesită punct de încărcare acasă sau la serviciu pentru a exploata maxim potențialul. |
Persoană care călătorește mult pe distanțe lungi (>300km) frecvent |
NU, recomand altceva. |
– |
Contra: Portbagaj mic pentru clasa sa (doar 463L, restul e pentru baterii). Autonomia electrică devine irrelevantă, rămâneți cu un motor 1.5 turbo decent, dar nu excepțional. Un diesel sau un hibrid clasic (non-incarcabil) ar fi mai potrivit. |
Probleme semnalate MG EHS 2020-Prezent
- Probleme cu sistemul de sunet. Rezolvare prin actualizare software.
- Probleme cu conexiunea bluetooth. Rezolvare prin actualizare software.
- Programul cu sistmeul de infotainment. Ecranul tactic se poate opri. Camera mașarier se oprește. Rezolvare prin actualizare software.
- Sistemele de asistență pentru șofer nu sunt cele mai intuitive și nici cele mai sofisticate.
- Transmisie greoaie la viteze reduse.
- Uzura suporților cutiei de viteze.
- Probleme cu cutia de direcție.
- Probleme cu ECU. Necesită resetare/reporgramare/actualizare.
- Probleme cu funcționarea acumulatorului.
- Probleme cu sistemul de frânare.
- Uzura prematură a ambreiajului.
- Calitatea materialelor interioare. Unii utilizatori au remarcat că materialele din interior nu sunt la fel de premium comparativ cu alte modele din aceeași clasă.
- Spațiu limitat în portbagaj. Datorită bateriei hibrid, portbagajul este mai mic decât la alte SUV-uri de dimensiuni similare.
- Sistemul infotainment. Unele recenzii menționează că interfața sistemului infotainment poate fi lentă și mai puțin intuitivă.
- Autonomia în mod electric. Autonomia în mod pur electric este limitată (în jur de 50-60 km), ceea ce poate fi un dezavantaj pentru cei care doresc să folosească mașina predominant în mod electric.
- Asistență tehnică și service. Unele persoane au raportat probleme cu rețeaua de service MG, inclusiv timpi lungi de așteptare pentru piese de schimb.
Păreri MG EHS 2020-Prezent
Majoritatea proprietarilor sunt mulțumiți de MG EHS, lăudând designul modern, spațiul interior, tehnologia, prețul competitiv și eficiența sistemului hibrid. Unii menționează ca puncte slabe performanța motorului termic și consumul real de combustibil, dar, în general, mașina este considerată o alegere bună în segmentul său.
danielrauldanciu3144, părere despre MG EHS
Buna seara. Detin si eu un MG EHS PHEV din anul 2021 si sunt foarte mulțumit de această mașină,cere este in primul rand si foarte economică. Încă o data mulțumesc pentru acest videoclip de prezentare pentru MG EHE PHEV,o mașină care își merită pe deplin banii.
X1O2Y3Z4, părere despre MG EHS
E o mașină extraordinar de bună! Eu am cumpărat una noua cu 19000 euro și nu am avut probleme
Acesta este modelul de acum doi ani din cauză că varianta noua are alt chip.
sursă păreri: youtube.com
Producător |
SAIC Motor |
Dată începere producție: |
2018 |
Țări asamblare: |
China, Tailanda, Pakistan, Taiwan |
Clasă: |
Suv Crossover Compact |
Modele: |
MG EHS |
PRO:
- Design moden și interior plăcut.
- Consum redus de combustibil și autonomie decentă.
- Dotări și opțiuni diverse.
- Raport calitate-preț optim.
- Siguranță.
Contra:
- Autonomie electrică limitată.
- Calitatea materialelor interioare nu este la nivelul concurenței.
- Rețeaua de service și asistența tehnică pot fi îmbunătățite.
Siguranță:
La testele de siguranță din 2019, MG HS a obținut cinci stele din cinci. Protecția pasagerilor adulți fiind de 92% iar cea a pasagerilor copii de 81%. Modelul testat fiind MG HS 1.5 petrol, RHD.
Alternative MG EHS 2020-Prezent
Model alternativ |
Ani relevanți |
Preț aprox. RO/Europa (2026) |
Autonomie electrică (WLTP/real estimat) |
Putere combinată |
Avantaje vs. MG EHS/HS PHEV |
Dezavantaje vs. MG EHS/HS PHEV |
Recomandare principală (2026) |
Hyundai Tucson PHEV |
2025-2026 |
42.000-48.000 € |
50-62 km / ~40-55 km |
~265-270 CP |
Fiabilitate superioară, garanție 5-7 ani, interior premium, service extins, revânzare bună |
Preț +5-10k €, autonomie mai mică, consum fără încărcare mai ridicat |
Cea mai echilibrată – alegere sigură dacă vrei fiabilitate + service fără griji. |
Kia Sportage PHEV |
2025-2026 |
41.000-47.000 € |
50-70 km / ~40-60 km |
~245-265 CP |
Garanție 7 ani, design atractiv, tech modern, platformă similară Tucson |
Preț peste MG, autonomie similară, greutate mare |
Bun dacă preferi Kia (garanție identică Hyundai). |
Toyota RAV4 PHEV / Prime |
2025-2026 (generație curentă/finală) |
48.000-55.000 € |
75 km / ~50-65 km |
~306 CP |
Fiabilitate Toyota legendară, AWD standard, economie reală excelentă, revânzare top |
Preț mult mai mare, design mai conservator, mai puțin echipat la bază |
Cea mai sigură long-term – zero griji după 200-300k km. |
BYD Seal U DM-i |
2025-2026 |
38.000-45.000 € |
80-120+ km / ~70-100 km |
~200-300+ CP (eficient DM-i) |
Autonomie electrică superioară, baterie mare, calitate interioară premium chinezesc, preț competitiv |
Brand nou în RO (rețea service limitată), revânzare incertă, boot mai mic (~425 L) |
Cea mai bună autonomie – concurent direct chinezesc, uneori mai bun la electric. |
Volkswagen Tiguan eHybrid |
2025-2026 (facelift nou) |
45.000-52.000 € |
100+ km / ~70-90 km |
~204-272 CP |
Platformă MQB solidă, autonomie mare la modele noi, calitate VW |
Preț ridicat, consum real variabil, service scump |
Dacă vrei german cu autonomie îmbunătățită. |
Ford Kuga PHEV |
2025-2026 |
40.000-46.000 € |
65-69 km / ~50-60 km |
~225-240 CP |
Handling european bun, AWD opțional, boot mare |
Fiabilitate medie, consum real ridicat fără priză |
Dacă prioritizezi dinamica de condus. |
Peugeot 3008 Hybrid / PHEV (noua generație) |
2025-2026 |
42.000-50.000 € |
80-90 km / ~60-80 km |
195-300 CP |
Design stylish, interior i-Cockpit premium, condus plăcut |
Preț mai mare, service francez scump, autonomie variabilă |
Pentru stil și rafinament francez. |
Chery Tiggo 8 / alte chinezești PHEV (ex. Jaecoo 7) |
2025-2026 |
35.000-45.000 € |
Variabil (70-100+ km) |
~250-350 CP |
Preț agresiv, echipare full, spațiu mare (7 locuri uneori) |
Fiabilitate necunoscută long-term, rețea service emergentă |
Alternativă ieftină chinezească dacă MG nu-ți place. |
- Ford Kuga PHEV. Oferă o combinație bună între performanță și eficiență, cu un interior spațios și tehnologie modernă.
- Hyundai Tucson PHEV. Se remarcă prin designul său distinctiv, dotări tehnologice avansate și o autonomie electrică competitivă.
- Kia Sportage PHEV. Oferă un design modern, o gamă largă de dotări standard și o garanție extinsă.
- Peugeot 3008 Hybrid4. Se evidențiază printr-un interior de calitate superioară, dinamica bună a condusului și un sistem hibrid eficient.
- Toyota RAV4 Plug-in Hybrid. Cunoscut pentru fiabilitatea sa, oferă o autonomie electrică impresionantă și performanțe solide.
- Kia Niro PHEV. O alternativă populară cu un sistem hibrid similar și o reputație bună pentru fiabilitate.
- Hyundai Kona Hybrid. Un SUV compact cu un design modern și o gamă largă de tehnologii.
- Toyota C-HR Hybrid. Un SUV cu un design distinctiv și un sistem hibrid eficient.
- Peugeot 3008 Hybrid. Un SUV spațios și confortabil cu un interior premium.
- Citroen C5 Aircross Hybrid. Un SUV cu un confort excelent și un sistem hibrid eficient.
Prezentare Video – MG HS
Concluzie
MG EHS este o opțiune atractivă pentru cei care caută un SUV hibrid plug-in la un preț accesibil. Cu toate acestea, există câteva compromisuri, cum ar fi autonomia electrică limitată și calitatea materialelor interioare. Dacă bugetul permite, alternative precum Toyota RAV4 Plug-in sau Kia Niro PHEV oferă o experiență mai rafinată și o fiabilitate dovedită.

Bun venit pe Parerimasini.ro, un proiect născut din pasiunea mea pentru mașini și dorința de a oferi informații utile celor care își doresc să facă alegeri informate atunci când își cumpără un automobil. Autor pasionat de domeniul auto, activ din 2021, cu experiență în analizarea și evaluarea mașinilor din perspectiva utilizatorului real. Ofer opinii bazate pe experiență practică, costuri reale de întreținere și comportamentul mașinilor în utilizarea de zi cu zi.
Acest site este locul în care îmi împărtășesc opiniile, analizele și sfaturile legate de autoturisme, pentru a-i ajuta pe cei care își doresc o mașină care să li se potrivească perfect.
Scopul meu este să creez o comunitate de șoferi bine informați, care să înțeleagă nu doar avantajele, dar și provocările pe care le pot aduce diferite modele de mașini. Cred în transparență și în importanța detaliilor, fie că vorbim despre fiabilitate, motoare recomandate, consum, probleme specifice etc.
Indiferent dacă ești în căutarea unei mașini de familie, unui SUV sau a unei soluții economice pentru oraș, sunt aici să te ajut prin aceste articole.
Sper că te-a ajutat acest articol cu informațiile dorite iar dacă ai avut un model de mașină îți poți posta părerea despre ea. Îți poți scrie părerea printr-un simplu comentariu. Așa vei ajuta și alți utilizatori să afle informații prețioase despre acel model.
